logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

SICAK SU İLE ÇALIŞMA

SICAK SU VE BUHAR İLE TEMİZLİK

 

 

Sıcak su ve buhar; duvarları, zeminleri ve ekipmanları temizlemek için birçok sanayide ve işletmelerde kullanılmaktadır. Sıcak su veya buharı birçok tehlikeyi barındırır ve bunların tümü kişisel yaralanmayı önleyecek şekilde ele alınmalıdırlar.

Yanıklar – 80º ve 100º C arasındaki su sıcaklığı en etkin temizliği sağlar. Ne yazık ki, 50º gibi düşük bir sıcaklıktaki su bile çalışanın derisinin soyulmasına sebep olabilir. Bir aksilik anında yaralanma riskinin artırmasını önlemek için, suyun sıcaklığını işi yapabileceğiniz sıcaklığa ayarlayın. Birçok temizlik 50ºden az sıcaklıklarda gerçekleştirilebilir. Bu sıcaklıkta, kuru kalmanızı sağlayacak olan donanım haricinde diğer kişisel koruyucu donanımları giymenize gerek olmayabilir. Kurum, hafif yağlar, gres ve yapışkan yüzeyler ile çalışırken, 80º ve 100º C arasındaki su sıcaklığı gerekebilir. Bu durumlarda, yüz siperi, kauçuk eldiven ve çizme ile çizmelerin üzerini kapatacak uzunlukta bir önlük giymelisiniz. Ek olarak, pantalon paçalarınız çizmelerin üzerinde olmalı ki, sıcak su çizmelerinizin içine dolmasın.

Yüksek Basınç – Yüksek basınç altında patlama olasılığını ortadan kaldırmak için sadece yüksek basınca uygun veya çelik hortum kullanın. Hortum patladığında üzerinize su sıçraması veya basınçla kontrolsüz şekilde hareket eden hortumun size veya iş arkadaşınıza çarpma olasılığı yüksektir. Sıcak su veya buharı ile temizlik yaparken asla soğuk su hortumu kullanmayın.

Hortumun Bakımı – Kullanmadan önce her zaman hortumlarınızı kontrol edin. Eğer hortumunuz hasarlı ise, hemen yenisi ile değiştirin. Uygun ekipmanınız olmadığı sürece, hortumu eskisi gibi sağlam hale getirmeniz mümkün olmayacaktır. Tüm hortum bağlantılarının sıkı ve uygun olduğundan emin olun. Sızıntılar ve bağlantıların açılması çok tehlikelidir. Eğer hortum dolaşırsa veya bükülürse, düzeltin. Temizlik işi bittiğinde, hortumu sarın ve ortadan kaldırın. Üzerine basılarak, üzerinden araç geçerek veya diğer bir şekilde hasar görmesine sebep olacak yerlere bırakmayın.

Kontrolsüz Hortum – Soğuması için kenara bırakılan buhar hortumuna dikkat edin. Hortum içinde su kalmış olabilir ve vana açıldığında serbest kalabilir. Bu da, hortumun ve nozulun şiddetle kontrolsüzce savrulmasına sebep olabilir.

Elektrik Çarpması – Su ile elektriğin bir araya gelmesinin iyi olmadığını herkes bilir, bu nedenle su veya buhar ile temizlik yaparken çalışma alanı içindeki tüm elektrikli aletleri kapatın. Elektrik tesisatlarının üzerini kapatın. Asla herhangi bir elektrikli aletin üzerine doğrudan su tutmayın. Her şeyin tamamiyle kuruduğundan emin olana kadar elektriği açmayın.

Temizlik Malzemeleri – Deterjan ve alkalin içeren temizlik malzemelerinin potansiyel tehlikelerinin farkında olun. Birçok temizlik malzemesi tüm vücut dokularında, özellikle gözlerde aşındırıcı etki yaratır. Suya eklerken, alkalin içeren temizlik malzemelerini yavaş yavaş ekleyin. Tek bir seferde büyük miktarda malzemeyi suya karıştırmak patlamayla sonuçlanabilir. Deriniz ile teması, buharını ve zerrecikleri solumayı önleyin. Solunum cihazları ve göz koruyucular dahil kişisel koruyucu donanımlarınızı her zaman giyin. Herhangi bir sıçramaya karşı yakınlarda bir göz yıkama istasyonu olduğundan emin olun.

Zayıf Görüş – Bu işi yaparken en sık yapılan şikayet buhar bulutları nedeni ile iyi bir görüş olmamasıdır. Operatörler buharı kendilerinden uzağa vermelidir. Düşmenize, kaymanıza veya takılmanıza sebep olacak şekilde kendinizi buhar bulutları içinde kalmayacak şekilde temizliğinizi planlayın. Eğer buhar bulutu içinde kalırsanız, çökelmesi için bekleyin ve diğer çalışanları, uzaklaşmaları için uyarın. Çalıştığınız yer kapalı ve kısıtlı bir alan değilse, kısa bir süre sonra etrafı görmeye başlayabilirsiniz.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇEVİRİ  JULİDE TUNASELİ

 
SICAK SU İLE ÇALIŞMA