logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

FRONT-END YÜKLEYİCİLER

 

Eğer front-end yükleyici işletirseniz, muhtemelen, yapraklar zıplamaya başladığında ve sanki ekipmanın kontrolünde değilmiş gibi hissettiğiniz yollarda da deneyimli olmanız gerekir. Umudumuz, bunun tehlikeli olduğunu bilmeniz ve özellikle düşük seviyelerde veya kötü arazi şartlarında yavaş gitmeyi öğrenmenizdir.

Düşünülmesi gereken başka tehlikeler de vardır:

  1. Yük kollarının kapanma/sıkışma noktalarına ya da dönen makinanın destek noktalarına takılmak
  2. Çarpışma,
  3. Yayayı ezmek,
  4. Yükün diğerlerinin üstüne dökülmesi,
  5. Makinanın devrilmesi,
  6. Kenarından düşmek,
  7. Sürücünün düşmesi,
  8. Ekipmana montaj yaparken ve onu çıkarırken operatörün düşmesi,
  9. Mekanik hata ve,
  10. Yüksekteki kovanın düşmesi.

Tedbirli Geri Sürmek: Kazalar çoğunlukla sık sık geri geri giderken olur. Çünkü, yükleyicinizde geri alarm vardır, herhangi bir mesafe için kaygısızca geri geri gitmek emniyetsizdir. Etrafınız hakkında bilinçli olmalısınız, uygun bir şekilde dikiz aynalarını ayarlayarak kullanın ve aydınlatma yetersiz olduğu zaman ön ve arka ışıkları kullanın. Hiçbir zaman arkanıza bakmadan makinayı geriye doğru almayın Kornanızı kullanmaktan da korkmayın. Geri alarmlar kullanıldıkça, iş alanında gürültünün bir parçası olur. Eğer birisi çalıştığınız yerde tehlike alanının etrafında  tehlikeye atılırsa, sondajın patlama uyarısı ve durdurucusu belli bir düzende olmalıdır.

Binicilere İzin Vermemek: Hiç kimse, operatörden başka ekipmana binemez. Kabın zıplaması ve  sarsılması, yolcunun düşmesine neden olur. Her zamanki sonuç ise, yolcunun ezilmesidir. Kafes, (Koruyucu Yapıtın Yuvarlanması) yuvarlanmaya karşı operatörü korumak için tasarlanmıştır. Bu koruyucunun sağlanması amacı ile, operatör emniyet kemerini takıyor olarak kafesin içinde olmalıdır. Yolcu dışarıda ve açıkça korunumsuz olur.

Mil Alanında Aşırı Tedbir: Mafsallı yükleyicilerde milin çok kötü sıkıştırma noktası olur. Operatörler hareket etmeden önce, her zaman makinanın her iki tarafını da kontrol etmelidir, tehlikeli alanda hiç kimsenin olmadığından emin olmalıdır. Eğer mekanikçi ya da yağcı iseniz, mil alanı içinde olduğunuzda kendinizi ciddi riskten  her zaman  koruyun. Mafsallı ekipmanların alanlarında çalışmadan önce, emniyet çubuklarını veya bağlantılarını kurun. Bunlar, makinanın dönmesini önlemek için korunmanızda yardımcı olur. Bunun gibi hareketler size çarpabilir.

Yüksekteki Tehlikeler: Alçaktaki kovaların ve onların kollarının çevresinde, arasında veya  altındaysanız dikkatli olun. “Tehlikeli alanlara” girme ihtiyacınız olduğu zaman makinanın kapalı olduğundan emin olun. Operatör, makinadan inmeli ve anahtarları size vermelidir. Tekrar binmesini ona söyleyene kadar ekipmanı kaldırmak için talimat verin. Planladığınız iş indirilmesini gerekmedikçe kovayı yer seviyesine alçaltın. Alçak kovaların ve kollarının altına krikoları veya blokları kurun. Böylece birşeyler ters gittiğinde sizin üstünüze düşmeyebilir.

"Ağır" ekipman sadece budur! Tehlikesine itibar edin!

 
FRONT-END YÜKLEYİCİLER