logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İzmir Alternatif OSGB: KİŞİSEL DÜŞME ENGELLEYİCİLER İLE KUMAR OYNAMAYIN

 

Emniyetsiz düşme engelleyiciler, yakın zamanda bir inşaat işçisinin 45 m.den düşüp hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Olayın sebebi olarak, işçinin düşme engelleyici kayışında yanmış deliklerin bulunması ve kendiliğinden geri çeken kordondaki bir bozukluk gösterilmiştir. Eğer ekipmanlar önceden incelenmiş olsaydı, kaza önlenebilirdi.

Hayatınız ile kumar oynar mısınız? Birçok insan kişisel düşme engelleyici ekipmanları günlük denetlemeyerek bu kumarı oynar. İnsanlar düşerken, bu ekipmanların hayatlarını koruyacağını düşünürler. Ancak önceden incelenmemiş ekipmanlar, yeterli emniyet sağlayamaz.

Düşme engelleyiciler, düşme esnasında muazzam bir yüke maruz kalır. Her parçası incelenip, uygun bir şekilde kullanılmazsa hayatınızı korumayabilirler. Ekipmanlarınızı incelerken daima üreticinin tavsiyelerini takip edin. Araştırılması gereken bazı şeyler şunlardır:

Kemerler ve Koşumlar

  • Bütün naylon dokumalı kemerleri, yıpranmış ve bozulmuş yerlerinin, kırılmış fiberlerinin, yanmış markalarının olup olmadığına dair  inceleyin. Kemer veya koşum farklı materyalden yapılmışsa aynı şeyi yine yapın. Dikişler sağlam olmalı, yırtılmamalı ve gevşememelidir. Kemerler veya koşum yumuşak ve esnek olmalı veya kirden sertleşmemelidir.
  • Tokaların “D” halkalarının, yırtılmamış veya zarar görmemiş olduğunu görmek için kontrol edin. Tüm parçalarına, kırık, oyuk, deformasyon, korozyon ve keskin uçların belirlenmesi amacıyla bakın. Kemere tutturulmuş “D” halkaları veya tokalar gibi bağlantı noktalarını inceleyin. Dikişlerin çekilmediğinden, toka veya halkaların sağlam bir şekilde tutturulduğundan emin olun.
  • Bağlantı yerlerinin ve örme halkaların deforme olmadığından, kemere emniyetli bir şekilde bağlandığından emin olun.
  • Eğer inceleme sırasında bu durumlardan biri ile karşılaşırsanız ekipmanı kullanmayın.
  • Kordonun bütününü kontrol edin. Kesikler, düğümler, yanıklar, deformasyonlar varsa belirleyin. Dikişler sağlam olmalı, yırtılmamalı, gevşememelidir. Birbirine bağlı uçlar, herhangi bir deformasyon ihtimaline karşı dikkatlice incelenmelidir. Kordonun yumuşak olması, kir veya kontaminantlardan kirlenmemiş olması gerekir.
  • “Shock absorber (şok emici)” tipi kordonlar kullanırken kordonun düşebileceğine ilişkin uyarı tabelası aranmalıdır.
  • Kopça düğümleri ve gözleri yırtılmış ya da eğrilmiş olmamalıdır. Çatlak, oyuk, korozyon, sivri köşelerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kilitleme mekanizmasının çalıştığından ve mekanizmayı bağlayan birşey olmadığından emin olun.
  • Eğer kendiliğinden geri çeken kordon (SRL) kullanıyorsanız, mekanizmanın gövdesinde yarık olup olmadığını araştırın. Çivilerin, vidaların, bağlantı yerlerinin monte edildiğinden ve sıkılaştırıldığından emin olun. Kıvrılmış uçları ve dikiş yerlerini kontrol edin. Görünürde herhangi bir bozukluk varsa, SRL’nin tümünü gözden geçirin.
  • Kablo ucundan sıkıca çekerek kilitleme mekanizmasını test edin ve hemen kilitlendiğinden emin olun.

 

Kumar masasında kumar oynamak istiyorsanız tamam. Fakat asla hayatınızla aynı şeyi yapmayın!

 

 
İzmir Alternatif OSGB: KİŞİSEL DÜŞME ENGELLEYİCİLER İLE KUMAR OYNAMAYIN