logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İNSANI HASTA EDEN MESLEKLER

1-Baca temizleyicisi testis kanseri riski taşıyor

Viktorya döneminde, Avrupa'da baca temizleme işi yapan kişilerin, işlerini yaparken bacalara çıplak girme zorunluluğu vardı. Çünkü baca temizleme işi toplum içinde hor görülen bir meslekti ve kanserojen madde taşıyan bacaları kıyafetle temizlemek Viktorya mantığı için yeterince komik ya da sadistçe değildi!

İşin kötü tarafı, baca temizleyiciliği işini hayatı boyunca yapan kişiler için bu meslek en önemli kansere yakalanma nedeniydi. Eğer uzunca bir süre bu mesleğe devam ettilerse, baca temizleyicilerinin vücutlarında zaman içinde kanserli yaralar belirir ve küçük tırtıl gibi bu kişilerin tüm vücuduna yayılırdı.

Hasta Eden Meslekler !..


2-Gaydacıların içinde mantar ürüyor

İskoçya'ya has güzel sesiyle herkesi büyüleyen gayda, en eski müzik aletlerinden biri olarak anılır. Gaydalar geleneksel olarak koyun derisinden yapılır ve içine hava girmemesi için şeker pekmezi ya da bal ile yapıştırılır. Aynı çaldıkları gaydanın yapışkan, karanlık ve nemli iç yüzeyi gibi onları çalan İskoçlar'ın içi de garip bir şekilde mantarlıdır.

Hasta Eden Meslekler !..


3-Peynircilik de hasta ediyor

Belki de böyle bir meslek olduğunu tahmin bile etmezdiniz ama var ve sağlığa çok zarar veriyor! Peyniri yıkarken aldığınız her solukla mandıra ilaçları bakterilerine maruz kalıyorsunuz ve bağışıklık sisteminize fazla yüklenip vücudunuzun iç kısmını delikli peynir gibi korkunç bir hale getiriyorsunuz.

Hasta Eden Meslekler !..


4-Kasapların başı siğille dertte

'Papilloma' virüsünün bir türü olarak bilinen kasap siğili, genellikle kasaplara has bir hastalıktır.

Hasta Eden Meslekler !..


5-Yün eğirme hastalığı

İsimden de anlaşabileceği gibi bu hastalık yün ile uğraşanları etkiliyor fakat adından çıkaramayacağınız şey, hastalığın ne kadar kötü olduğu. Teröristlerin etrafa yaymakla tehdit ettikleri şarbon hastalığı bilinen ismi.

Hastalık ilk belirtileriyle size grip ya da nezle olduğunuzu düşündürür. Bir ya da iki gün içerisinde lenf bezleriniz çürümeye ve kanamaya başlar, beyin zarı iltihabı, yüksek ateş ve birkaç karın ağrısı takip eder ve sonunda ölümcül solunum çökmesiyle kişi hayatını kaybeder. Erken teşhiste bile ölüm yüzdesi yüzde yüzdür.

Hasta Eden Meslekler !..

6-Kemancıların boynu sorunlu

Kemanı boyna yaslayarak tutmanın baskısı ile deride yara, kist ve kabarcıkların oluştuğu 'Fiddler's Neck' hastalığı (Kemancı hastalığı) meydana gelir. Pigmentasyonun aşırı derecede artması ve cildin kalınlaşması ve sertleşmesi de sorun listesine eklenen maddeler arasında.

Hastalığa kapılan kişilerde deri gittikçe koyulaşır ve kertenkele derisi gibi kalınlaşır. Bunların bönemli bir nedeni hijyen eksikliğidir.

Hasta Eden Meslekler !..


7-Boru ve üflemeli çalgılara dikkat!

‘Embouchure focal dystonia' adıyla da bilinen bu hastalıkta yüz kasları çok yavaşlar ve kişi tıpkı büyükanne ve büyükbabasının çıplak fotograflarını görmüş çocuğun yüz ifadesine sahip olur.

Hasta Eden Meslekler !..

8-Ayakkabı tamircileri paçayı kurtardı

Masallara göre küçük elfler iyi kalpli ayakkabı tamircilerini ziyaret ederek onlara yardım ederlerdi. Gerçeğin bu elflerle pek ilgisi olmadığı için ayakkabıcılar kendi işlerini kendileri yapmak zorundalardı.

Eskiden kalçalarına ayakkabının altını yaslayıp destek almalarının sonucu olarak, ayakkabı tamircilerinin uyluk kemiğinde büyük, korkutucu bir kemik büyüyordu.
Yüzlerce defa kendi vücuduna vurmak yerine sonunda masayı keşfeden akıllı ayakkabı tamircileri sayesinde sonradan türeyen kemik sorunu yok oldu.

Hasta Eden Meslekler !..9-Bahçıvanlara uyarı! Gül bahçelerine dikkat

Gül romantizmin ve aşkın sembolü olmasına rağmen 'Sporothrix Schenckii' (Gül mantarı) adındaki ölümcül bir mantarın da kaynağıdır. Gül dikeninin neden olduğu sıyrık ve kesiklerle vücuda girer ve şişlik ve doku değişikliğine neden olur. Tedavi olunmazsa eğer yaralar genişler ve çıbana benzer bir hal alır ve sonrasında ülsere neden olur.

Polenler solunduğunda öksürüğe, akciğerlerde deliklere ve vereme neden olabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse beyin ve merkezi sinir sistemine olduğu gibi kemik ve eklemlere de sıçarabilir. Kilo kaybı ve anoreksiya'ya da neden olur.
Hasta Eden Meslekler !..

 

 
İNSANI HASTA EDEN MESLEKLER

Haberin Videosu