logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

SU ALTI ÇALIŞMALARDA TEMEL EMNİYET KURALLARI

SERBEST DALIŞ GÜVENLİK KURALLARI

1. Hiçbir Zaman Yalnız Dalmayın ve Dalış için Kendinize Uygun Bir Partner Seçin
Asla partnerinizle aynı anda dalışa geçmeyin ve mutlaka göz temasında bulunun


2. Scuba Dalışından Sonra Asla Serbest Dalış Yapmayın.
Scuba dalışından sonra dokularda kalan Azot (nitrojen) scuba dalışlarının hemen ardından yapılacak serbest dalış sırasında dekompresyona yol açabilir. Bu nedenle scuba dalışından sonra serbest dalış yapmak için en az 12 saat beklenmelidir.


3. Kulak Zarınızın Esnekliğini Hiçbir Zaman Zorlamayın.
Dalışta yaklaşık her 3 metrede bir kulak eşitlenmeli ancak eşitleme esnasında kulak zarı zorlanmamalıdır. Kulaklarda acı duyulması anında dalışa son verilmelidir. Berrak sulara derin dalışlarda dip bazen bize yakın görünebilir. Bu durum çoğu zaman dalgıçları yanıltır ve kulak eşitleme sorunları yaşatabilir.


4. Ağırlık Dengesinin Önemi
Gereğinden fazla ağırlık kullanmak dalış esnasında kulak eşitleme sorunlarına yüzeye çıkışta ise fazla efor harcamanıza yol açabilir.


5. Dalış öncesinde dalış planlanmalı ve deniz koşulları gözden geçirilmelidir.
Deniz şartlarının dalış emniyetini, görüşü, su sıcaklığını, dalga durumunu nasıl etkileyeceği dalış öncesinde iyice irdelenmelidir. Görüşün kötü olduğu durumlarda emniyete öncelik verilmeli ve tehlike anında neler yapılması gerektiği dalış partneri ile planlanmalıdır.


6. Dalışa Geçildiği Anda Şnorkel Ağızdan Çıkarılmalıdır.
Derinde şnorkelin ağızda tutulması, özellikle diyafram kasılmaları sırasında şnorkelden ağza su dolmasına neden olabilir.


7. Suya dalarken ve çıkışa geçerken asla nefesinizi boşaltmayın.
Dalışa geçerken nefes boşaltmak, kulak eşitleme sorunlarına yol açabileceği gibi satıha çıkarken nefesinizi boşaltmak yüzerliğinizin bozulmasına dolayısıyla su yüzeyine çıkmak için daha fazla güç sarf etmenize yol açabilir.


8. Can güvenliğiniz için mutlaka dikkat çekici renklere sahip şamandra kullanınız.


9. Ard arda yapılacak derin dalışlar arasında en azından 5 dakikalık dinlenme periyodu uygulayınız.
Oksijen ve Karbon dioksit/Laktik asit gaz dengesinin sağlanabilmesi için önerilen optimum süre 5 dakika olarak belirtilmiştir.


10. ASLA ama ASLA hiperventilasyon yapmayın
Bir dakika içerisinde 15 derin nefes kabaca Hiperventilasyon olarak tanımlanabilir. Hiperventilasyon yerine ciğerler minimum kalp atım sayısı ile maksimum oksijenle doldurulmalıdır.


11. Derin dalışlarda İniş sırasında Asla Ani dönüşler yapılmamalıdır.
Derin dalışlarda ani dönüş hareketleri kanın hızlı bir şekilde yer değiştirmesine neden olabilir bu da bayılmalara yol açabilir.


12. Su altına dalışlarda Asla aşağı, yüzeye çıkışlarda ise Asla yukarı bakılmamalıdır
Su altına inişlerde direkt olarak aşağı bakmak eşitlemeyi zorlaştıracağı gibi, yüzeye çıkışlarda yukarı doğru bakmak ise kanın ani şekilde beyine iletilmesine neden olur. Bu durum boyunda bulunan baro-receptörlerde (basınç algılayıcılar) basınç artışına neden olur ve sinir sistemine yanlış mesajların iletilmesine dolayısıyla kalp atım sayısının artmasına yol açabilir.


13. Yüzeye çıkışlarda temponuzu artırmayın.
Bu sayede sonraki dalışlardaki Oksijen konservasyonu korunabileceği gibi kalp atım sayısı da aşağı seviyelerde tutulabilir


14. Ciğerleri boşaltarak dalmak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Ciğerleri boşaltarak dalmak oldukça ileri bir tekniktir ve ancak belirli bir eğitim alındıktan sonra bir partner eşliğinde yapılmalıdır. Ciddi ve kalıcı rahatsızlıklara yol açabileceği gibi eğitimsiz kişilerce denenmesi durumunda ölümle bile sonuçlanabilir. Bu tür dalışlarda dalgıç inişe geçtiğinde hiçbir belirti gözlenmeksizin bayılma tehlikesi yaşayabilir. Ciğerleri boşaltarak yapılan dalışlarda KESİNLİKLE ağırlık kullanılmamalıdır.


15. Fizyolojik dengenin oluşması için kendinize yeterli süreyi tanıyın.
Vücudumuzun uzun süreli nefes tutulmasına ve yüksek basınca adapte olabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. İnsan vücudu oldukça esnek bir yapıya sahip olmasına karşın sıcaklık, basınç ve oksijensiz kalma durumu gibi stres durumlarına adapte olabilmesi için zaman gereklidir. Dalıştan kaynaklanan tinitis, akciğer ödemi, akciğer barotravması ve kalp hastalıkları gibi problemler vücudun fazla ve hızlı bir şekilde zorlanması sonucunda ortaya çıkabilir.


16. Dalış sırasında olumsuz düşüncelerden uzak durun.
Serbest dalışta pozitif düşünce ve iyi konsantrasyon dalış performansını doğrudan artırabilir


17. Yorgunken dalmayın.


18. Yemek ve Su
Tam bir öğünden 4 saat sonra veya hafif bir yemekten 2 saat sonra dalış yapılamalıdır. Çünkü yemeklerden sonra bu süreler içinde oksijen miktarının büyük bir kısmı sindirim sisteminde kullanılmaktadır.
Serbest dalışta su tüketimi oldukça önemlidir. Dalış aralarında mutlaka su içilmelidir. Su içilmemesi durumunda oluşan dehidrasyon eşitleme sorunlarına yol açabilir.


19. “KENDİNİZİ DİNLEYİN”
Serbest dalışla ilgilenen bir kişi her zaman kendini dinlemeyi, kontrol etmeyi ve limitlerini iyi bilmelidir.

 

TÜPLÜ DALIŞ GÜVENLİK KURALLARI
 
Yalnız dalinmaz çünkü asagida herseyden uzaktasinizdir. Her hangi bir ekipman arizasi, kramp, çaparize düsme, derinlik sarhoslugu gibi beklenmedik durumlari tek basiniza bertaraf edemezsiniz.

Iki dalis arkadasi (BUDDY) bir birinden sonuna kadar sorumludur. Suya girmeden öncesinden sudan tekneye dönünceye kadar bu ikili, et ve tirnak olmalidir. Eger iki arkadas kiyi dalisi yapiyorsa mutlaka kada da bir gözlemci olmasinda da büyük yarar vardir.

