logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İSG Katip Onayı Nasıl Yapılır

Değerli İşverenlerimiz,

İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti almak, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin tespit ve önerileri doğrultusunda yapacağınız uygulamalar ile çalışanlarınızın hayatlarını ve sağlığını koruduğunuz gibi güvenli ve daha iyi çalışılabilir bir işletmenin de sahibi olacaksınız.

Biz İzmir Alternatif OSGB ile çalışmaya başlarken ilk yapmanız gereken Çalışma Bakanlığının İSGK Katip sistemi onayı vermek olmalıdır. Bu onay Çalışma Bakanlığının sizin işletmenizde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti verilmeye başladığını elektronik ortamda görebilmesini sağlayacaktır. İSG Katip onayı hakkında bilgilendirme aşağıda yer almaktadır. Ayrıca bu onaylama işleminin nasıl yapılacağını fotoğrafları takip ederek görebilirsiniz.

Saygılarımızla.

ISG Katip Onayı

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na (ÇSGB) bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Kanunen zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetlerinin online takibi için, İSG Katip olarak adlandırılan bir sistem geliştirmiştir. İSG Katip üzerinden Türkiye’de kayıtlı olan tüm şirketlerin İSG hizmeti alıp almadıklarını bilgisayar ortamında kolaylıkla takip edebilmektedir. İSG Katip Sistemi ile OSGB hizmeti almayan işverenlere yönelik otomatik olarak cezai işlem yapılabilmekte, itiraz söz konusu olduğunda işyerleri denetime alınmakta ve itirazlar incelenerek karar verilmektedir.

Kanunda yasal hizmetin İSG Katip’ten karşılıklı onaylamadan itibaren başladığı belirtilmiştir.
Aksi takdirde Bakanlık nezdinde hizmet alınmamış olarak göründüğü için işveren için cezai işlem uygulanabilmektedir. Aynı şekilde OSGB’lerde onaylanmamış sözleşme ile hizmet verdiği için kapatılmalarına bile neden olacak şekilde cezalandırılmaktadır.

Kanunen Zorunlu olan İSG Katip karşılıklı onaylama işlemi için; Hizmet alacak işyerinin OSGB’ye 26 haneli SGK işyeri sicil numarasını bildirmesi ve OSGB’nin İSG Katip üzerinden görevlendirme yapması. Sonra da hizmet alan işverenin, E-Devlet şifresi ile İSG Katip sistemine giriş yaparak İSG hizmeti aldığına dair ONAY vermesi gerekmektedir ve yasal zorunluluktur.

e-Devlet Şifresi Nedir ve Nasıl Alınır?

e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Tek bir kimlik doğrulaması (şifre, e-imza, mobil imza vb.) ile pek çok entegre elektronik hizmetlere aynı adresten alabilirsiniz:www.turkiye.gov.tr

e-Devlet Şifresini, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin (nüfus cüzdanı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir. Şifre  alınırken PTT tarafından işlem masrafı tahsil edilmektedir.

Bununla birlikte, mobil imza veya elektronik imza kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifreyi oluşturabilirsiniz. ISG Katip üzerinden OSGB onaylama işlemleri dahil tüm elektronik hizmetlere erişebilmek için TC Kimlik numaranız ve PTT’den almış olduğunuz şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

 
İSG Katip Onayı Nasıl Yapılır

Haberin Fotoğrafları