logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞ GÜVENLİĞİNİN ÜÇ TEMEL İLKESİ

 

İŞ GÜVENLİĞİNİN 3 TEMEL ÖĞESİ

İş Güvenliği sadece kurallara uymaktan ibaret değildir. Bu hem iş esnasında, hem iş dışında Tavır, Davranış biçimi ve iş Güvenliği üzerindeki kontrol bütününden meydana gelmektedir.

 

Tavır – sizin zihni idrakiniz, yani sizin olaylara yaklaşımınız demektir. Davranış biçimi – sizin belirli durumlara karşı olan hareket ve tepkilerinizdir. Kontrol – iş yerinde güvenli şekilde çalışabilmek - çevreyi koruma yöntemidir. Tavır, Davranış biçimi ve Kontrol iş randımanını ve güvenliği arttırır.

 

Tavır

Emniyet konusuna gelince, tavır onun tümünü oluşturmaz, fakat onunla çok yakın bir ilişkisi vardır. Olumlu tavır, çalışma esnasında devamlı dikkatli ve konsantre olma, emniyetli çalışma kuralları ve ilkelerine bağlı kalma, ciddiye almama ve tecrübeye güvenerek kuralları ihmal etmekten kaçınmak demektir.

 

Davranış Biçimi

İş yerinde kazaların önlenmesi için sizin hareketleriniz son derece önemlidir. Emniyet ilkeleri ve kurallarını uygulama, acele etmeden çalışma, Kişisel Korunma Ekipmanını kullanma, yaptığınız iş hakkında soru sorma ve bütün bunlar güvenli davranış biçimleri içine girmektedir.

 

Kontrol

 Siz tehlikeli koşulları tespit ederek onları yok etmek veya azaltmak üzere gerekli tedbirleri uygulama sorumluluğunu taşımaktasınız.  Bütün günlük işlerinizi dikkatli şekilde planlamalısınız ve her işi bu planlara uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz. İş yerinizi temiz ve düzenli şekilde tutmalısınız. Herhangi arızalı donatım, havalandırma veya sizin sorumluluğunuz altında olmayan potansiyel tehlikeleri tespit ettiğinizde kendi süpervizörünüze haber vermelisiniz. Herhangi tehlikeli koşullar tespit edildiğinde, diğer işçilerin de bu tehlikelerden kendilerini, malzemeleri, ekipmanı ve başkalarını koruma amacıyla önleyici tedbir uygulamaları için haberlendirilmelidirler.

 
İŞ GÜVENLİĞİNİN ÜÇ TEMEL İLKESİ