SIZE EGITIMINIZIN IZIN VERDIGI DERINLIGI ASMAYIN

Limitler tek yildiz dalicilar için en fazla 18 metre, daha üst seviyedeki dalicilar için 30 metredir. Sportif amaçli aletli dalislar için genel derinlik limiti 30 metredir. Ancak, egitim amaçli dalislarda bu limit, yetkili egitmen dalicinin nezaretinde dalmak sartiyla 42 metredir. 30 metreyi asan derinliklere dalis planlanacak ise gerekli ilave emniyet tedbirlerinin alinmasi ve devaminin saglanmasi mecburidir.

SPORTIF DALISLAR, DEKOMPRASYONSUZ PLANLANMALIDIR

Dekomprasyon beli derinlikte izin verilen sürenin asilmasi neticesinde yüzeye çikarken bekleme yapilmasinin gerektigi haldir. Sportif dalislar dekomprasyonsuz izin verilen dip zamanlarina göre yapilmalidir.
Dalislarda emniyet açisindan çikista 3m de 3-5 dk. emniyet duraklamasi yapilmasinda fayda vardir. Özellikle 30m nin altina yapilan dalislarda sifir dip zamani asilmamis olsa bile 3m de 5 dk emniyet duraklamasi zorunludur.

ASLA NEFESINIZI TUTMAYIN

Sualtinda önemli kurallardan biride nefes tutmamaktir. Devamli yavas ve derin nefes alin. Düzenli nefes alarak kendimizi sualtindaki basinç degisimlerine karsi korumus oluruz. Bunu uygularken çikis hizinin 10m / dk. asmamasi gerektigi de akilda tutulmalidir. En küçük hava kabarciginindan daha yavas çikis yapin.

ALKOLLÜ DALMAYIN

Alkol almisken hatta bir gece öncesinden alkol kullandiysaniz dalmayin bu derinlik sarhoslugu riskini arttirdigi gibi dekomrasyon hastaligi riskini de arttiracaktir.

YO-YO DALISI YAPMAYIN

Belli bir derinlige ulastiktan sonra yükseldiyseniz tekrar dalarak ve yükselerek dalis yapmayin. Bu dekomprasyon hastaligi riskini arttirir. Bunun için dalis öncesi planlamanin iyi yapilarak inilecek max. derinligin kararlastirilmasi ve bu derinlige inilip çikisa basladiktan sonra yavas yavas yükselerek bir daha derine inilmemesi gereklidir.

DALIS GRUPTAKI TECRÜBESI EN AZ DALGICA GÖRE PLANLANIR

Dalis planlamasi yapilirken gruptaki en zayif dalgiç göz önünde bulundurularak derinlik ve zaman planlamasi yapilmalidir.

TÜPÜNÜZDE KI HAVAYI SÜREKLI KONTROL EDIN

Özellikle derin dalislarda tüpünüzdeki havayi sik sik kontrol edin. Hava miktari 100 bar sinirinda iken dönüse baslamis olmali ve min. 50 bar ile emniyet duraklamasinda olmalisiniz.

1. Dalis için uygun raporu verilmesini engelleyen hastaliklar nelerdir?

Orta kulak içine su girmesine yol açacak enfeksiyona, kalorik uyarana bagli vertigoya neden olabilecek timpanik membran perforasyonu, havalandirma tüpleri gibi durumlar dalisa kontrendikedir.

Orta kulak esitlemesini bozan baska bir deyimle kulak açmayi engelleyen her türlü patoloji, polip, rinit, ÜSYE gibi durumlarda geçici olarak dalis yapilamaz.

Dis kulakta kapali hava boslugu olusturan böylece dis kulak barotravmasina zemin hazirlayan buson, eksostoz, osteom gibi patolojiler dalisa engel olusturur.

Meniere hastaligi ve benzeri kronik vertigo nedenleri sualtinda oryantasyon kaybina yol açacagindan sakinca yaratir.

Basinç degisimlerinin iç kulakta yikim olusturmasina zemin hazirlayan stapedektomi, orta kulak protezleri ve mastoid kemigi ilgilendiren kronik mastoidit, mastoid fistülü gibi patalojiler dalisa kontrendikedir.

Regülatör agizliginin kullanimini olumsuz etkileyecek her türlü oral ya da maksillofasiyal deformitesi bulunanlarin dalmasi sakincalidir.

2. Dalis raporu verirken göz muayenesinde nelere dikkat edilmelidir?

Numarali maske ile dalmasina karsin basinç ölçeri, dekompresyon tablolarini, saati, pusulayi göremeyen yakin görüs kusuru bulunanlar ile bir aygit kullanmadan dalis esini, tekneyi, dalis alanini göremeyecek düzeyde görme kusuru bulunanlar dalamazlar.

Sportif dalislarda renk körlügünün bir önemi yoktur. Yeterli görme keskinligine ve alanina sahip olmak kosuluyla glokomu olanlar, retina dekolmani geçirmis ve halen risk altinda olmayanlar ile kataraktlilar dalabilirler.

Son zamanlarda geçirilmis bir oküler cerrahi ya da radikal keratotomi ise maske içinde bulunan havanin barotravma kaynagi olabilmesi nedeniyle dalisa engeldir.

3. Dalis raporu verdigimiz kisinin ruhsal durumu da degerlendirilmeli midir?

Evet. Panige yol açabilecek düzeydeki klostrofobi, agir depresyon, manik durumlar, alkolizim, uyusturucu ya da uyarici ilaç bagimliligi, dalis için uygun olmayan motivasyon olgularinda dalis kesinlikle yasaklanmalidi r. Hekimin bu tip kisilerin dalmasi sirasinda gözönünde bulundurmasi gereken bir konu da dalis esinin ve acil bir durumda kurtaricilarin da yasamlarinin tehlikeye atilacagidir.

4. Epilepsi öyküsü olanlar dalis yapabilir mi?

Diger sporlardan farkli olarak sualti ortaminda dalgicin her an tam bilinçli olmasi gereklidir. Epileptik bir kisi atletizmle ugrasabilir. Oysa siradan bir nöbet, sualtinda yasamla bagdasmayacakti r. Bu nedenle epizodik bilinç kaybi öyküsü olanlar, nöbet geçirenler, SVA ya da geçici iskemik atak öyküsü olanlar dalamazlar. Çocukluk çagi febril konvülziyon öyküsü olanlar olgu temelinde ele alinabilirler. Dalisin basli basina migren krizlerini ortaya çikardigi ve sualtinda özellikle kusma gibi komplikasyonlari n dalgiçlari çok güç durumda birakacagi gözönünde bulundurulmali dir.

5. Nörolojik bir hastaligi olanlar dalis yapabilir mi?

Nörolojik sekeli, medulla spinalis yaralanmasi öyküsü olanlar, benzer biçimde daha önce dekompresyon hastaligi geçirip nörolojik defisiti bulunanlar, sekel birakmis kafa travmasi geçirenler dalmamalidir.

Intrakraniyal operasyon geçirenlerin, demiyelizan bir hastaligi bulunanlarin, beyin tümörü bulunanlarin ve kafaiçi anevrizma ya da vasküler baska bir malformasyonu bulunanlarin dalmasi sakincalidir.

6. Kan hastaliklari dalis için kontrendike midir?

Orak hücre hastaligi, açiklanamayan anemi, polisitemi ya da lösemi dalisa kontrendikedir.

