logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞÇİ SAĞLIĞI VE BESLENMESİ : MUZ

 

Günümüz koşullarında tüketilmesi kolay bir meyve olan muz aynı zamanda son yıllarda eskiye oranla daha ucuz.

 Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir. B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir. Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir. Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir.

Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/Muz

Muz kabuğunın içini sivrisinek ısırıklarına sürdüğünüzde, kaşıntısını ve şişkinliğini alır

Ayaklardaki nasırların yumuşaması için, muz kabuğunun içini sıyırın, bir kaşık kadar olduğunda nasırın üzerine koyun, üstünü sarın. Birkaç saat sonra açıp temiz su ile yıkayın. Ya da direk muz kabuğunu sarabilirsiniz nasırınıza.

Muzun kabuğunu akneleri geçirmek üzere, üstüne sürebilirsiniz.

Diz ağrılarının geçmesine yardımcı olmak için muz kabuğuyla dizleri ovun (bunu yeni duydum ve denemedim- ama denemeye değer)

İçindeki potasiyum ve yağlarla çok iyi bir ayakkabı cilasıdır. Muz kabuğunun içiyle ayakkabınızı ovun sonra bez ile temizleyin.

Muzu yediğinizde, bedenin serotonin salgılamasına yardım eden triptofan sayesinde sakinleştirici ve keyfinizi yerine getiren bir etkisi oluyor. Böbrekleriniz ve kemikleriniz için de çok yararlı. B6 vitamini dolu.

Muz Kurusu

Özellikle mideye çok faydalıdır.Mideyi güçlendirirve korur. Ülser ve gastir hastalarına iyi gelir.Kabızlık giderir.Böbrek iltihabı ve barsak hastalıklarında yararlıdır.Kolesterol oranını düşürdüğü gibi,kalpve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.Stresi azaltır.Tansiyonu düşürür.Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir.Enerji verir.Kemik gelişimini destekler.Öksürük ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Cilt Sağlığı ve Güzelliği için MUZ

Besleyici muz maskesi
Bir adet muzu iyice ezdikten sonra içerisine 1 tatlı kaşığı süt veya kaymak katarak karıştırın Sonra 20 dakika yüzünüzde bekletin Ilık su ile durulayın

Kuru ciltler için muz maskesi

Bir kap yoğurdun yarısını 1 yemek kaşığı bal ve dörtte bir muz ile iyice karıştırın Bu karışımızı yüzünüze ve boynunuza sürüp 10 dakika bekletin

Yorgun cilde muz maskesi

Muzu ezerek püre yapın Temizlenmiş cildinize masaj yaparak sürüp 15 dakika bekleyin Ilık suya batırılmış pamukla cildinizi temizleyin Muz cilde enerji ve parlaklık verir

Hassas ciltlere muz maskesi

Potasyum zengini besleyici bir meyve olan muz solgun yıpranmış hassas ve kuru ciltler için ideal bir maske malzemesi Lekesiz olgun bir muzun yarısını ezerek iki 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi ile karıştırın Yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin Çok besleyici bu maskeyi haftada bir kez uygulayın

Karma ciltler için muz maskesi

Ezilmiş muzu krema ile karıştırın ve yüzünüze bu karışımı sürün 30 dakika bekletin Bu maske yüzünüzü nemlendirecek besleyecek ve yumuşatacaktır

BAL VE MUZ MASKESI

Malzemeler;

- Bir bardağın dörtte biri süt,
- Yarım çorba kaşığı bal
- Yarım ezilmiş muz
- Tüm malzemeyi karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Yirmi dakika sonra ılık su durulayın.
- Bu maskeye yulaf ezmesi de ekleyebilirsiniz. Yulaf ezmesi içerdiği yüksek miktarda vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi temizler .

 
İŞÇİ SAĞLIĞI VE BESLENMESİ : MUZ