logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

TAKOZLAMA VE BLOKE ETME

 

Güvenli çalışma ortamının sağlanmasında en önemli bölümlerden biri de kamyon ve tırların yüklenmesi ve boşaltılmasında uygun ekipmanların kullanılmasıdır. Her yıl birçok işçi, kamyon ve tır tekerlerinin takozlanmamasından dolayı ciddi, hatta ölümcül yaralanmalara maruz kalmaktadır. Araç sürücüleri, seyahat boyunca bloke edilmemiş yükün kayıp devrilmesi sonucu yaralanmaktadır.

Kamyon veya tırların park halindeyken, yerlerinden çıkıp yuvarlanması sonucu kazalar meydana gelmektedir. Çünkü, hiç kimse tekerleklere takoz koymak için vakit harcamamaktadır. Bazı durumlarda, sürücüler kabinlerinden dışarı çıktıklarında, römork kendilerine çarpar. Bazı durumlarda da, yük kamyonu sürücüleri, forkliftin park yeri ile hareket eden tır arasına düşmesinden dolayı yaralanırlar. Bu tür olayların geçekleşmemesi için, herhangi bir çalışmaya başlamadan önce kamyon veya tırlar park halindeyken takozlanmalıdırlar. Yük kamyonu sürücüleri, öncelikle tekerlerin takozlandığından emin olmalıdır. Tırın zemini iyi durumda olmalı, liftin ağırlığını ve yükünü desteklemelidir.

Takozların pozisyonu önemlidir. Takozun amacı, tekerleri bağlamak ve tırın hareket etmesini engellemek amacıyla sabit tutmaktır. Ancak uygun pozisyonda yerleştirilmedikleri taktirde tekerlerin hareketlerini önlemeyebilirler. En güvenli yöntem, tekerleri, özellikle ikili aksa sahip, tırları park yerine en yakın pozisyonda takozlamaktır. Tır içine giren yük vagonu aşağıya doğru güç uygular ve bu güç tekerlerin takoza karşı daha etkili bağlanmasını sağlar. Ön aks takozlandığı zaman tıra giren forkliftin ileriye doğru hareketi takozu gevşetir, tırın ileriye doğru hareketi sağlanır, hatta takoz fırlayabilir.

Araçtaki yükün bir tarafa kayması çok tehlikelidir. Tır içindeki yük ayrıca bloke edilmeli ve kaymanın önlenmesi için sağlamlaştırılmalıdır. Kayma sonucu diğer kargo zarar görebilir veya tır yolculuk esnasında devrilebilir. Daha ağır yüklerin bloklanması seyahat boyunca hareket etmemeleri için kullanılır. Bunun için, her nesnenin ayrı ayrı dört bir taraftan bloke edilmesi gerekir. Bloke etmede kullanılan materyalin tipi de önemlidir. Çiviler, blokları tutacak kadar uzun olmalı ve keresteler yükün fren yapmadan kaymasını önleyecek kadar kalın olmalıdır. Asla diğer bir yükü bloke etmede kullanmayın. Eğer kargo yerinden hareket edecek gibi görünüyorsa, bu büyük bir olasılıkla gerçekleşir. Yükü bağlamak ve sağlamlaştırmak için zaman ayırın.

Doğru ekipmanın bulunduğundan her zaman emin olun. Yüklemenin yapılacağı her park yeri takozlarla donatılmalıdır. Takozlar her zaman zemine zincir veya halat ile bağlı olmalıdırlar. Böylece kaybolmaları önlenir ve daha kolay ulaşılır. Kullanılmadıkları zaman trafik bölgesinden uzakta tutulmalıdır. 

Takozlar ve bloklar kazaları önlemeye yardımcı olurlar. Siz kullanın ve diğerlerinin de kullanmasını sağlayın!

 

 
TAKOZLAMA VE BLOKE ETME