logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞYERİNDE 20 METRE UZAKLAŞTI MAHKEME

Wiesbaden kentinde bir depoda çalışan 45 yaşındaki adamın işyerinden 20 metre uzaklaşıp eşiyle telefonla görüştükten sonra geçirdiği kaza iş kazası sayılmadı

ALMANYA’DA bir çalışan iş saatleri içinde işyerinden uzak bir yerde özel telefon görüşmesi yaparken kaza yaparsa, bu kişinin kaza sigortası kapsamında olmadığı belirtildi. Darmstadt Sosyal Eyalet Mahkemesi’nde görülen bir davada, mahkeme depo işçisini haksız buldu. Wiesbaden’den olan 45 yaşındaki adamın, depodan 20 metre uzakta yük yüklenen rampa üzerinden eşiyle 3 dakika telefonla görüştüğü ve geri dönerken kaza geçirdiği belirtildi. Mahkeme kararında davanın temyiz yolunu da kapattı.

RAMPADA ASILI KALDI

EŞİYLE konuştuktan sonra işyerine dönerken düşen ve rampada asılı kalan adamın, bu durumu işverene “iş kazası” olarak bildirdiği belirtildi. İşverenin bu durumu iş kazası olarak kabul etmemesi üzerine merkezi Darmstadt’ta bulunan Hessen Sosyal Eyalet Mahkemesi’ne giden adamı hakim haksız buldu. Hakim kararı açıklarken, adamın esas işyerinden 20 metre de olsa uzağa gittiğini ve kazanın eşiyle dakikalar süren özel bir telefon görüşmesi sonrası meydana geldiğini duyurdu. Mahkemenin karar numarası şöyle; (Az.L 3U 33/11).

 

DARMSTADT

SABAH GAZETESİ

 
İŞYERİNDE 20 METRE UZAKLAŞTI  MAHKEME