logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞÇİ BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR


 Gıdalarla depresyon arasındaki ilişki :

Yetersiz besin alımı, besin alerjileri, sosyal, psikolojik ya da fizyolojik travmalar, vücuttaki

bazı dengelerin bozulmasına yol açar. Sonuçta bu da, davranışlarımızı olumsuz bir şekilde

etkiler.

Beslenme dışında düşünce ve inançlarımız da, ruh halimizi etkiliyor.

UYKU İÇİN PROTEİN

Proteinler sindirim sırasında aminoasitlere parçalanırlar. Bu aminoasitler insanın uyanık kalmasına ve enerjisini artırıp verimli kullanmasına neden olur. Proteini yüksek gıdaların başında balık, et, yumurta ve kümes hayvanları gelir. Yeterli oranda aminoasit alınmaması depresyona, konsantrasyon kaybına, hormon dengesizliklerin ve uyku bozukluklarına yol açabilir.

SEROTONİN HUZURU

Folik asit azlığının depresyona neden olduğu klinik araştırmalar  ortaya çıkarmıştr. Çünkü folik asitin az tüketilmesi beyinde serotonin hormonunun azalmasına neden olur. Yani kişi kendisini mutsuz hisseder. İşte bu nedenle depresyondan korunmanın yolu, günde bir kap pişmiş ıspanak ya da bir bardak portakal suyu içmek olabilir.

KARBONHİDRAT SAKİNLEŞTİRİR

Karbonhidratlar, kan akışını hızlandıran etkiye sahiptir. İnsanın sakin kalmasına yardım eder.  İki hafta süresince diyete maruz kalarak karbonhidrat alımını azaltan insanlarda, diyet sonrası depresyona girme tehlikelerinin arttığı ortaya çıkmıştır. Karbonhidrat içeren yiyecekler arasında; ekmek, makarna, pirinç, meyve ve tahıllar ilk akla gelenler...

BEZELYE:

Şeker hastaları bezelyeyi sofranızdan eksik etmeyin. Taze ve donmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folik asit içerir. Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye ediliyor.

ISPANAK:

Kalp, kanser, katarakt ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan görme bozuklarını engelliyor.

BÖĞÜRTLEN:

E ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan böğürtlen insanların akıl sağlığını koruyor, hafıza kaybını önlüyor.

SOYA:

Uzun yaşamak isteyen herkes mutlaka soya tüketmelidir. Soya, içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerini sulandıran bir madde içerir ve bu da kadın bünyesi için son derece yararlıdır. Çünkü, östrojen hormonunun aşırı üretimi, göğüs, rahim ve lenf kanserine yakalanma riskini çok arttırır.

BROKOLİ:

Kansere karşı bizi koruyan ve ömrü uzatan müthiş bir sebze. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak ve akciğer kanseri görülür. Kalp ve dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz. Kadınlarda göğüs kanserini önler.

YULAF:

Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Bedendeki aşırı yorgunluğu ve ruhi yorgunlukları giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır.

PORTAKAL:

Yüksek miktarda C vitamini içeren portakal, enfeksiyonlara karşı mükemmel bir koruma sağlıyor. Ayrıca kabuğunun altında kanser ve kalp krizi riskini azaltan maddeler bulunuyor. Stres ve ateşli hastalıklara da iyi geliyor.

BALKABAĞI:

Çinko bakımından zengin olan balkabağı dahili ve harici yaraların iyileşme süresini hızlandırıyor, tırnaklar üzerindeki beyaz noktaları yok ediyor. Prostatı hastalığını engelliyor. Zihinsel rahatsızlıkların tedavisine yardımcı oluyor.

SOMON BALIĞI:

Kalp hastalıklarını, depresyonu önlüyor. Sakinleştirici özelliğinden dolayı haftada bir kez yenmesi öneriliyor.

ÇAY:

Kanser ve kolestrolü önlüyor.

DOMATES:

Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarak yavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyum kaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller.

HİNDİ:

Kolestrol ve hipertansiyonla savaşır.

CEVİZ:

İştah açıcı, enerji verir, kan şekerini düşürür, kanı temizler, kemik erimesine karşı etkili olur.

YOĞURT:

Her sabah kahvaltıda ya da kahvaltı sonrası yenen yoğurt, sindirim kolaylaştırır. Bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların çoğalmalarına ve hatta yaşamalarına engel olur. Tifo ve ishalde tedavi amaçlı kullanılır. Tüberkülozlu hastalarda antibiyotik etkisi gösterir.

Yüze ve boyuna yoğurt sürmek cildi canlandırır. Rahat bir uyku için idealdir. Hazır yoğurtların yapımında kullanılan bakteriler, bağırsak ve dölyolu hastalıklarına, idrar yolları kanserine karşı koruma sağlıyor.

 
İŞÇİ BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR