logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

ELLERİNİZİ KORUYUN

 

Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General%20Industry/Protect%20your%20hands.htm

 

Birçok iş, çeşitli şekillerde ellerinizi kullanmanızı gerektirir. Aslında iş yaparken, çoğunlukla gözlerinizden sonra vücudunuzun en önemli parçası ellerinizdir. Elleriniz sizin ekmek tekneniz ve korunması gereken değerli bir hazinenizdir.

Her yıl 500.000’den fazla yaralanma olayından ellerinizi korumak yine sizin elinizde. İş yerinde el yaralanmalarını önleyecek emniyet tedbirlerinin alınmasına işvereniniz destek olacaktır ancak bu tedbirleri uygulayacak olan yine sizsiniz.

El koruma çalışmalarında yerinizi alın. Unutmayın, bu sizin elinizde:

- İş için uygun el koruyucuyu takın. İş için doğru eldiveni aldığınızdan emin olun. Emin değilseniz sorun.

- İşi yapmaya başlamadan önce düşünün — ellerinizden ne yapmalarını bekliyorsunuz.

- Daha önce kestirme yollardan işi yapıp yaralanmamış olsanız bile emniyet kurallarına uyun. Ciddi bir el yaralanması için tek bir yanlış hareket yeterlidir.

- Bir kaza olması durumunda acilen tedavi görün. Acil müdahale, enfeksiyon gibi çok daha ciddi sonuçların yaşanmasını önleyebilir.

- Tüm yaralanmaları derhal amirinize bildirin. Amiriniz benzer bir yaralanmanın tekrar etmemesi için kazanın detaylı anlatımına ihtiyaç duyacaktır.

Unutmayın, işvereniniz ellerinizin yaralanmalardan korunması için üstüne düşeni yapmaya hazırdır ancak el koruma işi bir takım işidir. Size düşen, işvereniniz tarafından konulan emniyet kurallarını öğrenmek ve bu kurallara riayet etmektir.

Çeviri: Şeyma ÇAY

 
ELLERİNİZİ KORUYUN