logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kaan AYDOĞAN, Çalışanlar kapalı yerlere dikkat

İzmir Alternatif OSGB İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kaan AYDOĞAN verdiği eğitimlerdede işbaşı konuşmalarından faydalandğını, işbaşında çalışırken işçilerle kısa aralıklarla  yapılacak 3-5 dk lık sohbet şeklinde eğitimlerin devamlılığınınçok yararlı olacağını söyledi.

 

KAPALI YER “Tehlike – Girmeyin”

Tanımlar

 

“Kapalı Yer” (1) içerdeki, insan sağlığına zararlı hava konsantrasyonunu dışarı atmaya yetecek kapasitede bir havalandırma sistemi bulunmayan ve/veya oksijen konsantrasyonun yetersiz olduğu veya olabileceği, tüm çalışma alanları veya ekipmanlardır ve (2) çalışma yeri ve/veya giriş açıklığının ebatlarından dolayı, aniden rahatsızlanan bir çalışanı çıkarmaya yönelik, hazır giriş/ çıkışı bulunan çalışma yerleridir.

 

“Tehlikeli Atmosfer” aşağıdaki herhangi bir durumda, insan sağlığını tehdit edebilir:

  • Yanıcı buharın, alt tutuşma seviyesini %2 aşması durumunda.
  • Oksijen konsantrasyonunun, %19.5 ın altına veya %23.5 ın üstüne çıkması durumunda.
  • Hidrojen sülfür konsantrasyonunun 7 ppm (10mg/m3)`i aşması durumunda.
  • Sülfür dioksit konsantrasyonunun 0 ppm`i asmasi durumunda.

 

Kapalı Yerlere Giriş

  1. Kapalı yerde çalışabilmek için, Kapalı Yere Giriş İzni alınmalıdır.
  2. Solunum cihazı kullanılmadan girilecek kapalı yerlere girmeden önce, gerekli gaz testleri yapılmalı ve girişin tamamen güvenli olduğu belirlenmelidir. Testler, kesintisiz devam eden işlerde maksimum 4 saat aralıkla ve işyeri yarım saat veya daha uzun süreyle terkedildiğinde yapılmalıdır (iş başlamadan önce tekrar gaz testi yapılmalıdır).
  3. Eğer çalışanlar, hava solunum cihazı kullanmak zorundaysa, ayrıca bir nöbetçi ve geri hizmet personeli de bulundurulması zorunudur.
  4. Giriş amaçlı kullanılmayacak her açıklık (Kapalı Yer, giriş için güvenli olmadığındaysa her açıklık) üzerine ‘’Tehlike – Girmeyin’’ etiketi asılmalıdır.
  5. İçeride çalışacak personel için Acil Durum Planı hazırlanmalıdır. Bu plan, yangın veya benzeri acil durumlarda, içerideki personelin güvenliğini sağlayacak güvenlik tedbirlerini içermelidir.

Çeviri : Mesut KARTAL

 

 
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kaan AYDOĞAN, Çalışanlar kapalı yerlere dikkat

Haberin Fotoğrafları