logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

TEMEL MAKİNE GÜVENLİĞİ

TEMEL MAKİNE GÜVENLİĞİ

Çevremizde yoğun çalışan modern toplumu makinelerden ayrı düşünmek çok zordur. Yeni ve geliştirilmiş makineler verimliliği yükseltmeye, kaliteyi arttırmaya ve daha düşük maliyetli üretimi sağlamaktadır. Fakat kötü kullanılan makineler yardımcı oldukları kadar zararlı, tehlikeli de olabilirler. Metali kesen makineler parmaklarınızı da kesebilir. Çelik delebilen matkaplar etinizi de delebilir. Bu gibi yaralanmalar acı veren yaralanmalar olduğu gibi, kariyerinizi bitiren sakatlıklara da yol açabilir.

Bu makinelerde veya çevresinde çalışırken dikkatli olun:

Operasyon noktası: Bu nokta makinede işin yapıldığı yerdir. Pres baskısının, ütülemenin, kesmenin, delmenin, sıvamanın olduğu yerdir. Burada herhangi bir uzvumuz bulunmamalıdır. Eğer vücudumuzun herhangi bir yeri, işlem esnasında burada bulunursa, makinenin gücünden dolayı çok ciddi yaralanmaya sebep olur. Operasyon noktasında ayrıca talaş, çapak vb çevreye fırlayan, sıçrayan partiküller olabilir. Güvenlik gözlükleri bu gibi işler de çok önemlidir.

 

Aktarma elemanları: Enerji bu noktadan dişliler, şaftlar, kayışlar, kabllar, hidrolik ve pnömatik silindirler gibi hareketli kısımlara aktarılır. Buralarda da asla uzuvlarımız bulunmamalıdır. Bu gibi tezgahlarda çalışırken her zaman emniyet prosedürlerine uymalı ve koruyucu donanımları çalışır vaziyette bulundurmalıyız. İşçiler bu tezgahlarda çalışmaya başlamadan evvel, herhangi bir koruyucunun eksikliğini kesinlikle ilk amirlerine haber vermelidir.

 

Çalışanlar makineleri dikkatle kontrol etmelidir. Aktarma elemanları ve operasyon noktalarında ek olarak aşağıdaki noktalarda da daima dikkatli olunmalıdır:

  • Makinelerin yürümesine, titremesine, vibrasyonuna ve tehlikeli olabilecek diğer hareketlerine karşı yerlerine sabitlenmiş olduğundan emin olunuz.
  • Enerji bulunan kısımlara asla görmeden müdahale etmeyin..
  • Operasyon noktasını göreceğiniz uygun ışıklandırmanın olduğundan emin olun.
  • Üzerinizde bulunan saat, yüzük, kemer tokası vb gibi iletken parçaları açık elektrikli bölümlerden uzak tutun.
  • Islak ellerinizle asla elektrikli aksama dokunmayın.
  • Kilitle/etiketle prosedürlerini daima takip edin.
  • Her iş için kişisel koruyucu donanımınızı kullanın.

 

Kaldırma makineleri: Vinç, ceraskal, transpalet, forklift vb makineler üretim tezgahı olarak sayılmasa da yaptıkları iş ve aktarma elemanları oldukça tehlikeli olabilir. Bu tip kaldırma makinelerinde çalışanların bu gibi makineleri kullanmadan evvel iyi eğitim almış olmaları zorunludur.

Mekanik tehlikeler bir sürü değişik yerlerden gelebilir ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Operasyonlarınızda tehlikeli bölgelerden kaçının ve makinenin gücüne saygı duyun.

Çeviri : Serap OHKOY

 
TEMEL MAKİNE GÜVENLİĞİ

Haberin Fotoğrafları