logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

ASBESTİN SAĞLIĞA ZARARLARI

 

Asbest Nedir ?

Asbest kuvvetli ve aleve dayanıklı bir mineral lifidir. Geçmişte asbest, ısı ve gürültü yalıtımında kullanıldığı gibi, yangından korunma amaçlı da kullanılmıştır. Asbest, ayrıca çimento ve alçı gibi malzemelerde, malzemelerin daha mukavemetli olması için, katkı maddesi olarak da kullanılmıştır.

 

Asbestin Tehlikeleri Nelerdir ?

Yapısında asbestli malzemeler bulunan evlerde yapılan tadilat ya da yıkım işleri asbest liflerinin ortaya çıkmasına ve havaya yayılmasına neden olabilir. Bu lifler son derece küçük olup, saatlerce havada asılı kalabilmektedir.

Havasında asbest liflerinin bulunduğu ortamlarda solunum yapmak, akciğer hastalıkları ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Asbestozis, yıllarca asbest tozu solunması nedeni ile akciğerlerin sertleşmesi ve akciğerlerde yaraların oluşması hastalığına verilen addır. Asbestozis solunumu zorlaştırdığı gibi zatürre ve kalp hastalıkları gibi ölümcül hastalıkların da oluşmasına neden olabilmektedir.

Asbeste maruziyet akciğer kanseri ile, akciğer zarı ve karın zarı kanseri olarak bilinen mezotelyomaya da sebebiyet verebilir.

Asbeste bağlı hastalıklar genellikle maruziyetten yıllar sonra gelişip ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıkların gelişmesi riski, solunan asbestin havada bulunan miktarı ve maruziyet süresi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Sigara içenlerin, asbeste maruziyetleri halinde, hastalık riskleri daha da fazla olmaktadır.


 

 
ASBESTİN SAĞLIĞA ZARARLARI

Haberin Fotoğrafları