logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞ GÜVENLİĞİNDE UYGUN ELDİVEN SEÇİMİ

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen%20Industry/Picking%20the%20Proper%20Glove.htm

 

Elleriniz en değerli varlıklarınızdan biridir. Bunlar olmadan dokunamaz, tutamaz, yazamaz ya da işaret yapamazsınız. Aslında elleriniz için pek bir şey yapamadınız. Ancak çok sık olarak onları doğal karşılarız. Onlara nasıl davranmamız gerektiği konusunda dikkat etmeyiz! Kesme işleri, boya işleri, kaynak veya keskin metal işlemede, kimyasallarla çalışırken, iğne (enjeksiyon) yaparken, ya da kan örnekleri alırken ellerin korunması gerekir, bunlar sadece birkaç örnektir. Tek çeşit eldiven ellerinizi tüm tehlikelere karşı korumayacağı için ayrıca özel bir iş için doğru eldiven kullanmak da çok önemlidir.

Artık el koruması kişisel koruyucu standartlarına eklendiği için eldiven giymek için daha fazla nedeniniz var. Bu standart elleri tehlikelere maruz kalan tüm işçilere uygun bir el koruması gerektiğinde, işçiler için eldiven seçiminde ve alımında rehberlik edecek listeler sunar. Aşağıdaki liste eldivenlerin avantaj ve dezavantajlarını vermektedir.

En yaygın olarak kullanılan ve "istismar" edilen eldiven malzemesi pamuktur.

  • Avantajları: düşük maliyet, ter emme, çok yönlü uygulama, deriye göre daha fazla kesilme direnci, makul sürede aşınma ve ısı korumasıdır.
  • Dezavantajları: kesilmeye karşı koruması sınırlıdır; kısa ömürlüdür; ısıl koruması 205 dereceye kadardır,

Sonraki en yaygın el koruması deri eldivendir.

  • Avantajları: iyi delinme direnci ve aşınma direnci, darbenin etkisini emme ve darbenin tamponlanmasına yardımcı olma, kıvılcıma karşı kalkan olma, pamuktan daha fazla ısıl koruma sağlar.
  • Dezavantajları: sınırlı kesilme direnci ve deri kalınlığına bağlı olarak sınırlı özellikleri (becerileri) vardır.

Lastik (doğal kauçuk), neopren (kalın, su geçirmez lastik eldiven), nitril ve PVC gibi eldivenler yapıldıkları malzeme açısından kauçuk eldivenler arasında yer almaktadır.

  • Avantajları: yakıcı maddeler, asitler ve diğer kimyasallar maddeler için direnci artıran sıvı geçirmezlik
  • Dezavantajları: sınırlı kesilme direnci.

Metal eldivenler (metal ağlardan oluşan) ve Kevlar, Spektra ve Vektran olarak bilinen yeni fiber eldivenler

  • Avantajları: esneklik, kesilme direnci, hafiflik ve ısı transferine dayanım
  • Dezavantajları: diğerlerine göre pahalı olmaları (yüksek fiyat)

Yıkama ve kremleme: eldiven giymek önemlidir ancak kişisel temizlik (hijyen) sağlamak ve enfeksiyonları önlemek için ellerinizi temiz tutmanız da önemlidir. Eğer önleyici (çatlak önleyici) kremler kullanıyorsanız krem uygulamadan önce ve gün sonunda eve gitmeye hazır olduğunuzda ellerinizin yıkanmış olduğundan her zaman emin olun. Önleyici kremler alkali ve asitlere karşı sınırlı bir koruma sağlar ama bazen eldivenlerle bağlantı yapmak için kullanılır.

Önemli bir el koruma aracı da nemli havludur. Çalışanlar ellerindeki gres ve kirleri temizlemek için bu havluları çalışma bölgelerinde veya iş dışında kullanabilirler.

 

Çevirenin notu:

Elastomer, elastiklik özelliğine sahip bir polimerdir. Elastomer terimi, elastik polimer'den türetilmiştir ve sıklıkla kauçuk adıyla anılmaktadır.

 
İŞ GÜVENLİĞİNDE UYGUN ELDİVEN SEÇİMİ