logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İşçi sağlığı : ELMA

Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil

meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir.


Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği bu meyveyi özellikle

çalışanlar için vazgeçilmez yapar. Gerçekten de fiziksel aktiviteler çerçevesinde

elmanın içeriğindekiler çalışma öncesinde sırasında ve sonrasında organizma

üzerinde pozitif etkiler yaratır:

1. Çalışma öncesinde tüketildiğinde enerji verir.

2. Çalışma sırasında tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.

3. Çalışma sonrasında tüketildiğinde su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

100 gr. elmada

Glucid: % 126

Protid: % 03

Su: % 843

Lif: % 25

Lipid: % 03

Elmanın sağladığı vitaminlerin en önemlisi C vitaminidir: en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunur. Bu nedenle iyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesi en doğrusudur.

Elmanın içerdiği diğer vitaminler ise B1 B2 PP B5 B9 Provitamin A (karoten) ve E vitaminidir.

Elmanın faydalarından ilginç bir tanesi de içerdiği potasyum (100 gr da 120-200 mg) zenginliği ve az sodyumdan (100 gr da 10 mg dan az) ötürü dinlendirici olmasıdır. Bu kombinasyon ve su elmaya idrar söktürücü özelliği de verir. Ayrıca potasyum içeriği yüksek tansiyona karşı savaşta önemlidir.

Elmanın diğer içerikleri fosfor kalsiyum magnezyum demir çinko selenyum manganez de hücre metabolizmasında çok önemli rol oynar.

100 gr. elmada

Magnezyum: 4

Fosfor: 9

Potasyum: 145

Kalsiyum: 4

Çinko: 009

Demir: 02

Manganez: 003

Muhteşem lif kombinasyonu:

180 gr da 5 g gibi yüksek bir lif zenginliğiyle sindirim sisteminde büyük rol oynar.

Elmada bulunan Suda çözünen lifler ve Suda çözünmeyen lifler kombinasyonu bağırsak hareketlerini tetikler ve hızlandırır. Kabızlığa karşı elmayı kabuğuyla yemek önerilir çünkü lif kabuğunda daha yoğundur.

Elma ile Daha az kolesterol.

Yapılan pek çok araştırmanın ortak sonuçlarına göre:

* günlük olarak tüketilecek 3 adet elmanın 2 ayda yaklaşık  oranında kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu

* kötü kolesterol (LDL) oranını düşürdüğü

* iyi kolesterol (HDL) oranını da 4 misli yükselttiği saptanmıştır.

 Nedeni elmanın lif olarak zengin bir besin olması ve bu özelliğinin de kolesterol ve yağın birikmesine engel olmasıdır.

2500 kişi üzerinde 5 yıl süreyle yapılan bir araştırmanın sonucu daha önce yapılan bazı araştırmalara uyumlu olarak haftalık tüketilen elma sayısının nefes fonksiyonuna pozitif etkileri olduğunu göstermiştir. Yenen ortalama elma miktarı arttıkça sigara kullananlar da bile nefes alma kapasitesinde artış saptanmıştır. Bu etki elmadaki antioksidanlardan kaynaklanmaktadır.

Elmanın Vücuda faydaları..

* Böbreklerin temizlenmesine yarar

* Baş ağrısına iyi gelir

* Kolesterolü düşürür

* Yüksek tansiyonu düşürür

* Kan şekerini kontrol altında tutar

* Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir

* Uykusuzluğa iyi gelir

* Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar

* Elma kereviz/maydanoz yorgunluğa iyi gelir

* Elma kızılcık suyu veya elma ananas üzüm suyu gribe iyi gelir

* Elma armut suyu kabızlığa iyi gelir.

İçinde birçok vitamin ve mineral bulunduran elma vücudun mahrum bırakılmaması gereken bir meyve.

Kökeni Doğu Avrupa olan elmada sindirilebilir şeker bedenin dengesi için çok gerekli enzimler temel asitler ve potasyum sodyum kalsiyum fosfor gibi madenler bulunur. Diyetler için de mükemmel bir seçenek...
 

Ortalama hemen hemen herkesin severek yediği elmanın faydaları saymakla bitmiyor. Çağın belalı hastalığı kanserden kolesterole kadar birçok hastalığın gerek riskini azaltmada gerekse önlemede önemli rol üstleniyor.

Öğle yemeğinden önce yendiğinde ya da kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır kabızlığı önler. İçindeki petkin maddesi zararlı kolesterolü (LDL)'yi düşürürken faydalı kolesterol (HDL) oranını yükseltir. Dalağın kan yapmasını sağlar. Çalışırken devamlı olarak oturanlar ve fazla kilolular için çok faydalıdır.

Bünyesindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

Nefesi rahatlatır. Yapılan bazı araştırmalar elma yiyenlerin daha kolay nefes aldığını göstermektedir.Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.Elma kürü gut böbrek mesane hastalıkları ve hemoroit tedavisinde de işe yarar. Sabah aç karna yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar.

Isırarak yenirse dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar. Yeşil hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.

Düşük kalorili (50 kalori) olduğu için şişmanlığı önler kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde rejim yapanların tatlı yeme isteğini giderir.

Elmanın içeriğinde var olan hususî meyve şekeri ile doğrudan doğruya karaciğer hücrelerini korur. İçindeki meyve asitleri bir yandan 2 değerli demiri ve C vitaminini bozulmaktan korurken diğer yandan karaciğerdeki kimyevî faaliyetlerde yapıtaşı rolü oynar. İki değerli demir iyonları alyuvarların yapısı için gerekli olan kanın temel elemanlarındandır. Kansızlık hastalarına ilâç şeklinde verilen demiri 2 değerinde tutmak çok zor olduğundan ayrıca C vitamini de verilir bağırsaklardaki 3 değerlikli demir bağırsaklara zarar vermekten öteye geçmez.

Elma içeriğinde taşıdığı bikarbonat iyonları sayesinde sindirimi kolaylaştıran tek meyvedir.

Elmada suda eriyen vitaminlerin tamamı mevcuttur. Yüksek miktardaki C vitamini bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir.

Elmanın kökleri vasıtası ile topraktan aldığı demir iyonunu indirgeyerek 2 değerli demir hâline getirmesi başlı başına bir hârikadır. Zira böyle bir faaliyetin elmaya uzaktan-yakından bir faydası yoktur. Üstelik 3 değerli demiri 2 değerli demir hâline indirgemek fevkalâde zor bir kimyevî hâdisedir ve bir elmada bulunan iki değerli demir milimi milimine bir insanın günlük demir ihtiyacı kadardır.

Günde bir elma yemek sizi tüm hastalıklardan korur. İki elma yerseniz kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olursunuz. Kolesterolü normale indirir ve kabızlığı giderir sindirimi kolaylaştırır. Güzel kokusu rahatlatır ve tansiyonu düşürür sinirleri yatıştırır.

Artrittomatizmalar ve gut hastalıklarında çok yararlıdır. Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda içerir. Portakal suyundaki C vitamininin üçte biri elmada da bulunur. Enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca içerir.

 
İşçi sağlığı : ELMA