logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

MERDİVEN KUSURLARI

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Ladder%20Defects.htm

 

Bir merdiven üzerinde hayatınıza dair bahse girebilirsiniz. Doğru kullanılan iyi durumdaki bir merdiven, güvenli ve uygun bir yardımcıdır.

Ama kusurlu veya yanlış kullanılan bir merdiven sakat bırakabilir ya da öldürebilir.

Tırmanmadan evvel, merdiveni her zaman kusurları için kontrol edin. Bakacaklarınızdan bazıları şöyledir:

Gevşek, bölünmüş, çatlak yada eksik basamaklar; eksik ya da hasarlı basamak (merdivende bulunuyorsa); herhangi bir çürüme belirtisi; aşırı eğrilik; özellikle basamaklardaki çatlaklar.

Birçok iyi durumda merdivenimiz var, bu nedenle hasarlı olanı kullanmayın.

İşiniz için doğru merdiveni seçin. Yumuşak zemin ya da kaygan döşemede emniyet ayakları olan bir merdiven talep edilebilir. Metal bir merdiven elektrik işlerinde çok tehlikeli olabilir. Bazı işler platformlu bir merdivene ihtiyaç duyabilir. İhtiyacınıza uygun tipte merdiven kullanın.

Merdiveni dikkatli şekilde tutun. Büyük bir merdiveni taşımak zordur. Yardım almak için tereddüt etmeyin.

Merdiveni nereye koyduğunuza dikkat edin. Canlı elektrik telleri ile temasa izin vermeyin ve oluk, cam ya da diğer zayıf nesnelerin üzerine kurmayın.

Elleriniz doluyken merdivene çıkmayın. Eğer yanınızda taşımanız gereken alet edevatı omzunuzun üzerinde taşıyamıyorsanız, bunları bir çanta ya da kova içine koyup merdivenin yanından yukarı çekin. Çalışma düzeyine geldiğinizde, aletleri bu seviyedeki platform üzerine alın ve çantayı buraya sabitleyin.

Eğer insanların yürüdüğü ya da araç kullanımına açık bir yerde merdivene tırmanacaksanız, aşağıda trafiği kontrol etmesi için birini görevlendirin.

Merdivene tırmanırken, basamaklara değil, raylara tutunun. Tırmandıkça, her bir basamağı ve rayı kontrol edin. Bu sizin rutin kontrollerinize bir ek kontrol olmalıdır.

 
MERDİVEN KUSURLARI

Haberin Fotoğrafları