logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

KENE ALARMI - ÇALIŞANLAR DİKKAT DR MUSTAFA KEBAT

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ

Havaların ısınması ile birlikte hayvanların doğada beslemek amacı ile daha fazla bulunması, birbirlerine temaslarının artması sonucu kenelerin hayvandan hayvana yayılması olasılığı artmaktadır. Özellikle son yıllarda sık karşılaşılan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan keneler de bu yollarla yayılarak insanlara temasları artmaktadır.

Özellikle çalışma şartları nedeni ile hayvanlarla temas eden çalışanlar – besiciler ile ot ve çalıların içerisinde çalışmak durumunda olan özellikle bir kısım inşaat sektörü çalışanları başta olmak üzere, çiftçiler vb işlerle uğraşanlar risk altındadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan “Nairovirus” keneler, arasında enfeksiyon yaparak yayılır. Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden ciddi bir hastalığa neden olmaktadır.

Risk Grubunda Çalışanlar

 1. Açık arazide, kırsal kesimde özellikle çalılıklar ve otların olduğu yerlerde çalışanlara bulaşabilmektedir.
 2. Hayvancılık sektöründe çalışanlara hayvanlardan bulaşabilmektedir.
 3. Veterinerler, kasaplar ve çiftçilerde, meslek hastalığı olarak görülebilir. Ayrıca bu hayvanların etlerinin hazırlanması sırasında işleri uğraşanlara bulaşma riski yüksektir.
 4. Doktor, hemşire ve sağlık memuru ve laborantlar gibi sağlık görevlileri ile evde hasta bakan hasta yakınlarına bu yolla bulaşabilmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi nedir ?

Bir kenenin insandan kan emmesi ile hastalık belirtilerinin ortaya çıkması arasında ortalama 2, (1-3) günlük bir kuluçka (Hastalığın vücutta üreme ve yayılma) zamanı geçmektedir.

Hastalığın ilk belirtileri

 1. İştahsızlık,
 2. Baş ağrısı,
 3. Yüksek ateş,
 4. Yaygın kas ağrıları,
 5. Mide ağrısı,
 6. Kusma
 7. Bazen de ishal şikayetleri ile kendisini gösterir.
 8. Birkaç gün içinde gözlerde ve yüzde kızarıklık,
 9. Göğüste noktasal kanamalar,
 10. Vücutta yaygın cilt altı kanamaları,
 11. Burun kanaması,
 12. Dışkıda ve idrarda kan bulunması gibi ciddi kanama bozukluğu bulguları görülebilir.

Ağır vakalarda, hastalığın beşinci gününden sonra;

 1. Karaciğer ve böbrek yetmezliği
 2. Akciğer yetmezliği
 3. Santral sinir sistemi bozuklukları gelişebilir.

Hastalar genellikle hastalığın 2. Haftasında karaciğer, akciğer veya böbrek yetmezliği tablosu ya da DIC (yaygın damar içi pıhtılaşma bozukluğu) nedeni ile kaybedilirler.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’nin belli bir tedavisi yoktur. Hastalara semptomatik destekleyici tedavi yapılır. (Hastada gelişen bozukluklara yönelik düzeltme tedavisi). Kontrol altında tutulan hastalarda iyileşme süreci 10. günden sonra başlar bu süreç bazı vakalarda dört haftaya kadar uzayabilmektedir.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan kenelerden uzak durmak için bir dizi önlem alınmalıdır. Bunlar şu şekilde özetlenebilir:

 1. Kene yönünden şüpheli ve tehlikeli olan bölgelerden uzak durulmalıdır.
 2. Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlarda, çıplak ayakla dolaşılmamalı, kısa giysiler giyilmemeli, mümkünse açık renkli (kenelerin kolaylıkla fark edilebilmeleri açısından), uzun kollu ve uzun paçalı giysiler giyilmelidir.
 3. Vücuda yapışan keneler kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan (bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi) alınmalıdır.
 4. Kenelerin üstüne kimyasal dökülmesi, kibrit ile yakılması gibi işlemler kenelerin hastalık etkenlerini aktarma riskini artırabilir. Bu tarz uygulamalardan kaçınılmalıdır.
 5. Ormanlarda çalışan işçilerin ve ava çıkanların lastik çizme giymeleri veya pantolonlarının paçalarını çorap içine sokmaları kenelerden koruyucu olabilmektedir.
 6. Çalışma sahalarında ilaçlama yapılmalıdır. (İlaçlama sırasında gerek insanları gerekse hayvanları kenelerden korumak için böcek kaçıran ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.)
 7. Hayvan barınakları kenelerin yaşamasına imkan vermeyecek şekilde yapılmalı, çatlaklar ve yarıklar tamir edilerek badana yapılmalıdır.
 8. Hastalarla temastan kaçınılmalı, zorunlu olarak temas edenler ise mutlaka gerekli tedbirleri almalıdırlar. 
 9. Hasta kimselere ait eşyalar uygun şekilde dezenfekte edilmelidir.

 

 
KENE ALARMI - ÇALIŞANLAR DİKKAT DR MUSTAFA KEBAT