logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

LAZERLER İÇİN RİSK KONTROLÜ

 

 

Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Hazard%20Control%20for%20Lasers.htm

 

İnşaat sektöründe en çok kullanım alanı olan lazer tipi helyumneon (He-Ne) gaz lazerdir. Bu ışık demeti, dip tarama, boru hattı döşeme, tünel, köprü, liman inşaatı gibi projelerde referans olarak kullanılmaktadır.

Risk Kontrolleri:

  1. Lazerler operasyon sırasında yalnız bırakılmamalıdır. Lazer iletimi gerekli değil ise, deklanşör ve kapakları kapalı durmalıdır.
  2. Lazer ünitelerinde çalışan operatörler potansiyel göz tehlikelerine karşı dikkatli olmalı ve gereksiz maruziyetler sınırlandırılmalıdır.
  3. Göze çarpan bir yerde lazer ışınına direkt olarak bakmanın göz için potansiyel tehlikelerini gösteren bir uyarı levhası olmalıdır.
  4. Küp köşelerdeki aralıkların yakın olması sebebi ile yansıyan ışınlardan kaçınılmalıdır.
  5. Işın yoğunluğu büyük ölçüde güvenli seviyenin altında olmadıkça dürbün kullanımını amaçlayan teleskoplarda direkt ışına bakmamalıdır.
  6. Hizalama ve kurma prosedürleri aşamasında lazere maruz kalan bölgelerde dikkatli olunmalıdır.
  7. Işın demetlerinde karalı bağlar kolay kontrol edilebildiği için önemlidir.

Potansiyel tehlikelere rağmen, uygun prosedürler ve gerekli önlemleri takip ettiğiniz sürece lazer ışını güvenlikle kullanılabilir: Yüksek eğitimli kişiler dışında hiçbir çalışanın bir lazer alanında doğrudan çalışmasına izin verilmemelidir. Gözbebeklerinin genişlemesini önlemek için çalışma alanı oldukça parlak ışıklandırılmış olmalıdır. Lazer çalışma alanının tamamı yansımaz olmalıdır. Çalışma alanları, ozon veya diğer potansiyel kirleticiler ve radyasyon için düzenli olarak izlenmelidir.

Bu kurallar tüm lazerlerde değil, sadece küçük He-Ne lazerlerde uygulanır. Bir lazer uygulamasında lütfen üreticinin önlem ve yönergelerini takip ediniz.

 
LAZERLER İÇİN RİSK KONTROLÜ