7. Kalp ve damar sistemi hastaligi olanlarin dalis yapmasi uygun mudur?

Geçirilmis miyokard enfarktüsü, anjina ya da kroner arter hastaligi durumlarinda dalis izni ayrintili muayenelerin sonucunda uzman kisiler tarafindan verilir.

Kardiak septal defektlerde, aort ya da mitral stenozda dalis sakincalidir.

Su içine batma, soguk, dalma refleksi gibi uyaranlar kendi baslarina kalpte ritm degisikliklerine yol açabilir. Ayrica bu grup patolojiler egzersize normal kardiyovasküler yaniti da bozarlar. Bu nedenle ritm bozukluklari bulunanlarin dalmalari sakincalidir. Tam kalp bloku, ikinci derece kalp bloku, egzersiz kaynakli tasiaritmi, paroksismal atrial tasikardili ya da senkop atakli Wolf-Parkinson- White sendromu, sabit hizda kalp pili kullanimi, egzersize normal kardiyovakskü ler yaniti bozan ilaç kulanimi bu kapsamda ele alinmalidir.

Egzersize toleransi kisitliyacak düzeydeki arteriyel ya da venöz periferik damar hastaliklari da dalisa kontrendikedir.

Retinal, renal, kardiyak ya da vasküler yikim olusturmus hipertansiyon dalisa engel olusturur. Hangi yasta olursa olsun 140/90 mm Hg’lik arteriyel basinç üst sinir kabul edilmelidir. Tuz kisitlamasi, kilo kaybi, diüretik kullanimi ile bu sinirin saglanmasi kabul edilebilir. Beta bloker ve diger ilaçlarla kontrolde ise daha ayrintili muayenelere gereksinim vardir.

8. Solunum sistemi hastaliklarinin hangilerine dalis izni verilmez?

Solunum sistemi ele alinirken dikkat genellikle hava hapsine yol açabilecek lezyonlara yönelir. Akciger çikis barotravmasina yol açabilecek böylesi bir durum sualti hekimliginde en çok sakinilan sonuçlara yol açar. Bu nedenle radyolojik olarak saptanan bül, kavern ve kavitasyonlar, egzersiz ve soguk havanin tetikledigi astim nöbetleri; kronik obstrüktif akciger hastaligi dalistan kesin elenme nedenidir. Çocukluk çagi astimlarinda dalis izni ayrintili özel muayeneler sonucunda uzmanlarca verilmelidir.

Spontan pnömotoraksi olanlarin saglam akcigerinde de benzer durumun gelismesi diger insanlara oranla daha anlamli derecede fazladir. Gerek dalisin pnömotoraks gelisimine yol açabilmesi, gerek böylesi bir durumun basinç altinda yaratabileceg i tehlikeler gözönüne alinarak dalis izninin verilmesi gerekir.

9. Seker hastalarinin dalis yapmasi sakincali midir?

Insüline bagli diyabet durumunda dalis, sualtinda bilinç kaybi ve bogulma riski nedeniyle sakincalidir. Insüline bagli olmayan diyabet olgularinda ise eger hipoglisemik atak öyküsü bulunuyorsa ayni kapsamda ele alinmalidir.

Gaz hapsine yol açabilecek her çesit karin duvari hernisi cerrahi olarak onarilmadikça dalisa kontrendikedir. Benzer biçimde sindirim sistemi barotravmasina kaynaklik edebilecek parösefageal ya da hiatal herni dalisa engeldir. Hiatus hernisi ayrica karin içi basincin artmasi ile reflü ösefajite de neden olabilir.

10. Gebelik ya da karin içi basinci degistirilebilen durumlarda dalisa izin verilir mi?

Her ne kadar bu konuda fetüs ile ilgili teratojenik ve iskemik çalismalar yeterli degilse de gebelik durumunda dalis uygun bulunmamaktadi r.

Istanbul Üniv. Istanbul Tip Fak. Deniz ve Sualti Hekimligi AD Ögretim Üyelerinden Doç. Dr. Samil Aktas


Vücut

Vücut organlarinin çalisma sistemi ve dalislarda bu organlara, sualtindaki etkilerin neler olacagi hakkinda bilgiler verir. Bu bilgileri sualti sporu yapacak olanlarin, mutlaka ögrenmesi gerekir.

Bilindigi gibi insan vücudu, alismis oldugu hava basincinin altinda yeryüzündeki yasamini sürdürür.

Bu organlarin saglikli çalismasi ( atmosfer ) hava basincinin normal olmasiyla orantilidir. Aksi halde hava basincinin düsmesi veya yükselmesi iç ve dis organlarimizi etkileyerek çesitli hastaliklara yol açabilir. Bu nedenle vücut organlarimizi tanimali ve konumuzla ilgili yapacagi etkileri ögrenmeliyiz.

Insan vücudu milyarlarca hücreden olusmustur. Bu hücreler alinan gidalarla beslenirler. Hücrelerde canlilik havadaki oksijenle yanan karbonhidratlari n ( seker, yag vb. ) enerji meydana getirmesi sonucunda olusur.

Burada canliligin en önemli faktörlerinden biri olan oksijen insanlarda solunum yolu ile alinip kullanildiktan sonra karbondioksit olarak disari atilir. Ancak bu islemlerin yapilabilmesi için de vücut isisinin 36 – 37.5 santigrat derecede olmasi gerekir. Bu derecenin altina düsmesi halinde hipotermiya meydana geleceginden insan ölebilir.

Insanin vücudunu beyin ve sinirler, kalp ve damarlar, kemik ve kaslar, akciger, mide, bagirsaklar, böbrek, karaciger vb. organlar meydana getirir.

Vücut Bosluklari :

Insan vücudunda bilindigi gibi hava bosluklari vardir. Bunlar Sin uslar, akcigerler, orta kulak, mide,bagirsak, gögüs ve karin Bosluklaridir. Bunun yani sira basincin degismesi ile havanin hacimin de de degisiklikler olur. Su altinda basincin artmasi vücut bosluklarinda bulunan havaninda degismesine ve bu bosluklarin etkilenmesine sebep olur.

Vücut boslugumuzda bulunan akcigerlerimizle yaptigimiz solunum esnasinda aldigimiz havada, hacim olarak % 78,06 agirlik olarak %75,40 oraninda azot gazi, ( 1 lt. azot gazi 1,25 gr. ), hacim olarak % 20,94 agirlik olarak % 23,20 oraninda oksijen gazi ( 1 lt. oksijen gazinin agirligi 1,43 gr. ), ayrica havada soy gazlar ( asal gazlar ) % 0,96 hacim olarak, % 1,29 agirlik olarak bulunurlar. Dalislarda bu gazlarin zamaninda disariya çikmamasi ve derinlere indikçe su cigerinden emilen havanin basinci ile suyun basinci, bu bosluklardaki basinçla esit ölçüde ayarlanmazsa bazi arizalara yol açar.

Örnegin; Burun kanamasi, bas agrisi, kulak sancilari, denge bozulmasi, bayilma vb. tehlikelerle karsilasilabilir. Soguk alginliklari, öksürük , bademciklerin sismesi, dolu sinuslar vb. oldugunda suya girmemelidir.

Beyin ve Sinirler ;

Bir insanin saglikli yasayabilmesi, iradesini kullanarak beyninde depolanmis bilgileri, sinirleri vasitasiyla vücudunu olumlu yönde yönetmesi için kullanmaktir.

