logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İzmir Aternatif OSGB İş Güvenliği Uzmanı Serap YÜCE bildiriyor

Her gün ortalama 2 kişinin iş kazasından hayatını kaybettiği ülkemizde; kazaların önlenebilmesi ve çalışanların bilinçlendirilmesi amacı ile bir çok yöntem geliştiriliyor. Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) tarafından iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri kapsamında, sektörün İSG kültürünü geliştirmeye yönelik farklı bir proje uygulamaya konuldu. Proje kapsamında ÇEİS’e bağlı tüm üye fabrikalarda iş sağlığı ve güvenliğine dikkat çeken tiyatro oyunu turnesine devam ediyor.

6 KİŞİLİK EKİPLE İSG TİYATROSU

Genellikle işbaşında eğitim yöntemlerinin kullanıldığı projelerin tamamlayıcısı bir eğitim olarak, “İSG Forum Tiyatro” etkinlikleri geçtiğimiz günlerde Türkiye turnesine başladı. Bu amaçla; Aşkale Çimento Fabrikası’nda da 2 gün boyunca “bize bişey olmaz” isimli interaktif oyun sergilendi. İş sağlığı ve güvenliğinde “paradigma değişikliği” meydana getirmek ve böylece “davranış ve alışkanlık değişikliği”ni gerçekleştirebilmek amacıyla tasarlanan “Forum Tiyatro”, 6 kişilik Akademika Tiyatro Ekibi tarafından sahneye kondu.

İŞÇİLER TİYATRO OYUNCUSU OLDU

İSG’nin mizahi bir dille ele alındığı, çalışanların kendi iş süreçlerini sahnede izlediği ve hatta zaman zaman sahneye çıkarak oyuna katıldığı tiyatro gösterimine ilgide oldukça fazla idi. Gösterinin amacı ise; çalışanların ağır çalışma koşullarında farklı davranış örneklerini sergilemesi, İSG kurallarının “samimi” biçimde hatırlatılması, sorunların farklı nedenlerinin ortaya çıkarılabilmesi, etkin iletişimin öneminin vurgulanması, eğlenceli bir paylaşımın sağlanması, davranış değişikliğini tetikleyecek sürecin başlatılması olarak özetleniyor. Zaman zaman kendileri de oyunun parçası olan işçiler, hem eğlendiler hem de iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir kez daha bilgilendirildiler.

 
İzmir Aternatif OSGB İş Güvenliği Uzmanı Serap YÜCE  bildiriyor

Haberin Fotoğrafları