logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

TEMİZLİK (TOPARLAMA)-2

 

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General%20Industry/Housekeeping%202.htm

Temizlik nedir? Bu kelime bize evi korumayı veya evi temizlemeyi düşündürüyor. Aslında temizlik, çalışan bir fabrikada, üretimde veya her türlü hizmetin yerine getirilmesinde daha önemlidir. Çöpler ve dağınıklık özellikle işyerlerinde tehlikelidir.

Kendi kendinize bakım servisinizin olduğunu ve sizden sonra temizlik yapıldığını söyleyebilirsiniz ama bu hikayenin tamamı olmaz. Büyük temizlik işlerini yapmak için para ödediğimiz insanlar olsa da her birimiz kendi çalışma alanını düzenli tutmalıdır. Burada birinin temizliğin önemini unutması durumunda neler olabileceği konusunda bir örnek verirsek:

Bakım işçisi yüksekte iş yapmak için merdiven kullanıyordu. Çalıştığı alanda çöp yığılmıştı ama bunun çok olduğunu düşünmedi. Sonuçta temizlik onun işi temizlik değildi. İşini bitirdiğinde merdivenden aşağı indi ve yerde duran bir kağıt parçasına bastı. Kağıt parçasının altında gizlenen kırık matkap ucunu görmedi. Kaydı, düştü ve sırtını incitti. Sırt ağrısından (sırtında meydana gelen incinmeden) dolayı birkaç gün işe gelmedi.

İRDELEME/TARTIŞMA

Bu olay birçok soruyu gündeme getirmektedir. Temizliğin kendi işi olmadığı konusunda haklı mıydı?  Kağıt parçasının altında bir şey olacağından şüphelenir miydiniz? İnsanlar gizlenmiş tehlikeler olduğunu düşünmeden güvenli bir çalışma alanında yürümek istemezler mi? Başka neler benzer bir kazaya neden olabilir? Herkesin iyi temizlik işinin bir parçası olabileceği konusunda anlaşabileceğimizi düşünüyorum. İşyeri güzel görünmek zorunda değildir ama güvenli olmalıdır (olmak zorundadır). İşinizi yaparken iyi temizlik yapmayı da kendi işiniz olarak görün. Kendinizi ve mesai arkadaşlarınızı önemli yaralanmalara karşı koruyabilirsiniz.

 
TEMİZLİK (TOPARLAMA)-2