Soguk ve derin sulara basliksiz,elbisesiz ve terli olarak girmekle beyin ve sinirlerde sok ve kramplara sebebiyet verilebilir. Ayrica dalislarda yorgun uykusuz ve alkollü olmamaliyiz.

Kalp ve Kan Dolasimi ;

Kalp vücudumuzun beslenmesinde ve onarilmasinda rol oynayan kani damarlar vasitasiyla hücrelere kadar göndererek dolasimin meydana gelmesini saglar.

Su altinda artan basinç, vücudun uzun zaman su altinda kalmasiyla vücut isisinin düsmesi kanin dolasimini güçlestirir. Gövdeye kiyasla bas, kol ve bacaklar da isi daha çabuk düser. Derin nefes alip uzun zaman tutmak, tok karnina dalis yapmak, asiri su altinda kalmak, ani ve hizli hareketlerden kaçinmakla kalbinizi kuruyabilirsiniz.

Akcigerler ;

Solunum akcigerlerde meydana gelir. Havanin içinde bulunan gazlarin kana geçmesi sonucunda oksijen, karbondioksit gazi haline dönüsür. Azot, karbondioksit ve diger havada bulunan gazlarin disari atilmasi akcigerle nefes alip verilmesi sonucunda meydana gelir. Dalislarda derin nefes alarak, uzun zaman bu havayi kullanmaya çalismak, vücudu alistirmadan aletli veya aletsiz derin dalislar yapmak, aletli dalislarda su yüzüne çikarken nefes tutmak, su altinda sik sik nefes alip vermek akcigerlerin yorulmasina sebep olur.

Akcigerleri yoran sebepler.

Aletli dalislarda;

Kötü bir regülatörün su altinda direnç göstererek çalismasi.

Regülatör diyaframinin merkezi ile akciger merkez inin bir birlerin den uzak olmasi ve regülatörün iyi ayarlanamamasi .

Regülatörde fazla ölü hava boslugunun bulunmasi.

Havayi idare etmek için tüplerin iktisatli kullanilmak istenmesi.

Temiz olmayan koku yapan tüplerle dalislar.

Snorkelli ve serbest dalislarda;

Sezon basi nefes açma çalismalarindaki zorlamalar.

Snorkelin 35 - 40 cm. den fazla uzun olmasi.

Sik sik nefes alip vermek.

Mide ve Bagirsaklar ;

Bu organlar vücudun beslenmesi için alinan besin maddelerinin sindirilmesinde görev yaparlar. Dalislarda mide ve bagirsaklarin dolu olmasi, basinç altinda çalismalarini daha da güçlestirecek, kalbin daha fazla çalismasina ve yorulmasina, mide ve bagirsaklarda meydana gelen birikimlerin vücut fonksiyonlari nin bozulmasina da sebep olacaktir.

Su alti dalisi yapan bir kisinin daha fazla beslenmege ve kalori almaya gereksinimi vardir.

Yenen besin maddeleri hazmedilmeden tok karnina yapilan dalislar dogru degildir. Gerekli kaloriyi dalislardan birkaç saat önce almak lazimdir. Karbonhidrat zenginligi sebebi ile seker, çikolata, bal, pekmez vb. besinleri profesyonel dalgiçlar, balik adamlar ve yüzücüler yaptiklari faaliyetler sirasinda enerji kaybini ve üsümeyi önlemesi açisindan almaktadirlar.

Böbrekler ;

Bu organimizin görevi kanin temizlenmesini saglamaktir. Kani süzerek içinde meydana gelmis olan zararli maddeleri idrar yolu ile disari atar.

Böbreklerin korunmasi gereklidir. Böbreklerin üsütülmesi sonucu iltihaplara ve hastaliklarina sebep olursaniz bu balikadamliginizin sonu olabilir. organlarinin çalisma sistemi ve dalislarda bu organlara, sualtindaki etkilerin neler olacagi hakkinda bilgiler verir. Bu bilgileri sualti sporu yapacak olanlarin, mutlaka ögrenmesi gerekir.

Bilindigi gibi insan vücudu, alismis oldugu hava basincinin altinda yeryüzündeki yasamini sürdürür.

Bu organlarin saglikli çalismasi ( atmosfer ) hava basincinin normal olmasiyla orantilidir. Aksi halde hava basincinin düsmesi veya yükselmesi iç ve dis organlarimizi etkileyerek çesitli hastaliklara yol açabilir. Bu nedenle vücut organlarimizi tanimali ve konumuzla ilgili yapacagi etkileri ögrenmeliyiz.

Insan vücudu milyarlarca hücreden olusmustur. Bu hücreler alinan gidalarla beslenirler. Hücrelerde canlilik havadaki oksijenle yanan karbonhidratlari n ( seker, yag vb. ) enerji meydana getirmesi sonucunda olusur.

Burada canliligin en önemli faktörlerinden biri olan oksijen insanlarda solunum yolu ile alinip kullanildiktan sonra karbondioksit olarak disari atilir. Ancak bu islemlerin yapilabilmesi için de vücut isisinin 36 – 37.5 santigrat derecede olmasi gerekir. Bu derecenin altina düsmesi halinde hipotermiya meydana geleceginden insan ölebilir.

Insanin vücudunu beyin ve sinirler, kalp ve damarlar, kemik ve kaslar, akciger, mide, bagirsaklar, böbrek, karaciger vb. organlar meydana getirir.
 

Dalış ancak kurallarına uyulduğu sürece güvenli bir aktivitedir. Dalış kuralları esnetilemez özelliktedir. Kuralların ihlali telafisi olmayan problemleri doğurabilir. İşte bu nedenlerden dolayı dalış, ancak kurallarına uyulduğu sürece keyifli ve güvenli bir aktivite olur. Bu derste güvenli dalış için gerekli uygulamaları görecek, dalış liderinin direktiflerine uyarak ve kendi adınıza almanız gereken önlemleri öğrenerek güvenli dalış için gerekli teorik eğitimi almış olacaksınız.

Açık Deniz Dalışlarının İdaresi
Havuz ve benzeri korunaklı bölgelerde başlayan dalış eğitimi açık deniz dalışı ile tamamlanır. Açık deniz ortamı kendine özgü fiziksel özelliklere sahiptir ve özel bir takım uygulamaları gerektirir. Çoğu zaman dalıcı sonsuzluk kavramını hissettiği, bambaşka türde balıkları görebildiği, değişik dip yapılarını gözlediği bu ortama ilk girişte fazlasıyla etkilenir. Dalış tecrübesi arttıkça şaşkınlığın yerini hayranlık alır ve dalıcı sorularına cevap bulmaya başlar. Açık deniz dalışı korunaklı ortamlarda yapılan   dalışlara   benzemez.   Kurallarına   uyulmadan   yapılan   deniz   dalışları istenmeyen  durumlar yaratabilir.  Bu  nedenle  dalış  emniyet  kurallarına  özen gösterilmesi büyük önem taşır. Açık deniz dalışlarında hava şartları, tekne idaresi ve kullanımı, yüzey dalgalarının varlığı ve su akıntıları gibi birçok yeni değişkenin de değerlendirilmesi gerekir.

