logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

EMNİYETLİ BIÇAK KULLANIMI

 

Hem işimizde hem de evimizde sıklıkla bıçak ya da diğer kesici aletleri kullanırız. Kartonların yapışkanlarını keseriz. Tavuk ya da et keseriz. Çeşitli kapların kapaklarını açarız. İp, giysi ya da buna benzer materyalleri keseriz. Ama, bunları her zaman emniyetli bir şekilde yapmayız.

Bıçak kullanan birini izlediğimizde herhangi bir yerini kesmek suretiyle ne kadar çok yaralanma tehlikesi geçirdiğini görebiliriz. Ekmeği göğsünüze yakın dilimlerken, sizin atlattığınız risklerin benzerlerini görebilirsiniz. Bazen ip kesmek istediğimizde, kolaylık olur düşüncesi ile ipi büker, bir halka oluşturur ve o kısımdan yukarıya doğru keseriz. Bıçağı, ipi kesmek üzere kullanırken belli bir güç veririz ve ip kesildiği anda bu gücün etkisi ile bıçak yüzümüze ya da başka bir yerimize fırlayabilir ve bizi yaralayabilir. Bu, hiç de iyi bir fikir değilmiş değil mi?

Aptalca ama, bir o kadar da yaygın olan kapalı karton kutuların bantlarını açma işlemini hep kendimize doğru yaparız. Ne kadar aptalca değil mi? Her zaman söylediği gibi, ”Daima kendinden uzakta kes böylece kendini asla kesmeyeceksin” .

Bıçaklarla ilgili diğer bir önemli gerçek ise, “Keskin bıçak, daha güvenli olan bıçaktır”. Keskin bıçak, daha az güç gerektirir. Bu da, size bıçağı iyi bir şekilde kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bıçağa fazla güç uyguladığınızda bıçak sıklıkla düşündüğünüzden daha derin keser. Bu bazen, sizin kendi etiniz de olabilir.

El ve kol koruması da, bıçak kullanımında zorunludur. Özel eldivenler ellerinizi ve kollarınızı delik ve kesiklerden korur. Akıllı çalışanlar bu koruyucu giysileri sürekli olarak giyerler.

Emniyetli bıçak kullanmak için aşağıdaki kurallara uymalıyız.

  • Keskin bıçak kullan.
  • İşe uygun olan bıçağı kullan.
  • Kesilmelere dirençli eldiven giy.
  • Daima kendinden uzakta kes ki, kendini asla kesmeyesin!
 
EMNİYETLİ BIÇAK KULLANIMI