logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞVERENLERİMİZİN DİKKATİNE

 

1 Ocak 2014 tarihinde  tehlikeli ve çok tehlikeli kapsamdaki işyerlerinin tamamında işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personeli istihdam edilmesi gerekiyor. Bugüne kadar sadece 50'nin üzerinde işçi çalıştıran işyerleri söz konusu personeli çalıştırırken, bir ay sonra 50 sınırı kalkmış olacak. Buna göre eğer işyeriniz tehlikeli veya çok tehlikeli kapsamdaysa, 2014/Ocak ayı itibariyle bir işçi bile çalıştırsanız iş sağlığı ve güvenliği personellerini istihdam etmeniz gerekecek. Aksi halde hekim ve uzman çalıştırmadığınız her ay için toplam 13 bin 475 lira ceza ödeyeceksiniz.
 
İşyerleri önce tehlike sınıfını öğrenmeli
 
Eğer işyeriniz az tehlikeli sınıftaysa ve 50'den az çalışanınız varsa, iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma şartı sizin için 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacak.Tehlikeli veya çok tehlikeli sınıftaysanız, öncelikle işyerinizin hangi tehlike sınıfında yer aldığını bilmeniz gerekiyor.


Hastaneler ve metal imalat işyerleri çok tehlikeli, kasaplar, kuaförler ve hamamlar tehlikeli kapsamda yer alıyor. Dolayısıyla en az bir işçi çalıştıran bu işyerlerinin 1 Ocak 2014 itibariyle işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve yardımcı sağlık personeli çalıştırması veya dışarıdan hizmet alması gerekiyor.

 

 
İŞVERENLERİMİZİN DİKKATİNE