Dalış Lideri ve Dalıştaki Rolü
Dalış lideri, dalış amiri tarafından en az 3 yıldız dalıcılar arasından ve genellikle grubu oluşturan dalıcıların arasındaki en tecrübeli dalıcı olarak belirlenir. Dalış öncesi dalışın planlanması, sualtında dalış grubunun kontrolü, sevk ve idaresi, dalışın plana uygun gerçekleştirilmesi gibi uygulamalar dalış lideri tarafından sürdürülür. Dalış lideri karar verme ve uygulatma idaresine sahip olan dalıcıdır. İlkyardım ve müdahalesi konusunda yetkindir ve dalış bölgesini iyi tanıyor olmalıdır.

Dalış Planlaması, Problemlerin Tanımlanması ve Çözümü
Dalışlar, dalıcı liderinin kontrolünde, dalış grubunun bir araya gelerek yapacağı plan  ile uygulama  kazanmalıdır.  Dalış  planı  gurubun  en  zayıf  dalıcısına  göre yapılmalıdır. Dalıcıların fikirleri ve düşünceleri değerlendirilmelidir. Dalış planlaması ile ilgili problemlerin değerlendirilmesi ve bunların çözülmesi için aşağıdaki soruların cevaplarını kendinize ve gerekirse dalış liderinize sorun.

Dalış planında dikkat edilecek noktalar:

•       Dalış amacının belirlenmesi
•       Dalış öncesi donanımın listelenmesi ve kontrolü.
•       Dalış eşlerinin kurallara uygun olarak, kişilerin seviyelerine göre tespiti.
•       Sualtında izlenecek rotanın çizilmesi.
•       Derinlik ve sürenin belirlenmesi.
•       Acil durumda yapılacakların tekrarı.

Dalıcının, dalış planında dikkat edeceği noktalar: Liderlik:

•    Dalış liderinizi tanıyor ve güveniyor musunuz?
•    Dalış lideri dalış bölgesini tanıyor mu?

Amaç:
• Bu tip bir dalış yapmak istiyor musunuz?
• Eğitiminize, niteliklerinize ve tecrübelenmenize yardımcı olacak mı?
• İlginizi çekiyor mu?

Bölge ve koşullar:
Bölgeden ve koşullardan memnun musunuz?

Donanım:
Yapacağınız dalışa uygun donanıma sahip misiniz?

Dikkat:
•       Psikolojik ve/veya fiziksel olarak hazır değilseniz dalmayın.
•       Dalış esnasında durumunuzda herhangi bir değişiklik olursa dalış liderinize ve/veya dalış eşinize haber vererek dalışı iptalden çekinmeyin.
•       Asla yardım istemekten çekinmeyin.
•       Kendi gücünüz, beceriniz ve donanımınızı zorlamayın.

Yukarıda yer alanlar ve dalış öncesi brifinginde dalış liderinin size sunacağı planda yer alan her tür konu ile ilgili olarak aklınıza takılan sorular olduğunda, bunu dalış liderinize muhakkak sorun. Kendisinden gerekli açıklamaları isteyin ve eğer sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız bunu dalış liderine aktarın.

Dalış Eşi Sistemi ve Dalış Güvenliğinin Esasları
Dalış asla tek başına gerçekleştirilmeyen bir aktivitedir. Kendi güvenliğiniz için yalnız dalmayın. Dalış eşi sizin, sizin de dalış eşinizin güvenliğinden sorumlu olduğunu unutmayın. Kaza istatistiklerinin yalnız dalışın ne kadar riskli olduğunu gösterdiğini de unutmayın. Eşli dalış, paylaşmanın ve güvenliğin bir araya geldiği ve asla sorumluluğun sadece karşı tarafta olmadığı bir güvenlik sistemidir. Eşli dalışlarda da bir lider olması gerektiğini asla unutmayın.

Dalış Eşi Sisteminde;
•       Dalış amacını planlama: Dalış amacı, ortak ilgi alanlarına uygun olmalıdır,
•   Giriş–çıkış   noktalarını,   izlenecek   yolu,   derinlik   sınırını,   dalış   süresi kararlaştırılmalıdır,
•       Kimin lider olup son sözü söyleyeceği kararlaştırılmalıdır,
•   Özel   ya   da   acil   durumda   işler   kötüye kararlaştırılmalıdır, giderse   ne   yapılacağı
•   Dalış     süresince,     donanımın     kuşanılmasında     ve     çıkarılmasında yardımlaşmalıdır,
•   Dalış öncesi, dalış eşinin donanımının kontrolü (buddy-check), dalışla ilgili işaret ve konuları gözden geçirilmelidir,
•       Suda ve su dışında yardımlaşmalıdır,
•   Dalış boyunca bir arada hareket edilmeli, derinlik, zaman ve hava tüketimi birlikte kontrol edilmelidir.

Dalış Öncesi Hazırlıklar, Malzeme Kontrolü Ve Brifing
Dalış öncesi ilk olarak dalış planı hazırlanarak dalış arkadaşları ve gruplar belirlenir. Malzemelerin hazırlanmasından sonra dalış brifingi verilir ve daha sonra giyilen dalış donanımları ile eş kontrolü yapılıp suya giriş yapılır.

Dalış Malzemelerinin Hazırlanması ve Giyiliş Sırası;
•       Dalış tüpündeki hava miktarı kontrol edilmeli,
•       Bağımsız alternatif hava kaynağı varsa hava miktarı ve çalışabildiği kontrol edilmeli,
•       Denge yeleği dalış tüpüne bağlanmalı,
•       Regülatör tüpe monte edilmeli ve tüpün vanası sonuna kadar açılıp bir tur geriye çevrilmeli,
•       Dalış elbisesi giyilmeli ve varsa dalış bıçağı uygun şekilde bağlanmalı,
•       Ağırlık kemeri takılmalı ve ağırlığın vücudun iki yanına eşit dağılmasına dikkat edilmeli,
•       Denge yeleği giyilmeli,
•       Maske, solunum borusu, palet, eldivenler ve diğer malzemeler alınmalı,
•       Eş kontrolü için dalış arkadaşı beklenmelidir.

Brifingde Uyulması Gerekenler;


1. Tanışma: Grubu oluşturan üyeler birbirleri ile tanışır (daha önceden tanımayabilirler). Lider bu tanışma esnasında onlar hakkında fikir sahibi olur (dalış tecrübeleri, en son ne zaman dalış yaptıkları vs.). Daha sonra lider kendisini tanıtır ve grup ihtiyaç duyarsa lidere sorularını sorar.Aşağıdaki fotolarda scubatr eski scubatr üyelerinin Değirmendere deprem bölgesi dalışı öncesi tanışma sohbeti  :)


2. Güvenlik: Dalınacak bölge, dalış yeri hakkında bilgi, dip yapısı, akıntı yapısı, dalgalar, sualtındaki canlılar ve acil durum prosedürü hakkında bilgi verilir.

3.  Tekrar:  Bu  kısımda  dalış  planına  göre  ne  yapılacağı  gözden  geçirilir.
İzlenecek yol, görevler, süre, derinlik vb. ile ilgili bir son dakika hatırlatması yapılır.

4. Donanım: Dalışla ilgili, eğer kullanılacaksa özelleşmiş dalış malzemelerinin kullanımı ile ilgili hatırlatmalar yapılır.5. Disiplin: Dalış lideri duruma göre talimatlar vermek, dalışı ve grubu kontrol etmek, yönlendirmek ve işaretlere yanıt vermekle görevli olduğu; diğer dalıcıların da liderin vereceği kararları uygulayacakları unutulmamalıdır.

