logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

SOLUNUM KORUYUCU MASKELER

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General%20Industry/Respirators.htm

 

Gerekli hallerde GÖZ koruma önlemlerini almayı hepimiz düşünürüz. Söz konusu AKCİĞERLERin korunması olduğunda da aynı duyarlılığı göstermeye çalışın. Boya çözücüler, buharlar ve kaynak dumanı, yenilir yutulur maddeler değillerdir. Buharların, tozun ve hava ile taşınan maddelerin boğaz ve akciğerlerinizde çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceklerini unutmayın. Her gün çok kısa süre ile havadaki kirleticilere maruz kalsanız bile solunum koruyucu maskeleri kullanmayı ihmal etmeyin. İleride önemli rahatsızlıkların acısını çekmemek için bugün kendinizi ufak tefek tahrişlerden koruyun.

HER MASKE, HER KİRLETİCİ İÇİN KORUMA SAĞLAMAZ! Çalışma alanınızdaki kirleticiye uygun koruyucu niteliklere sahip solunum koruyucu maskeyi seçin.

Maskeniz yüzünüze tam oturmadığı sürece sizi koruyamaz!

Akciğerlerinizi toz, kum ve dumandan korumak için maske takıyorsanız, bu maskenin yüzünüze tam olarak oturduğundan emin olun. Maskenin yüzünüze oturması için aşağıdaki iki uygulamayı yapın:

1. Burun kısmındaki parçayı burun kemeriniz üstüne oturacak şekilde bastırarak sıkıştırın.

2. Maskenin yüzünüze tam oturması için iki lastiği birlikte çekin.

MASKEYİ HER TAKIŞINIZDA bu şekilde yüzünüze tam olarak oturtun. Hava kaçağı olup olmadığını kontrol etmek için ellerinizi maskenin üstüne koyarak kuvvetli şeklide soluk verin. Eğer hava geldiğini hissediyorsanız maskeyi biraz daha sıkıştırın.

Soluk alıp verme zorlaşmaya başladığında maskenizi yenisi ile değiştirin. Zorlukla soluk alıp verme, maskenizin partiküller tarafından dolup tıkandığına işarettir.

Akciğerlerinizi BUHAR ve GAZLARdan korumak için gaz maskeleri kullanıyorsanız, maske tam oturduğu halde çalışma ortamındaki maddelerin TAT ve KOKUlarını ağzınızda hissettiğinizde veya soluk alıp vermeniz güçleştiğinde, filtre kartuşlarını değiştirin.

Eğer kullandığınız maskenin yüze oturan kauçuk bir kısmı varsa, maskeyi tekrar tekrar kullanmanız halinde yüzünüze gelen kısmı düzenli olarak hafif sabunlu su ile yıkayın. Maske gövdesinde oluşabilecek çatlakları kontrol edin.

UNUTMAYIN: Çalışma süresince cebinizde sigara bulundurursanız; cebinizdeki sigara, gün boyunca ortamda bulunan gaz ve buharları absorbe eder, emer. Vardiyanız sırasında gaz maskesi kullanıyorsanız sigaralarınızı başka bir yerde saklayın. Aksi halde maske kullanarak akciğerlerinizden uzak tutmaya çalıştığınız kirleticiler; sigaranızın içinde tekrar akciğerlerinize ulaşacaklardır!

ÇEVİRİ: Şeyma ÇAY

 
SOLUNUM KORUYUCU MASKELER