logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

KİLİTLEME VE ETİKETLEME II

İŞÇİLER İÇİN KİLİTLEME/ETİKETLEME

 

Enerjinin kesilmesi ve kilitleme nedir?

‘Enerji kesme’ makine veya ekipmandan enerjinin çekilmesidir. ‘Kilitleme’ yazılı prosedüre  göre makine veya ekipmanın enerjisinin kesilerek veya işletilemez bir hale getirilmesi için uygulanan işlemdir.

‘Bakım’ bir makine veya ekipmanın güvenli şekilde çalışmasını sürdürmek için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalar makinenin kurulumu, tamiri, temizliği, yağlanması ve de akışkanların makine içerisinde akışını engelleyecek unsurların temizlenmesidir.

Enerjinin kesilmesi ve kilitleme neden önemlidir ?

Her yıl makine ve ekipmanların enerjisinin kesilme işleminin veya kilitlemenin düzgün şekilde yapılmamasından dolayı  işçiler ciddi şekilde yaralanmaktadır. Bu kırılan kemikler, ciddi zarar görmüş parmaklar ve hatta ölüm demektir.

Sizin sorumluluğunuz nedir?

Eğer kilitlenmesi gerekli bir makine veya ekipmanla çalışıyorsanız, yazılı güvenli çalışma prosedürünü takip etmelisiniz.Bu prosedürleri takip etmek için zaman ayırınız. Bu sizi kazalardan, dolayısıyla sizi ve ailenizi etkileyecek kötü durumlardan koruyacaktır.

 Tehlikeli enerji çeşitleri

Kinetik

Hareketli makinelerin veya maddelerin enerjisi

Kimyasal

Kimyasal reaksiyon sonuçu serbest kalan enerji

Potansiyel

Askıda, havada bulunan yada yay gibi maddelerde depolanmış enerji

Elektrik

Potansiyel farkına dayalı olarak elektron akışından kaynaklı enerji

Radyasyon

İyonlaşmış (X-ışığı) ve iyonlaşmamış (gün ışığı, lazer gibi) ışık enerjisidir

 

Farklı Enerjilerle Beslenen Makinenin Kilitlenmesi

Farklı enerjilerle beslenen makinelerin kilitlenmesinin 5 temel adımı vardır.

 1. Kilitlenmesi gerekli makine ve ekipmanı belirleyiniz
 2. Makine veya ekipmanı kapatınız. Hareketli tüm aksamların tamamen durduğundan emin olunuz. Makinenin kapatılmasının diğer işçilere bir zarar getirmeyeceğinden emin olunuz.
 3. Her bir enerji kaynağı için ana enerji-kesicisini  (şalter veya vana gibi) belirleyiniz ve enerjiyi kesmek için ‘off’ konumuna getiriniz. Birden fazla enerji tipi olabilir, örneğin elektrik, hava veya hidrolik enerjisi gibi.
 4. Her bir enerji kaynağı için enerji-kesicileri kişisel kilidinizle kilitleyiniz ve ID etiketinizi asınız. Bütün kısımların ve bağlantılı parçaların yanlışlıkla hareket ettirilmeye karşı güvenli olduğundan emin olunuz. Grup kilitleme prosedürü uygulanmadıkça her bir işçi kendi kişisel kilidiyle kilitlemelidir. Eğer bir şalter sadece ve sadece sizin kontrolünüzdeyse ve hemen müdahale edebiliyorsanız kilitlemeniz gerekmeyebilir.
 5. Makineyi çalıştırmaya çalışın. Bu basamak kritiktir; bu işlem kilitleme işleminin etkin olup olmadığını, enerjili bütün parçaların enerjisinin kesilip kesilmediğini size söyleyecektir. Kilitleme işlemi her bir enerji-kesiciden (şalter, vana) sonra test edilebilir yada kilitleme işlemi sonunda toplu olarak test edilebilir.

Her şeyden önce, kilitleme işlemi etkin değilse bile hiçbir işçi için tehlike oluşturmayacağından ve bütün işçilerin güvende olduğundan emin olunuz.

 

Temel Kural

Beklenmedik bir şekilde, makine veya ekipmanın çalışması veya içinde birikmiş potansiyel enerjisinin boşalması olasılığı varsa ki bu ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Yaralanmadan kaçınmak için enerji kaynağını etkin bir şekilde kontrol etmeli ve izole etmelisiniz

Yalnızca Elektrikle Beslenen Makinenin Kilitlenmesi

Bu tip makinelerin kilitlenmesinin 5 temel adımı vardır.

 1. Kilitlenmesi gerekli makine ve ekipmanı belirleyiniz
 2. Makine veya ekipmanı kapatınız. Hareketli tüm aksamların tamamen durduğundan emin olunuz. Makinenin kapatılmasının diğer işçilere bir zarar getirmeyeceğinden emin olunuz.
 3. Makinenin fişini çekiniz
 4. Fişi, makine üzerinde çalışırken görebileceğiniz ve uzanabileceğiniz şekilde tutunuz.
 5. Makineyi çalıştırmaya çalışın. Bu basamak kritiktir; bu işlem kilitleme işleminin etkin olup olmadığını size söyleyecektir

Her şeyden önce, kilitleme işlemi etkin değilse bile hiçbir işçi için tehlike oluşturmayacağından ve bütün işçilerin güvende olduğundan emin olunuz.


 

 

 

 

Makinenin fişini görebileceğiniz ve rahatlıkla uzanacağınız şekilde tutmalısınız (acil kontrol için) Eğer birden fazla kişi makine üzerinde çalışacaksa kilitlenmelidir.


 

 

 

 

 


 

Makine üzerindeki                                Elektrik bağlantı kesicilerini veya şalterini kendi kilit ve   ID etiketinizi kullanarak  kontrol altına alınız

                                                              


 

 

TEHLİKE ALARMI

Bir İstatistik Bilgisi Olmayınız

Bir elektrikçi kereste-çemberleme makinesinin elektrik düğmesini ayarlıyordu. Kilitleme işlemi ile ilgili bir tedbir almadan, kafasını ve vücudunun üst kısmını makinenin merdane ve yatay silindirinin arasına yerleştirdi.Uyarı olmadığından, dikey pozisyondaki merdane çalıştırıldı ve elektrikçi başını karşı silindire çarptı. Bu kaza ölümcül bir kazaydı.

Bu kaza nasıl önlenebilirdi?

 

 

Yararlanılan Kaynak:

WORK SAFE BC Toolbox Meeting Guide: Lockout handout for

 •  

 

 
KİLİTLEME VE ETİKETLEME II

Haberin Fotoğrafları