6. İşaretler: Kontrol ve kabul etme işaretleri yanında, dalış sırasında yapılan iş ve göreve göre gerekli özel işaretlerin de kullanılması ile ilgili bilgiler verilebilir. Bunların dalış eşleri ve gruptaki her dalıcı tarafından biliniyor olması gerekir. Brifing genellikle dalış liderleri tarafından yapılır ve dalıcıların kafasında hiç bir soru işareti kalmaması amaçlanır. Eğer dalıcıların bir soruları varsa onu grupla paylaşmaları ve hiç bir anlaşmazlığın kalmaması sağlanmalıdır.

Eş Kontrolünde (Buddy Check) Bakılması ve Kontrol Edilmesi Gerekenler;
•       Tüm donanımın tam olduğu ve düzgün giyildiği kontrol edilmeli
•       Tüpün vanasının yeterli kadar açık olduğu kontrol edilmeli,
•       Regülatörün işlevleri kontrol edilmeli,
•       Basınç ve derinlik göstergeleri kontrol edilmeli,
•       Denge yeleğinin tüpe bağlanışı kontrol edilmeli,
•       Denge yeleğine bağlı olan alçak basınç şişirme hortumunun bağlı ve çalışır olduğu kontrol edilmeli,
•     Denge yeleğinin doldurma ve boşaltma valflarının yerleri, sayıları ve çalışabildiği kontrol edilmeli,
•       Ağırlık kemerinin pozisyonu ve kolayca çıkarılabilirliği kontrol edilmeli,
•       Aletli dalış donanımının çabuk çıkarılabilirliği, doğru giyildiği ve çalışabildiği kontrol edilmeli,
•      Malzemelerin pozisyonları, alternatif hava kaynağının yeri ve çalışabildiği kontrol edilmeli,
•      Suya girdikten sonra da yüzerliğin doğru ayarlanmış olduğunu kontrol edilmelidir.Eş kontrolünde birinci amaç dalıcıların birbirlerinin malzemelerini kullanmasını ve özelliklerini öğrenmesini sağlamak (eğer kullanmak zorunda kalırlarsa), ikinci amaç ise gözden kaçmış veya yanlış giyilmiş/takılmış bir parçanın olup olmadığını kontrol etmektir.

Dalışın Evreleri
Dalış eş kontrolü ile başlayıp, suya giriş, yüzeyde hareket, dibe iniş, sualtında hareket, yüzeye çıkış, yüzey kontrolü, yüzeyde hareket ve suyun terk edilmesi ile noktalanır.

Yüzerlik Kontrolü:
Her dalıcının doğru ağırlığı seçebilmesi için yüzerlik kontrol testini yapması gerekir. Daha önceki teorik derslerde anlatıldığı gibi bu test tüm donanım giyildikten sonra su içerisinde yapılır. Nötr yüzerlik durumu için doğru ağırlığı bulmak, gerçekleştirilecek dalışta daha az enerji harcayıp sıkıntı yaşayacağınız ve dalıştan daha çok keyif alacağınız anlamına da gelir.

Yüzerlik Testi İçin
Tam donanım ve dolu tüple suya girilmeli, Denge yeleğindeki hava boşaltılmalı,
Yüzeyde, normal bir nefes alıp tutarak hareketsiz kalınabilmelidir. Bu esnada su seviyesi göz hizasındaysa uygun ağırlık alınmış demektir.
Daha sonra nefes verildiğinde batmaya başlanmalıdır.
Eğer yukarıdaki koşullar sağlanamıyorsa; örneğin nefes tutulurken dahi dalıcı batıyorsa ağırlık çıkarmalı ya da nefes verildikten sonra hala yüzeyde duruyorsa ağırlık eklenmelidir. Yüzeyde nötr yüzerlik belirlendikten sonra ağırlık kemerine 2 kilogram fazla ağırlık takmak, tüpteki (alüminyum tüpler için) havanın harcanması ile ortaya çıkan denge kaybını engelleyecektir. Tatlı su ile tuzlu su arasında yoğunluk farkı olduğunu unutmamak gerekir. Aynı donanımla tatlı suda, tuzlu suya oranla daha az ağırlık kullanarak denge durumuna ulaşılacaktır.
 
Suya Giriş
Suya giriş tekniği, dalış noktasının özelliklerine göre belirlenmelidir. Örneğin kıyı noktasında gerçekleştirilen bir dalışta suya, sahilden yürüyerek giriş yapılırken, açık denizde tekenden suya girişler için platformdan atlama teknikleri kullanılır. Suya giriş yapılan yerin aynı zamanda rahatlıkla çıkılabilecek özelliklere sahip olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin dalgalı bir noktadan suya giriş tehlikeli olacaktır. Aynı şekilde kayalık noktalarda da tehlike yaşanabilir.

Karadan Suya Giriş
Bütün donanım karada giyilmeli, yalnız paletler su kenarında veya duruma göre su içinde takılmalı, dalış arkadaşları da birbirine yardım etmelidir. Giriş bölgesinin serbest olduğundan ve dalış arkadaşının da hazır olduğundan emin olunmalıdır.
Dalışa geçene kadar yüzerken soluma borusundan solunuma devam edilmelidir. Suya girerken denge yeleğinde bir miktar hava bulundurulmalıdır. Suya yan yan veya geri geri yürüyerek girilmeli ve suda yürürken dalış eşi ile temasta bulunulmalıdır.
Bir an önce dalıp harekete başlanmalı ve her şey kontrol altına alınınca dalış eşine “TAMAM” işareti verilmelidir.


Dalgalı denize karadan giriş ancak gerekli olduğunda yapılmalıdır. Suya çok dikkatli bir şekilde girilmelidir. Suda geri geri hareket ederken omzun üzerinden geriye  bakılmalıdır. Dalgalara  karşı  ilerlerken  iki  dalga  arasındaki  boşluklardan faydalanmak gerekir. Mümkün olduğunca çabuk suya dalarak dalgaların altına yüzmek gerekir. Kıyı dalgalarının etkisinden kurtulunca dalış arkadaşı kontrol edilmeli ve gerekirse yüzeye çıkılmalıdır.  Eğer gerekiyorsa dalışa devam etmeden yüzeyde birkaç dakika dinlenmeli, ancak bu arada yüzey dalgalarına dikkat edilmelidir.

Tekneden Suya Giriş
Platformu olmayan küçük tekne ve botlarda sırt üstü yuvarlanarak suya giriş yapılırken, platformu olan büyük teknelerde atlanarak suya girilir. Platformdan atlarken, etrafa çapariz olabilecek ikinci kademe hortumları ve diğer malzemeler bir araya getirilerek kolların arasına alınmalıdır. Atlayış ve suya giriş esnasında maske yüzden ayrılmaması için elle yüze hafifçe bastıracak şekilde tutulmalıdır. Eller maskeyi tutarken, avuç içi de regülatörün ikinci kademesini ağızdan çıkmaması için tutuyor olmalıdır. Her iki teknikte de suya girişten sonra eğer bir problem yoksa yüzeyden tekneye “TAMAM” işaretini vermeyi unutmamak gerekir.
YÜZEYDE HAREKET: Dalış grubu ve arkadaşına uyum sağlayarak bir arada hareket edilmelidir. Ara sıra çevreye bakılmalı, ne yönde ilerlendiği ve doğrultunun üzerinde herhangi bir tehlikenin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 
DİBE İNİŞ: İniş, grubun tamamı hazırlandığı ve “TAMAM” işaretinin dalış lideri tarafından verildiği zaman başlatılmalıdır. İniş tekniği, inilecek noktanın özelliklerine, dalış grubunun tecrübesine ve suyun fiziksel özelliklerine göre belirlenir.

