logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

DİKKAT İŞ GÜVENLİĞİ YASASINDA ERTELEME YOK ÇAĞLAR KALKAN

Değerli arkadaşlar,

Çalışma Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, 1 Temmuz Cuma günü yaptığı açıklamada; 50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin tamamının yürürlüğe girdiğini uygulamada herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığı belirtti. Yaptığı açıklamada yıl sonuna yani 2017 ye kadar müeyyidelerin olmadığı yani ceza kesilmeyeceği süreci izleme ve değerlendirme süreci olarak verdiklerini dile getirdi.

http://www.csgb.gov.tr/home/news/isg-de-yenilikler/ linkinde ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Sayın Başbakanımız Binali YILDIRIM, 4 Temmuz Pazartesi günü yaptığı açıklama ile yasanın bir - iki maddesinin teknik nedenlerden dolayı ertelendiğini kamu oyuna duyurdu.

Bu durumda firmalar ve OSGB ler ne yapmalı.

Yasal süreç 1 Temmuz itibari ile başlamıştır. Resmi Gazetede aksi bir yayınlanma olana kadar ki süreçte de yasa yürürlükte olacaktır. Bu süreci firmalara doğru aktarmak gerekmektedir.

Yasanı yürürlükte olduğu süreçte meydana gelecek hukuki tüm süreçler yasa çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu da aksi resmi olarak tebliğ edilene kadar işvrenlerin ve hizmet sunucu OSGB lerin yasaya uygun davranmaları gerekmektedir. Hizmet almakla mükellef olan işverenlerin çalışanları ve işyerleri için hizmet alması, OSGB lerin de hizmetleri aralıksız ve doğru vermesi gerekmektedir.

Ununutulmaması gereken, iş kazası yaşanması durumunda yargı önünde yasalara göre değerlendilecek olanların yasalara uygun hareket etmesidir.

Resmi Gazetede aksi yayınlanana kadar hepimizin hizmetleri tam ve doğru verme yükümlülüğümüz olduğu gibi işverenlerimizin de hizmet alma zorunluluğu bulunmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliğine hepimizin ihtiyacı var.

Sağlıklı ve Güvenli kalın.

Çağlar KALKAN

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Tekstil Mühendisi

 

 
DİKKAT İŞ GÜVENLİĞİ YASASINDA ERTELEME YOK ÇAĞLAR KALKAN