logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

ÇALIŞANLAR SICAKLARA DİKKAT DR MUSTAFA KEBAT

 

Bahardan yaza geçiş ile birlikte güneşin etkisinin ve sıcakların artması özellikle açık havada korunmasız çalışanlar başta olmak üzere tüm çalışanların ve işverenlerin ortam şartlarına dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Dr Mustafa KEBAT, çalışanların aşırı sıcak havalarda rahat çalışabilmeleri için bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Her bölgeye göre değişen sıcaklıkların, kabul edilen değerlerin üzerine çıkması aşırı sıcak olarak kabul edildiğini, mevsim normallerinin 10 C üzerindeki değerlerde ise ciddi önlemler alınması gereken aşırı sıcak olduğunu belirten KEBAT, alışılmış değerlerin üzerindeki sıcaklıkların yarattığı en ciddi sağlık sorununun Sıcaklık Çarpması ve Güneş Çarpması olduğunu belirtti.

Sıcaklıkların yarattığı en ciddi tablonun sıcak çarpması ve güneş çarpması olduğunu belirterek, bu tabloda kişinin vücut ısısının 40 derecenin üzerine çıktığını kaydetti.

Güneş ışınlarına direkt maruz kalınması, kaybedilen sıvının yerine konulmaması, bulunulan ortamın aşırı sıcak ve hava akımı yetersizliği, kalın ve sentetik kıyafetler gibi nedenlerin sıcak çarpmasına yol açtığını söyleyen Dr Mustafa KEBAT, Terleme, solunum, vücudun temas ettiği daha soğuk cisimler ve ısının dalgalar şeklinde havaya verilmesi ısı kaybetme yollarımızdır. Sıcak havalarda bu sitemler yoluyla yeterli ısı kaybedilemez. Böylece sıcağın olumsuz etkileri ortaya çıkar dedi. Dr Mustafa KEBAT,  Sıcak çarpmasında tüm vücut sistemlerinin olumsuz etkilendiğini, erken önlem alınmazsa % 80 lere kadar varan ölüm olayları görülebileceğini vurguladı.

Sıcak çarpmasında erken dönemde;

 1. yoğun terleme,
 2. halsizlik,
 3. ağız kuruluğu ve susama,
 4. kas krampları,
 5. baş ağrısı,
 6. baş dönmesi,
 7. bulantı,
 8. kusma,
 9. soğuk ve terli bir cilt
 10. idrar koyulaşması           

  daha ileri aşamalarda

 1. ateş,
 2. anormal davranışlar,
 3. bilinç bulanması,
 4. kuru-sıcak ve kırmızı cilt,
 5. hızlı ve yüzeysel solunum

    en sonunda bilincin tamamen kaybı gelişir.

Sıcak çarpmasında erken önlem alınmazsa yüzde 80’lere kadar varan ölüm olayları görülebilir.

Böyle bir durum saptandığında;  ilk yapılacak iş hastanın serin bir yere alınarak ambulans çağrılmasıdır.

Bulantı ve kusması olmayan hafif sıcak çarpmalarında su verilebilir. Fakat bulantı ve kusması olan, bilinci yerinde olmayanlara kesinlikle ağızdan herhangi bir şey verilmemelidir. Hastanın vücuduna soğuk su serperek, ıslak havlu veya örtüler konularak vücut ısısı düşürülebilir.

Ateş düşürücüler, tuz tabletleri, alkollü ve kafeinli içecekler kesinlikle verilmemeli, hastanın vücudu alkol gibi maddelerle ovulmamalıdır.

İşverene Uyarılar

Sıcak havalarda iş hayatında isteksizlik, çabuk yorulma, sinirlilik hali, dikkatin çabuk dağılması, hata sıklığının artması gibi olumsuzluklar görülebilir.

Yöneticilerin aşırı sıcak dönemlerde alabilecekleri önlemler:

 1. Çalışma ortam sıcaklığı kontrol edilmeli ve kontrolü mümkün olmayan kısımlarda hava akımı sağlanmalıdır. Çalışılan bölgeye direkt güneş ışınlarının gelmesi engellenmelidir.
 2. Dış ortamlarda çalışan personelin daha serin saatlerde çalışması sağlanmalı, ağır işler mümkün olduğunca daha az sıcak günlere ve saatlere kaydırılmalıdır.
 3. Yemek verilen iş yerlerinde hafif, sindirimi kolay, mevsime uygun menüler hazırlanmalıdır.
 4. Çalışanlarına ulaşım hizmeti veren iş yerleri klimalı araçlar kullanmalı ve ulaşım saatlerini trafik yoğunluğuna göre ayarlamalıdır.
 5. Çalışma kıyafetleri rahat ince ve ısı tutmayan nitelikte olmalı, sentetik kıyafetler giyilmemelidir.
 6. Çalışanların günlük sıvı tüketimi artırılmalı, çalışanların susama hissi olmadan su içmeye teşvik edilmelidir.
 7. Yaşlı çalışanlar ve hamileler izlenmeli ve gerekirse çalışma tempoları düşürülmelidir.
 8. Hipertansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı, tiroid bezinin fazla çalışması gibi metabolik hastalığı olanlar, astımlılar ve diğer kronik hastalığı olan çalışanlar işyeri hekimi kontrolünden geçirilmeli ve gerektiği hallerde çalışanın kendi uzman hekimi ile bağlantı kurması sağlanmalıdır.

Ofis çalışanları da bu olumsuz hava şartlarında sağlıklarına dikkat etmeli.

 

 

 

 

 
ÇALIŞANLAR SICAKLARA DİKKAT DR MUSTAFA KEBAT

Haberin Fotoğrafları