Dibe İnerken
•      Dalış noktasına gelindikten sonra grup bir araya gelir ve karşılıklı tamam işareti verilir. Daha sonra şnorkeller çıkarılıp regülatörler takılır, saat ve diğer yardımcı malzemeler ayarlanır. Dalış lideri sahildeki veya bottaki dalış amirine tamam, ekibindeki dalıcılara da aşağı işareti verir. Dalıcılar da buna karşılık verir (işaretler net ve anlaşılır verilmelidir).
•       Denge yeleğindeki hava yeterli miktarda boşaltılır.
•      Nefes  vererek  yüzerlik  azaltılır  ve  daha  önce  kararlaştırılan  şekilde, ayaküstü veya baş aşağıya dalışa başlanılır.
•       İniş süresince kulaklar ve maske sürekli eşitlenir.
•      Dalış  eşleri  işaretleri  rahatça  görebilecekleri  ve  bir  problem  halinde müdahale edebilecekleri kadar birbirine yakın olmalı ve birbirlerini kontrol etmelidir.
•      Dibe ulaşıldığında karşılıklı tamam işareti verildikten sonra nötr yüzerlik ayarlanır ve uygun bir hızla dalışa devam edilir.
İniş  sırasında  mümkünse kılavuz ip (dibe  giden  halat, zincir, çapa  ipi)
kullanmak  gerekir.  Özellikle  dalış  tecrübesinin  yetersiz  olduğu  guruplarda  ve görüşün kısıtlı olduğu sularda ayaküstü dalış daha uygun olacaktır. Aynı zamanda
ayaklar aşağıda dalış, dalıcıların birbirlerini rahat görebilmesini, kulak eşitlemenin
daha rahat yapılmasını, dalıcının görüş alanını daha rahat kontrol edebilmesini ve iniş boyunca referansların kontrol edilmesi açısından da faydalı olabilir.
SUALTINDA HAREKET: Dalış gurubunun mümkün olduğunca bir arada kalması
gerekir. Bu dalış güvenliği açısından önemlidir. Eğer gruptan ayrı kalırsanız sizi kimse göremeyeceğinden, her hangi bir problemde yardımcı da olamayabilir. Bunun
için   mümkün   olduğunca   bir   arada   kalmaya   özen   gösterip   dalış   liderinizi
görebileceğiniz   mesafede,   dalış   eşinizle   beraber   grubu   takip   etmelisiniz. Unutmayın, herhangi bir problemde haber vereceğiniz kişi önce dalış eşiniz ve dalış liderinizdir, ona kendinizi gösterebilecek kadar yakın kalmanız önemlidir. Gurup ilerlerken en hızlı olan yerine en yavaş olanı referans almalıdır. Eğer en yavaş gidene ayak uydurulacak olunursa kimse geri kalmayacaktır. Eğer en hızlıya ayak uydurmaya çalışılırsa gurup hızlıca dağılacaktır.

Sualtında Hareket Sırasında
•       Pozisyonunuzu   daha   önce   dalış   lideri   ile   kararlaştırdığınız   şekilde ayarlayın. Dalış arkadaşınızla yan yana yüzmek en iyisidir.
•     Bir  arada  kalmaya  özen  gösterin.  Aranızdaki  mesafe  birbirinizi görebildiğiniz kadar ya da maksimum 5 metre olmalıdır.
•      Dalış eşinizi kontrol edin, belirli aralıklarla tamam işareti verin. Tecrübe kazandıkça ve aynı eşle dalma sayısı arttıkça işaretlerinizin sayısı da azalacaktır.
Dalıcıların birbirlerine bakışları bile her şeyin yolunda olup olmadığını anlamalarına yetecektir.
•       Düzenli  olarak  derinliği,  zamanı  ve  havanızı  kontrol  edin.  Eğer  bütün dalıcılar kendisinin ve eşinin havasını kontrol ederse havasız kalma ihtimali ortadan kalkar.
•      Eşinizin  sizi  acele  ettirmesine  izin  vermeyin.  Görebileceğiniz  şeylere yakından bakın, sualtı hayatını ve ilginizi çekenleri inceleyin, ayrıntılara önem verin. Doğal ortama zarar vermeyin ve hiç bir yere veya canlıya dokunmayın.
•       Dalıştan keyif almaya özen gösterin.YÜZEYE ÇIKIŞ: Yüzeye çıkış işaretini alan tecrübesiz dalıcılar genellikle başlarını yukarı çevirip boşlukta palet çırpmayı tercih ederler. Ancak dalıcılar referansları takip etmediklerinden oldukları yerde kalabilirler. Bu tip problemleri yaşamamak için referansları sürekli olarak kontrol etmek ve çıkış hızını mümkün olduğunca sabit tutmak gerekir. Çıkışta en önemli referans dalış lideridir. Çıkışta dalış lideri ile aynı hızda çıkılmalıdır. Çıkışta önemli bir referansta diptir. Dipten uzaklaşmaya başladığınız anda çıkıyorsunuz demektir. Eğer görüş sınırlıysa ve dip artık görülmüyorsa kabarcıkları takip etmeniz ve küçük kabarcıkların altında kalmamanız gerekir. Yüzeye yaklaşırken başınızı kaldırıp yüzeyde sizi neyin beklediğini kontrol etmeniz gerekir. Çıkış hızında en önemli referanslar dalış bilgisayarı, derinlik göstergesi ve kabarcıklardır. Kullandığınız sportif dalış tablosundaki çıkış hızını uygulamaya özen göstermelisiniz. Bunun için dalış bilgisayarı ya da dalış saati ile derinlik göstergesi takip edilmelidir. Eğer bunlardan her hangi birine sahip değilseniz küçük kabarcıklardan daha hızlı olmayacak ve onların  da  altında  kalmayacak  şekilde  çıkış  yapmanız  gerekir.  Çıkış  sırasında denge yeleği yerine paletler kullanmalı ve genleşen hava denge yeleğinden boşlatılarak kontrolsüz çıkış engellenmelidir. Çıkışın altın kuralı olan “asla nefes tutma” kuralına dikkatlice uyulmalıdır.


Yüzeye Çıkış Sırasında
•   Dalış süresi bittiğinde veya guruptan herhangi bir dalıcının havası rezerv seviyesine indiğinde (50 BAR) çıkışa başlanır. Hava kaynağındaki azalmayı fark eden dalıcı rezervdeyim işaretini vererek havasının azaldığını belirtir.
•   Önce dalış lideri yukarı işaretini verir, diğer dalıcılar da buna tamam veya yukarı işaretini vererek cevap verirler.
•   Çıkış sırasında dalış arkadaşları birbirlerine yakın durmalı ve küçük hava kabarcıklarını geçmeyecek bir hızda yukarıya doğru palet vurmalıdır.
•   Çıkış sırasında denge (nötr) yüzerliliği koruyabilmek için denge yeleğinden kontrollü biçimde hava boşaltılmalıdır. Hava tutmayarak normal biçimde solumaya
devam edilmelidir. Böylece akciğerlerin zarar görme riski de önlenmiş olur.
•   Çıkış sırasında yukarıya bakılmalı, bir kol baş yukarısında tutulup yavaşça dönülerek  olası  engel  ve  tehlikeler  gözlenmelidir.  Dalıcıların  yüzleri  birbirlerine
dönük şekilde yukarıya çıkmalarında yarar vardır; böylelikle her biri diğerinin görüş
alanının dışında kalan bölgedeki olası engel ve tehlikeleri görebilecektir.
•   Görüşün  sınırlı  olduğu  durumlarda  dalıcıların  birbirlerini  tutmaları  tavsiye edilir.
•   Ani çıkışlarda yüzeyde tam bir daire çizilmeli, gelen her hangi bir tekne olup
olmadığı kontrol edilmeli ve tehlike anında tekrar dalmak için hazır bulunulmalıdır.

