logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İşyerlerinde Şoförlere yönelik kısa eğitim

YOLLAR VE HAVA

 

 

Yağmur, kar ve rüzgar araç kullanımını son derece tehlikeli hale getirir. Aslında, kötü hava şartları iki kat tehlike yaratır.

Sıkışık trafik, dönemeçli virajlar ve dik yokuşlar normal şartlarda sürüşü yeterince zorlaştırmaktadır. Fakat bu yol koşullarını rüzgar ve yağışlı hava ile birleştirirsek yepyeni bir koşullar kümesi oluşmaktadır.

Sürüş tekniğimizi bu şartlara göre ayarlamalıyız. Mesafenizi koruyun. Kaygan yollarda durmak için çok daha fazla mesafeye ihtiyacınız olduğunu hatırlayın. Yavaş ve kademeli olarak duracağını tahmin edin. Kavşaklarda daha da temkinli olun.

Kaygan bir yüzeyde araç kullanırken asla sert fren yapmayın. Bu ani duruşlar savrulmanıza yol açabilir. Aracınızda anti-kilit fren donanımı yoksa direksiyon hakimiyetini koruyun ve fren pedalına pompalama yaparak basın.

Anti-kilit fren sistemleri (ABS) sert fren durumlarında sürücüye birçok avantaj sağlamaktadır. Tekerlerin kilitlenmesinden kaynaklanan savrulma olasılığını azaltmakta ve gelişmiş bir direksiyon kontrolü sağlamaktadır. Eğer aracınız anti-kilit fren donanımına sahipse, sadece sıkıca ve sabit basınçta fren pedalına ayağınızı basılı tutun. Fren pedalı daha sert hissedilebilir veya titreyebilir. Bir gürültü de duyabilirsiniz. Fren pedalını kesinlikle pompalamayın, sadece sert bir şekilde frene basılı tutun ve ABS’nin sizin için çalışmasına izin verin. Pedalın hareket etmesi durumunda daha fazla basmaya hazır olun.

Ani hızlanma ve çok sert fren, çok daha fazla savrulmaya neden olduğu gibi, ani bir direksiyon hareketi de aracınızın kaymasına neden olabilir. Dönüş ve kavşaklar öncesinde iyice yavaşlayın. Şerit değiştirmek için önceden plan yapın ve yavaş yavaş değiştirin. Bu amacınızı belirten sinyali verdiğinizden emin olun.

Eğer bir savrulma ile karşılaşırsanız aşağıdaki kurallara uyunuz;

  1. Frene basmayın veya direksiyonu fazla kırmayın.
  2. Ayağınızı gazdan çekin ve arabanın arka kısmının kaydığı yere doğru sürün. Yani, aracın arkası sağa kayarsa tekerleri sağa çevirin, arka sola kayarsa tekerleri sola çevirin.
  3. Kurtulduğunuzu hissettiğinizde tekerleri düzeltin ve yola devam edin.

Islak yollarda ayrıca römork makasları tehlikesi de vardır. Römorkun hızı arttırıldığında olan şey; aracın menteşe etkisi yaratmasıdır. Römork büyük bir kuvvetle fırlar ve aracı kontrol dışı bırakır.

Yıl boyunca yapılan rutin araç bakımları önemlidir. Bununla birlikte sert hava koşulları sırasında halihazırda bulunan araç ekipmanlarına güvenmeliyiz. Her yolculuktan önce bütün ışıkların uygun şekilde çalıştığından emin olun. Cam sileceklerini, lastik havasını, buz çözücüyü kontrol edin ve yanınızda lastik zincirleri olduğundan emin olun. Kötü havalarda araç kullanımı ile ilgili en iyi duygulardan biri; güvenli bir araçta olduğunuzu bilmektir.

Beklenmedik durumlara hazırlıklı olun. Aracınızın olağan koşullarını koruyun, takip mesafenizi arttırın ve hızınıza göre ayarlayın.

Çeviri: Arzu YÜKSEL

 
İşyerlerinde Şoförlere yönelik kısa eğitim

Haberin Fotoğrafları