logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

FORKLİFTLER

Forklift kullanımı birçok tesiste önem taşıyan bir unsur olup depolarda yüksek  riske sahip olduğu için daha da önem kazanmaktadır. Mazotlu, LPG’li veya elektrikli forkliftler olarak her bir forklift tipi kendi için ortak tehlikelerin yanında değişik tehlikeler de barındırmaktadırlar.

 

Tüm forkliftler için geçerli dikkat edilmesi gereken noktalar:

+ Forkliftler sadece bu konuda eğitim almış kişiler tarafından kullanılmalıdır.

+ Forkliftler günlük kullanımdan önce belli kontrol listeleri ile kontrol edilmelidir; yağ, yakıt, hidrolik sıvı kaçakları, vs

+ Forkliftler kullanılmadıklar zaman ayrı bir binada veya binanın ayrı bir bölümünde bulundurulmalıdır.

Elektrikli forkliftler için dikkat edilmesi gereken noktalar:

+ Forklift şarj cihazlarının yakın çevresinde yanıcı malzeme depolaması yapılmamalıdır.

Şarj ünitelerinden, şarj esnasında hidrojen gazı açığa çıkabilir. Hidrojen gazının alt patlama sınırı konstantrasyonu ~%4, üst patlama sınırı konstrasyonu ise ~%75’tir. Hidrojen havadan hafif bir gazdır, kaçışı sonrasında üst kotlarda toplanacaktır. Havalandırmanın emiş sistemi bu nedenle üst kotlara monte edilmelidir. Sağlanacak doğal veya mekanik havalandırma sistemi hidrojen gazı konstrasyonunu hidrojenin LEL değerine ulaşmasına engelleyecek biçimde olmalıdır. Eğer birçok şarj ünitesinin bulunduğu bir forklift şarj alanı varsa hidrojen seviyesini ölçen bir sensörün sistem ile entragrasyonu sağlanarak; sensörden gelecek bilgiler doğrultusunda şarj işleminin sonlanması, havalandırmanın çalışması gibi senaryolar da oluşturalabilir.

 Eğer şarj alanında mekanik bir havalandırma sistemi varsa, havalandırma sistemi şarj işlemi ile entegre edilerek; havalandırma çalışmadan şarja izin vermemesi mantığı sağlanmalıdır.

+ Şarj uniteleri beton bir zemin üzerinde bulundurulmalıdır. Poliüretan izolasyonlu veya yanıcı izolasyon malzemesi bulunan sandviç panellere sabitlenmemelidir.

+ Elektrikli forkliftlerde potansiyel tutuşma noktaları elektriksel kaynakılı kısa devreler, yüksek yüzey sıcaklıklarının oluşabildiği fren sistemi ve sürtünmeden-statik elektrik boşalmasından kaynaklanan arklardır.

Dizel yakıtlı forkliftler için dikkat edilmesi gereken noktalar:

+ Forkliftler için tesiste mazot  tankı var ise veya yerleştirilecek ise mazot  tankı bina dışında, binadan uygun mesafede bir alana yerleştirilmelidir.

+ Mazot dolum işlemi bina dışında gerçekleştirilmelidir. Mazot dolum işlemi sırasında forklit operatörünün forklift üzerinde olmaması ve forkliftin çalışmıyor olması sağlanmalıdır.

+ Dizel yakıtlı forkliftlerde potansiyel tutuşturma kaynakları egzost sisteminden çıkabilecek kıvılcımlar, egzost  veya fren sistemi gibi sıcak yüzey oluşumu gözlenen kısımlardır.

LPG yakıtlı forkliftler için dikkat edilmesi gereken noktalar:

 + Forklift kullanılmadığı zamanlar, forklift üzerindeki LPG tüpünün vanası kapatılmalıdır.

+ Boş LPG tüplerinin depolandığı alanlarda yangın güvenliğine dikkat edilmelidir.

İZMİR ALTERNATİF OSGB  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI SERAP YÜCE

 
FORKLİFTLER

Haberin Fotoğrafları