logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İşyeri hekimlerine ŞOK

İstanbul Haliç Kongre Merkezinde 8 Mayıs pazar günü açılışı yapılan 8.İş Sağlığı ve Güvenliği konferansında, 9mayıs pazartesi günü Çalışma Bakanlığı yetkililerinin düzenlediği ve Ortak Sağlık Güvenlk Merkezi ortakları ve yöneticilerinin katıldığı toplantıda 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile yönetmeliklerinin dünü, bugünü ve yarını konuşuldu.

İlk kez yetkili ağızlarda Sağlık Bakanlığına bağlı özel sağlık kuruluşlarında çalışan tam zamanlı hekimlerin aynı zamanda Çalışma Bakanlığı İSG Katip sistemi üzerinde de tam zamanlı çalışmaları konusuna değinildi.

Bilindiği gibi özel sağlık kuruluşlarında tam zamanlı çalışan hekimler 50 şer saat den toplam 100 saat daha yarı zamanlı olarak farklı sağlık kuruluşlarında çalışabiliyor. ( İş Kanununa göre yıllık toplam fazla mesai süresi 270 saat olmasına rağmen)

İşyeri hekimi olarak da Çalışma Bakanlığının İSG Katip sisteminde tam zamanlı (217 saat çalışma)  hizmet sözleşmesi yapabilmeleri mümkündür.

Tüm bu süreleri bakanlıkların sistemlerine kayıt yapılabilmektedir.

Sistemdeki bu açık sonucunda; bir hekimin bir ayda toplam 500 saat kayıtlı olarak çalışmasına veya çalışıyor görünmesine izin vermektedir.

Toplantıda bu konunun vurgulanması önümüzdeki süreçte ilgili bakanlıkların sistemdeki açığı kapatacakları anlamına gelebilir.

Konunun önemli tarafı ise; hali hazırda sistemdeki açık noktadan faydalanan hekimlerin evrakta sahtecilik - dolandırıcılık vb gibi suç isnatları ile karşı karşıya kalabilecekleridir.

Konuya SGK da dahil olur ise hekimlerin aynı dönemde yazmış oldukları reçetelerin de sahte düzenlenmiş kabul edilebileceği yanı sıra toplam yazdıkları reçete bedellerinin de SGK ya geri ödeme - tazmin cezaları ile karşı karşıya kalma ihtimalleri de mevcuttur.

Tüm bu bilgiler ışığında bakanlıkların ve SGK nın teftiş - inceleme başlatacakları, sistem açıklarından haksız menfaat sağlayanların son durağa yaklaştıklarını söyleyebiliriz.

 
İşyeri hekimlerine ŞOK