logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

CEP TELEFONLARININ İŞYERLERİNDE ARAÇ KAZALARINDAKİ ETKİSİ

 

İşle ilgili ölümlerin bir numaralı nedeninin araç kazaları olduğu yaygın bir bilgidir. Çoğu şirkette, araç filosu olmasa bile, en az bir tane kamyon vardır ve sürücüleri yollarda her geçen gün tehlikelerle yüzyüze gelirler. Bazı zamanlar, seyahatler trajik olarak sonlanır.

Günümüzde, yeni bir teknoloji, sürücüler için kaza potansiyelini arttırarak tehdit oluşturmaktadır. Gittikçe daha çok şirkette, yönetim seviyelerinde olduğu gibi, inşaat, bakım, dağıtım, personeli tarafından da cep telefonları kullanılıyor. Bir araştırmaya göre, araç kullanırken cep telefonu kullanımı kaza yapma riskini 4 kat artırmaktadır. Diğer bir araştırma, araç içinde cep telefonu bulunmasının bir kazaya karışma riskini %34 oranında artırdığını ortaya çıkarmıştır. Bunların yanı sıra, arabada cep telefonu bulunması acil durum servislerini ararken avantaj sağlayabilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?     

Cep telefonları ile ilgili olarak rapor edilen tehlikeler:

  • Kullanıcıların dikkatlerinin emniyetli sürüş uygulamalarından farklı yöne kaydığı ve karayolu trafik şartlarına daha az tepki verdikleri söyleniyor. Temas ettiklerinde, tepki sürelerinin daha uzun olduğu bildiriliyor.
  • Telefon ile görüşen insanlar, daha büyük olasılıkla, yolcu ile münakaşa etmekten daha fazla dikkat dağıtıcı olan, problem çözmeyi içeren şiddetli konuşmalar yapıyorlar.
  • Arabadaki yolcular, telefonun ucundaki insanların tersine, sürücüyü tehlikeli durumlara karşı sık sık uyarırlar ve böyle zamanlarda konuşmayı keserler, telefonun diğer ucundaki kişiler ise trafikteki durumun farkında değildirler.
  • Cep telefonu kullanıcıları, cihazı tutmaya veya bir numarayı çevirmeye konsantre olabilir ve bu da dur lambasını, trafik işaretlerini veya öndeki aracı farketmemelerine neden olabilir.
  • Eğer bir cep telefonu kullanıcısı bir kazanın temel nedeni ise, sadece telefondaki sürücü değil, karayolundaki diğer sürücüler de yüksek risk altındadırlar.

Trafikte iken cep telefonunuzu kullanmanız gerekiyorsa;

  • Aracınızı sağa, trafiği aksatmayacağınız bir yere çekin. Stop lambalarınızı yakın ve ondan sonra konuşun ya da;
  • Ellerin serbest kalmasını sağlayan bir hoperlörlü telefon sistemi kullanın, böylece ellerinizi direksiyonda ve gözlerinizi yolda tutabilirsiniz ve halen konuşmanızı devam ettirebilirsiniz. Bu hoperlörlü telefonlar, bir çok popüler telefon modeli için mevcuttur.

Eğer duramayacağınız bir yerdeyseniz, telefonunuzu derhal kapatın. Emniyetli sürüş, telefon görgü kurallarından önde gelir. Daha sonra açıklayabilirsiniz çünkü hala yaşıyor olacaksınız.

Tüm sürücüler, iş sırasında veya işten sonra araç kazası yapma riski altındadır ve cep telefonu kullanımı da bu riski artırır. Yukarıdaki uyarılara konsantre olun! İstatistiklere girmeyin!

 

 
CEP TELEFONLARININ İŞYERLERİNDE ARAÇ KAZALARINDAKİ ETKİSİ