logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İşçilerimiz için sağlıklı beslenme

 

1.Süt ve ürünleri gurubundan:Sütü çok az tüketin veya hiç tüketmeyin,mümkünse evde mayaladığınız yoğurdu ve ayranı bol tüketin,hazır yoğurt alırken çok düşünün,mayasından emin olmadığınız kimyasal madde oranı fazla peynirleri az tüketin veya tüketmeyin,kaliteli markalı çiğ tereyağını az miktarda ve mümkünse çiğ tüketin.

2. Et,balık,tavuk,yumurta gurubundan: Ağır metal içeren dip balıkları ve kabuklu deniz hayvanları hariç bol balık tüketin,ama fırında pişmişi en uygunu. Kırmızı et ve tavuğu  az tüketin,kırmızı eti tamamen yağsız almayın,hafif kas arası yağları olsun ki ek yağ kullanmak zorunda kalmayın. Mümkünse eti  sebzelerle birlikte pişirin.Eti ayrı olarak haşlama veya fırın yapmak,sebzeyi de ayrı olarak zeytinyağlı olarak yemek de tercih edilebilir. Yumurtayı haftada  3 adet haşlama-rafadan şeklinde tüketin.Et ,tavuk,balık ve yumurtayı yağda kızartarak asla yemeyin,teflon denilen malzemenin kimyasal olduğunu da unutmayın.En iyi et tavuk balık pişirme yöntemi cam kapta (borcam) fırında.

3. Sebze meyve gurubundan: Mevsimsiz veya her mevsim bulunan sebze ve meyvelerden uzak durun.Pişmiş organik mevsim sebzesini ve soyulmuş mevsim meyvesini özellikle ananası  ,koyu yeşil yapraklı çiğ sebzeleri (brokoli, Brüksel lahanası,semizotu,ıspanak,maydanoz,dereotu,yeşil soğan)  tüketebilirsiniz.Yeşil ve siyah zeytin organik ise ve kimyasal özel bir işlem görmemişse tüketin.Kök bitkileri (kereviz-havuç-patates) az tüketin, enginar kök bitki değil unutmayın.Badem-fındık-ceviz-beyaz leblebi tüketin.Mevsiminde dondurulmuş sebzeyi de az tüketin.

4. Karbonhidrat  gurubundan:Rafine beyaz şeker ve rafine un hiçbir şekilde tüketilmemeli.Rafine beyaz şekerle yapılmış hamur ve süt tatlıları da tüketilmemeli.Reçellerin çoğu rafine şekerle yapıldığından tüketilmemeli.Tandır ekmeği,çavdar ekmeği,tam buğday ekmeği,kepekli köy ekmeği vb , organik bakliyat (kuru fasulye,nohut,mercimek),organik makarna,ev  eriştesi,köy bulguru,doğal bal ,usulünce kurutulmuş meyveler ,özellikle siyah üzüm tüketilmeli. Pirinç ,nişasta ,hamur isleri, patates, mısır gevreği, beyaz ekmek tüketmezseniz iyi olur.Pastane ürünleri ,paketlenmiş ürünler hem unları,hem yağları açısından tüketilmemeli.Kaynağından emin olduğunuz üzüm ve keçi boynuzu pekmezi tüketin.Kuru üzüm-kayısı-incir hep yakınınızda bulunsun.Kan şekerinizin düştüğünü hissederseniz 1-2 tane tüketebilirsiniz.

5.Yağ gurubundan:Yağda kızartılmış hiçbir şey tüketmeyin,sadece sızma zeytinyağı tüketin.Çok sıkılırsanız fındık yağı da az miktarda tüketebilirsiniz. Margarini zaten unutmuştunuz.

6.Baharat-çeşni gurubundan:3 aydan uzun süre saklanmış ve bayat baharatlar,turşular,salamura gıdalar tüketilmemeli. Taze çekilmiş baharat (tarçın, çörekotu,karabiber,tuz,kimyon vb) tercih edilmeli.Mümkünse sofrada minik değirmenle çekin.Çok az salça tüketin,yerine domates püresi tüketin. Baharatları olabildiğince toz halde değil,tane halinde satın alın.Nane ,kekik vb lerini yaprak halinde veya dallarıyla saklayınız. Kullanırken ufalayınız. Mayonezi zaten unutmuştunuz.

7.İçecek gurubundan:Konsantre meyve suyu ve kahve tüketmeyin,%100 meyve suları,taze sıkılmış meyve suları ve açık çay tercih edin.Günde 2 litre su,tüketin.

Dahası, vücudunuzun direncini arttırmaya yarayan en sağlıklı besinlerden biri, vitamin, mineral, enzim, meyve suları, hatta şifalı bitkilerden bile daha sağlıklı olanı SEVGİ ’ dir. Bağışıklık  hücrelerinizin yanıtı (nöropeptitler) düşünceleriniz tarafından belirleniyor! Yaptığınız her şeyin fiziksel bir sonucu vardır; öyle görünüyor ki, artık düşündüğünüz her şeyin de bir sonucu var.Olumlu düşünün.

 

 

 

 

 
İşçilerimiz için sağlıklı beslenme