logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

Eskişehir'de bir inşaatın 4'üncü katından düşen işçi hayatını kaybetti.

Eskişehir'de bir inşaatın 4'üncü katından düşen işçi hayatını kaybetti. O kadar sık okuyoruz ki bu haberleri, artık maalesef kanıksadık sanıyorum.
İş güvenliği olgusu içerisinde geniş kapsamlı eğitimlere sıkça rastlamaya başladık. Büyük kısmı mecburiyetlerden kaynaklanan bu eğitimlerin yanısıra uluslar arası İş Sağlığı ve Güvenliği örgütü İLO ve Amerikanın  İş Sağlığı ve Güvenliği örgütü OSHA nın son yıllarda sık başvurdukları dilimize ayak üstü eğitim de diyebileceğimiz, İşçilerle molalarda söyleşi şeklinde yapacağımız 10 - 15 dk lık eğitimlerin de önemli olacağını göz ardı etmemeliyiz.
Dr Mustafa KEBAT
 

Kaynak : http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General%20Industry/Falls.htm

Sizce düşmeden kaynaklanan iş kazaları çalışma hayatında ne derece önemlidir ? İstatistiklere göre Amerika Birleşik Devletlerinde saatte 19 kişinin düşme nedeni ile yaralandığı ve 37 dakikada bir ölümlü bir düşme kazası yaşandığı göz önüne alındığında, düşme kazalarının önemli bir sorun olduğu anlaşılmaktadır. A.B.D.’de düşme kazaları, ölümcül kazalar kategorisinde trafik kazalarının ardından 2nci sırada gelmektedir. Tüm iş kazalarının %30’u düşme kaynaklıdır. Geçen sene 1,600’e yakın çalışan düşme kazalarında can vermiş, 300,000’in üzerinde çalışan da düşme kazalarında yaralanmıştır.

Peki, düşme kazalarını bu kadar ciddi boyuta taşıyan etkenler nedir ? İncelendiğinde, düşme olaylarının çoğunda üç ortak unsur göze çarpar : 1. “Engeller”  2. “Yükseklik”  3. “Zemini Kavrama”.  İnsanlar merdivenden düşer, sandalyeye veya kabloya takılır, sulu, yağlı vb. ıslak zeminlerde kayar. İnsan bedeninin karmaşık mekanizması yürürken ve ayakta dururken dengede durmamızı sağlar. Düşme, bedenimizin zemini kavrama yeteneğinin kaybolduğu, beklenmedik engellerin yürüme güzergahında önümüze çıktığı, veya merdiven, platform gibi yüksek yerlerde çalışırken bedenimizin denge mekanizmasının sınırlarını zorladığımız anlarda meydana gelir.

Halbuki, herkes kendi payına düşen sorumluluğu yerine getirdiği sürece, düşme kazaları önlenebilir olaylardır. Öncelikle, tanıdık olmayan çalışma ortamlarında düşme risklerine karşı daima uyanık olmak gerekir. Bu tür yerlerde, tecrübeli çalışanlar yürüyüş güzergahını ve çalışma bölgelerini takılma veya kayma risklerine karşı kontrol etmelidir. Daha da önemlisi, düşme riski taşıyan bir tehlike tespit ederseniz, mutlaka düzeltici-önleyici bir faaliyet yapmalısınız (Yetkiliye haber vermek veya yetkili iseniz bizzat tedbir almak). Düşme olaylarının çoğunluğu, kolaylıkla tedbir alınabilecek belirgin işyeri tehlikelerinden kaynaklanmaktadır. Zemine dökülmüş su, yağ vb. sıvılar, yerde unutulmuş irili ufaklı çalışma araç-gereçleri ve elektrik kabloları eninde sonunda birilerinin düşmesine sebep olacaktır. Düşmeye neden olacak belirgin işyeri tehlikeleri üzerine biraz zaman ayırıp akıl yürütün.

İşte size düşmeye karşı alabileceğiniz pratik tedbirlerden bazıları :

  • Temiz ve düzenli çalışma esastır. Yürüme ve çalışma zeminlerinde ortalıkta malzeme, araç-gereç bırakmayın.
  • Ardınızda su, yağ vb. sıvı döküntüsü bırakıp çalışma yerinizi terk etmeyin. Anında temizleyemiyorsanız, diğerlerinin bu tehlikeyi kolaylıkla fark etmesi için, döküntü etrafına uyarı işareti ile beraber emniyet şeridi vb. bir bariyer yerleştirin.
  • Rampa, merdiven basamakları vb. yerlerde zeminde irili-ufaklı malzeme bırakmayın. Özellikle ambalaj kutuları vb. eşyalar tehlike arz ederler.
  • Hasarlanmış, gevşemiş korkuluk, basamak, halı, yaya yolu zemin şeridi görürseniz derhal yetkiliye haber verin. Bazen zeminin kendisi bile, ufacık bir pürüz varsa, düşmeye neden olabilir.
  • Uygun bir ayakkabı giyin. Yağlı zeminlerde en iyisi sentetik kauçuk tabanlı ayakkabı giymektir. Islak zemin için yumuşak kauçuk tabana iyi bir seçimdir. Deri taban ayakkabı giymek, sulu veya yağlı zeminde kaymaya neden olacağından son derece tehlikelidir.
  • Yaya yollarında aydınlatma da çok önemlidir. Yeterince aydınlık olmayan bir yaya yolu bölgesi veya hasarlanmış bir aydınlatma tesisatı fark ettiğinizde derhal yetkililere bildirin.
  • Zemin üzerindeki bozukluklar dahil her türlü çukur, hendek vb. farklı yüzeyleri, kapak ile örtme, etrafını emniyet şeridi ile çevreleme gibi tebirler alınmamış ise mutlaka yetkiliye bildirin. Tedbir alınmamış bu tür yerler çok ağır düşme kazalarına neden olur.
  • Görüş alanınızı engelleyen malzemeler taşıyarak yürümeye kalkmayın. Yürürken önünüzü görmüyorsanız kayma- tökezleme-düşme kaçınılmazdır.
  • Merdiven çıkarken mutlaka trabzana tutunun. Trabzan vb. korkuluklar beden dengenizi sağlamak için en iyi yöntemdir.
  • Yükleme alanları, platformlar vb. yüksek yerlerin kenarlarında çalışırken çok dikkatli olun. Yukarıda açıklanan bu tedbirlerin hepsi de makul ve pratik tedbirler olup çalışma hayatında düşme kaynaklı kazalardan kaçınmak için uymanız gereken kurallardır.
 
Eskişehir'de bir inşaatın 4'üncü katından düşen işçi hayatını kaybetti.