logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İZMİR ALTERNATİF OSGB: BU KONTEYNERİN BOŞ GÖRÜNMESİNE ALDANMAYIN!

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen%20Industry/That%20Container%20Only%20Looks%20Empty.htm

 

Yanıcı ve parlayıcı sıvılar içeren konteynerler, sıvı boşaltıldıktan sonra dahi patlayıcı risk taşıyabilir. Kap içindeki sıvı hava ile yer değiştirir ve tehlikeli buharlar oluşabilir. Bu kombinasyon bir kıvılcım ya da ısı ile alev alarak patlatabilir. Aslında, bu kaplar, normalde dolu bir konteynerden daha patlayıcıdır.

Hepimiz günlük hayatımızda kaynak ya da taşlama standı olarak kullanılan 20 litrelik ya da 200 litrelik varillerle karşılaşmışızdır. Bu çok tehlikelidir. Meydana gelen herhangi bir kıvılcım kap içindeki buharları alev aldırabilir. Ayrıca torcun alevi kabın ısınmasına ve varildeki buharların alev almasına yol açabilir. Birçok yanıcı maddenin kendiliğinden tutuşma (auto-ignition) sıcaklığı çeliğin erime noktasının altındadır. Bazı kendiliğinden tutuşma sıcaklıkları 450 Fahrenhayt gibi düşük değerlerdedir.

Tamamen ve doğru bir şekilde temizlenmedikçe bir kap üzerinde bir sıcak çalışma yapmayı asla denemeyiniz.

  • Buhar, ardından kostik soda ile yıkama ve temiz suyla durulama en iyi yöntemdir.
  • Sıcak hava sirküle ettirerek kurutun.
  • İç bölgenin temizliğini kontrol edin. Temiz değilse, işlemin tekrarı gereklidir.
  • Bir sıcak işlem öncesi, kabı yanıcı bir buhar mevcudiyetini test etmek üzere, bir gaz detektörü ile test edin. Kabın yeterince temiz olduğu kabulüne kalkışmayın. Dikkatli olun!
  • Ek bir önlem olarak, kabı su ile mümkün olduğu kadar doldurun. Kalan boşluğu azot veya karbon dioksit ile doldurun.

Bu aşamaları iyi havalandırılan bir alanda gerçekleştirin. Her şeyden önce, sıcak çalışma makul bir güvenlik seviyesinde yapılmalıdır. Anahtar olan, içerisindeki buharlardan arındırılmış temiz bir kabın olmasıdır. Başka güvenli bir yol yoktur.

Unutmayın, buharlar çalışma alanından uzaktaki bir mesafeye de, yayılabilir. Bu nedenle, kap üzerindeki her kapağı kapatın. Açık bir kapak sebebi ile havaya karışan buharların bir ateş kaynağı ile alev alması daha kolay olur veya bir kıvılcım kaza ile açık kapaktan girebilir.

 

 
İZMİR ALTERNATİF OSGB: BU KONTEYNERİN BOŞ GÖRÜNMESİNE ALDANMAYIN!