logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞYERİNDE PORTATİF ISITICI KULLANIMI

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Job%20Site%20Heating%20Devices.htm

 

Bazılarımız kış aylarında işyerimizi portatif ısıtıcılarla ısıtırız. Portatif ısıtıcılar doğru şekilde kullanıldıklarında, çalışma ortamınızı çok daha konforlu yaparlar. Yanlış şekilde kullanıldıklarında ise, önemli bir yangın veya patlama riski oluştururlar.

Isıtıcınızı kontrol edin! Isıtıcılar mevsimsel olarak kullanılırlar ve kullanılmadıkları zamanlarda uzun sürelerle muhafaza edilirler. Muhafaza sırasında bulundukları yerde yada bir yerden başka bir yere götürüldüklerinde zarar görmüş olabilirler. Bu süreçte ısıtıcıda herhangi bir hasar olup olmadığının belirlenmesi için, her bir ısıtıcı kullanılmadan önce kontrol edilmelidir. Ayrıca ilk defa çalıştırıldıklarında düzgün şekilde çalıştıklarından emin olunması için yakından takip edilmelidir.

Herhangi bir portatif ısıtıcıyı kullanmadan önce, onun kullanmayı planladığınız ortam için uygun olduğundan emin olun. Şu soruları sorun;

  • Ahşap döşemeler üzerinde kullanılması uygun mu?
  • Ortam havasındaki oksijeni tüketiyor mu?
  • Isıyı oda boyunca yayıyor mu?
  • Vb.

Üreticilerinin kullanım kılavuzları size ısıtıcıların nerede ve nasıl güvenli kullanılacağını açıklayacaktır.

Isıtıcının yerleştirileceği odada yeterli havalandırma olduğundan emin olun. Taze havanın doğal yollarla girişi yeterli değilse, mekanik havalandırma sağlanmalıdır.

Bunlar ısınan cihazlardır! Aşağıdaki hususları aklınızda tutun:

  • Isıtıcının dış yüzeyinin ısınmamış/kızarmamış olduğuna dikkat edin. Bu kontrolü dokunarak yaparsanız, ciddi şekilde yanabileceğinizi de unutmayın.
  • Üreticileri tarafından ahşap döşemelerde yada yanıcı maddelerin üzerinde kullanılmasının uygun olmadığı belirtilen ısıtıcıları, bu zeminlerde kullanmayın. Bu türdeki ısıtıcıları 2,5 cm kalınlıkta beton veya taş parçası gibi  ısıya dayanıklı uygun bir malzemenin üzerine konulmalıdır. Yalıtkan malzeme tüm yönlerde ısıtıcıyı en az 60 cm çevreleyecek boyutta olmalıdır.
  • Portatif ısıtıcılar, muşamba veya benzeri kaplamalardan minimum 3 metre uzakta tutulmalıdır. Rüzgarın ısıtıcıya doğru savurmaması için, muşambalar güvenli şekilde tutturulmalıdır.
  • Portatif ısıtıcı araçların çoğu yatay pozisyonda kullanılmak üzere imal edilmişlerdir. Bu nedenle üreticisi tarafından izin verilmediği sürece dikey pozisyonda kullanmaya teşebbüs etmeyin.
  • Her bir portatif ısıtıcının bir yangın olduğunda hemen ulaşılabilecek kadar yakınında, minimum ABC-20 tipinde bir yangın söndürücü bulunmalıdır.

Her türlü portatif ısıtıcıyı işyerinde kullanmak için izin aldığınızdan emin olun. Onları daima üreticisinin kullanım talimatları ile uyumlu şekilde kullanın. Ayrıca portatif ısıtıcıları seçerken işyerinin durumunu ve şartlarını göz önünde bulundurun. Civardaki tüm çalışanların onların varlığından haberdar ve güvenli kullanımı konusunda bilgilendirilmiş olduklarından emin olun.

Portatif ısıtıcılar yalnızca üreticilerinin kullanım talimatlarını takip ettiğinizde güvenli şekilde kullanılabilirler!

Çeviri: Dr Hilal KINLI

 

 
İŞYERİNDE PORTATİF ISITICI KULLANIMI