logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İŞ MAKİNESİNDEN DÜŞMELER

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Falls%20from%20Equipment.htm

 

Ağır iş makineleri kullanan ya da tamir eden kişiler için en sık görülen yaralanma nedeni düşmelerdir. Ekipmanın büyüklüğü arttıkça düşmelerden meydana gelen yaralanmalar daha şiddetli hale gelmektedir.

 

Düşmenin basit bir nedeni yetersiz temizliktir. Yağ, gres, aletler veya parçalar birisi gelip malzemenin üzerine basana veya tökezleyene kadar ve düşene kadar kaporta üzerinde kalırlar. Soğuk havalarda kırağı, kar ve buz güneş çıkıp onları eritene ve insanlar kayıp düşene kadar orada dokunulmadan kalırlar.

 

Bugünlerde birçok yeni iş makinesinin üzerine merdivenler ve tutunma yerleri monte edilmektedir. Bunlar sizin güvenliğiniz için tasarlanmıştır ve hem makineye inerken hem de çıkarken her ikisini de kullanmanız gerekir. Eğer bunlar (tutunma yerleri ve basamaklar)  hasar görmüş veya eksikse tamir edilmesi için rapor edin. Eğer iş makinenizde merdiven ve tutunma barları yoksa ve buna ihtiyacınız varsa bunları talep edin. Bir kayışın veya borunun bükülmesi ve kaynak yapılması uzun zaman almaz.

 

Kepçeler ve vinçlerde kusurlu yürüme platformları ve korkuluklar makinelerden düşmenin diğer bir nedenidir. Eğer donanımlarınızın tamire ihtiyacı varsa hemen yaptırın.

 

Son olarak birçok tamirci yeterli güvenli çalışma alanı (durma) olmamasından dolayı düşerler. Makine üzerinde dar ve eğimli bir kısımda denge kurmaya çalıştığınız zamanın yarısını portatif bir merdiven veya daha uygun bir çalışma platformu sağlamak için harcarsanız daha iyi ve daha hızlı iş yapabilirsiniz.

 
İŞ MAKİNESİNDEN DÜŞMELER