logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

ELEKTRİKSİZ EL ALETLERİ

1-1) EL  ALETLERİ, ZEMİNDE, MERDİVENLERDE, GEÇİTLERDE VE AŞAĞIYA DÜŞEBİLECEĞİ YERLERDE BULUNDURULMAMALI, BUNLAR UYGUN RAFLAR, DOLAPLAR VE BENZERİ MUHAFAZALI YERLERDE KORUNMALIDIR. HER İŞÇİ KENDİ ZİMMETİNDEKİ EL ALETLERİNİN BAKIM VE TEMİZLİĞİNİ YAPMALIDIR.
 
  1-2) EL ALETLERİ HER KULLANMADAN ÖNCE, İYİCE KONTROL EDİLMELİ, HATALI VEYA ARIZALI ALETLER KULLANILMAMALI VE TAKIMHANELERE SEBEBİ DE İZAH EDİLEREK İADE EDİLMELİDİR.
 
1-3) HER EL ALETİ KENDİ YAPILIŞ MAKSADINA UYGUN OLARAK VE KENDİ KAPASİTESİ DAHİLİNDE KULLANILMALIDIR.

1-4) KIVILCIMIN TEHLİKELİ OLABİLECEĞİ, PARLAYICI. PATLAYICI MADDE VE BUHARLARININ BULUNDUĞU YERLERDE, KULLANILACAK OLAN EL ALETLERİ KIVILCIM ÇIKARMAYAN TÜRDEN, YANİ ÖZEL ALAŞIMLI OLMALIDIR.
 
1-5) ÇEKİÇ, BALYOZ, KALEM, KESKİ, ZIMBA VE BENZERİ
ALETLERİN BAŞLARININ AŞINMAMIŞ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİ, BOZULAN VE MANTARLAŞAN BAŞLAR  TAŞLAMA VE PAH AÇMA ŞEKLİNDE DÜZELTİLMELİDİR.
 
1-6) EĞE VE TÖRPÜLERİN, METAL BİLEZİĞİ OLAN SAP  KORUYUCULARI OLMALI VE BUNLAR KORUYUCUSUZ OLARAK KULLANILMALIDIR. BUNLAR SANDIK AÇMA, ÇİVİ SÖKME VEYA SERT BİR CİSME VURMA İŞLERİNDE KULLANILMALIDIR.
 
1-7) BALTALAR, KESERLER, SATIRLAR VE BIÇAKLAR GİBİ EL ALETLERİ DAİMA KESKİN OLARAK BULUNDURULMALIDIR. SAPLARI ALETE SIKI VE SAĞLAM GEÇİRİLMELİ, TAŞINMALARINDA UYGUN KILIF, ASKI VEYA MUHAFAZA İÇİNDE BULUNDURULMALIDIR.

1-8) ELEKTİRİK İŞLERİNDE KULLANILAN PENSE, KARGABURUN VE TORNAVİDA GİBİ EL ALETLERİ, KULLANILAN GERİLİM DEĞERİNE UYGUN OLARAK YALITILMIŞ OLMALIDIR.
YALITKANLIK DURUMLARI SIK ARALIKLARLA KONTROL EDİLMELİDİR.
 
 1-9) UÇLARI KESKİN VE SİVRİ OLAN EL ALETLERİ KULLANILIRKEN, UÇLARI VÜCUDA DOĞRU TUTULMAMALIDIR. ZİRA BUNLARIN KAYMASI VEYA KURTULMASI NETİCESİNDE İŞÇİNİN KENDİSİNİ YARALAMASI BAHİS KONUSUDUR.
 
 1-10) KAYNAKÇI ÇEKİCİ, ISKARPELA, KESKİ KALEMİ GİBİ EL ALETLERİ ÇAPAK KIRMA, KESME VE YONTMA İŞLERİNİ YAPAN İŞÇİLER MUTLAKA TAŞLAMA  GÖZLÜKLERİ KULLANMALIDIR.
 
 1-11) İNGİLİZ ANAHTARLARI, SIKILACAK VEYA GEVŞETİLECEK SOMUNA İYİCE AYARLANDIKTAN SONRA KURTULMAYI ÖNLEMEK ÜZERE, ANAHTARIN AÇIK AĞIZI TARAFINA DOĞRU ÇEVRİLMELİDİR.
 
 

 
ELEKTRİKSİZ EL ALETLERİ