YÜZEY  KONTROLÜ:  Yüzeye  ulaşıldığında  eğer  her  şey  yolunda  değilse dalıcılar sıkıntıdaki arkadaşlarına yardım etmek için vakit kaybetmemeli, herhangi bir tehlike anında yüzeyden sahile veya tekneye PROBLEM VAR işareti verilmelidir.
Eğer her şey yolunda ise yüzeyden dalış amirine TAMAM işareti verilmelidir. Daha sonra denge yeleği şişirilmeli ve soluma borusuyla yüzmeye geçilmelidir.
YÜZEYDE HAREKET ve SUYU TERK: Dalış sonunda dalıcılar üşümüş ya da yorgun olabilirler. Bu yüzden sudan çıkış anındaki güçlükler   çıkarabilir. Yüzeyde her şeyden önce denge yeleğinin dolu olmasına önem verilmelidir. Yeterli yüzerlik birçok sorunun da çözülmesine yardımcı olacaktır.

Karaya Çıkışta
Çıkış genellikle girişin tersidir. Su bel seviyesine gelinceye dek yüzmeli daha sonra paletler çıkarılarak sahile yürümelidir. Kıyının dalgalı olduğu bölgede dalgalar arasından en güvenli yol belirlenmeli, vücut su üstüne çıkıncaya dek yan yana yüzmeli bundan sonra el ve dizlerin üzerinde emekleyerek ya da yapılabiliyorsa yürüyerek karaya çıkmalıdır. Dalgada durmak dengenizin bozulmasına sebep olabilir.

Tekneye Çıkışta
•       Büyük teknelerde platforma dalış eşi ile birlikte yaklaşılarak çıkış merdiveni tutulmalıdır. Önce serbest aksesuarlar (fener, işaret balonu vs.) ve ağırlık kemeri, daha   sonra   da   paletler   verilmelidir.   Böylece   merdivenden   tekneye   çıkmak kolaylaşır.
•      Çıkış sırasında, merdivenin altında beklememelidir. Denge yeleğine bağlı olan tüp sarsıntı ile kayışın gevşemesi sonucunda aşağıya kayabilir. Tekneye çıktıktan sonra çıkış yeri hızlıca boşaltılmalı, arkadan gelene yer açılmalıdır.
•       Küçük tekneye çıkarken, önce yardım ipine tutunmalı, sırasıyla ağırlık ve
aletli dalış donanımı tekneye verilmeli, daha sonra tekneye paletlerin de yardımıyla çıkılmalıdır.

Acil Durum Uygulamaları
Dalıştan sağlıklı dönülmesini engelleyen çevresel, insan kaynaklı ya da mekanik unsurlardan oluşan ve can güvenliğini tehlikeye atacak her durum acil durum uygulamalarını gerektirir. Acil durum alarmını herhangi bir dalıcı verebilir. Acil durumun onaylaması ve uygulaması dalış amiri ve/veya lideri tarafından yapılır. Dalış ile ilgili olaylarda uygulamalar dalış amiri tarafından gerçekleştirilir. Dalış amiri bu görevi yerine getiremeyeceği durumlar için yetkiyi devredeceği kişiyi önceden belirler.

Acil Durumda Yapılması Gereken İşlemler
1) Durum değerlendirmesi
2) Görev dağılımının yapılması
Haberleşme
İlk yardım
Arama – Kurtarma ve Nakil
Güvenlik
Gözcü
Raportör-Fotoğrafçı
Teknik Ekip
 
3) Görevlendirilen kişiler eldeki imkanları değerlendirir, kendi görevleri ile ilgili öncelikleri tespit edip, iş listesini hazırlar ve uygular.
4) Olağan aktivitelerin tümünün durdurulması
Dalışların durdurulması
Dalışa devam eden grupların geri çağrılması
Sudaki insanların tekneye kontrollü alınması
5) Grup bütünlüğünün sağlanması ve yoklama yapılması
6) Olay yerinin işaretlenmesi (şamandıra, GPS ve benzeri)
7) Gerekiyorsa kazazedenin gruptan önce nakledilmesi
8) Olay yeri terk edilerek güvenli ortama geçiş/dönüşün yapılması
9) Acil durum raporunun aşağıdaki maddeleri içerecek şekilde hazırlanması
Olay mevkii, tarihi ve saati
Hava durumu
Olay türü ve oluş şekli
Bir dalış kazası ise belirtiler ve yapılan müdahaleler (saati not edilmeli) Tekne/teknelerin adı, ilgili kişiler ve yetkileri
Olaya    karışan    tüm    ekipmanların    o    anki    durumu    (dokunulmadan saklanmalıdır)
Dalış profili
Uygulanan acil durum planının belirtilmesi
Haberleşme kayıtları
Görgü şahitlerinin ifadeleri ve imzaları, adres ve telefon numaraları
Adli merciye teslim edilmesi gerekecek tüm ekipmanın listelenmesi ve imza karşılığı teslim edilmesi
Kaptan ile dalış amirinin ifadeleri ve imzaları

Uluslar arası Dalış Bayrakları
Uluslar arası kod bayraklarından ALFA “denizde dalıcım var, ağır yolla geçiniz” anlamına gelir. Bu bayrak uluslar arası geçerliliğe sahiptir ve denizde kullanılmak zorundadır. Amerika’da geçerli olan ve birçok dalış malzemesi üzerinde de yer alan ikinci bir bayrak daha vardır ve dalıcı bayrağı olarak anılır. Yaygın kullanıma sahiptir ve neredeyse her dalıcı tarafından ne anlama geldiği iyi bilinir. Eğer dalış tekneden yapılıyorsa Alfa bayrağının dalış teknesinde bulundurulması ve dalış süresince de çekili durması gerekir. Bu kanuni bir zorunluluktur. Aynı zamanda teknenin sualtı operasyonu yaptığını gösterir. Sualtı operasyonlarında ayrıca gece veya gündüz seyir alametlerinin de kullanılıyor olması gerekir. Eğer karadan yapılıyorsa, dalış bölgesine alfa bayraklı bir şamandıra ile işaretleme yapılmalıdır. Her ne türde olursa olsun, grup dalışlarında hareketli şamandıra kullanılması tavsiye edilir.

 

Uluslararası ALFA dalış bayrağı


Genel kullanımda yer etmiş olan dalıcı bayrağı


 

Burdada dalgalanan scubatr  bayrağı  ;)

 

 
SU ALTI ÇALIŞMALARDA TEMEL EMNİYET KURALLARI

Haberin Videosu