logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

UZATMA KABLOSU GÜVENLİĞİ

 

UZATMA KABLOSU GÜVENLİĞİ –ŞANSA BIRAKMA!

 

Hemen hemen hergün işte ve evde uzatma kablolarını kullanırız. Bu aletler çok faydalıdır,fakat uygun bir biçimde kullanılmadığında, yangın çıkarabilirler veya elektrik çarpmalarına sebep olurlar.

Uzatma kablosu çeşitleri

Uzatma kabloları iki veya üç fazlı olarak çeşitlenir. İki fazlı uzatma kabloları sadece bir veya iki küçük ev aletini çalıştırmak için kullanılmalıdır. Üç fazlı kablolar, dış sahada kullanılan aletler ve elektrik gücüyle çalışan aletlerde kullanılır. Bu kablodaki 3. tel topraklamadır ve bu çeşit bir kablo asla topraklanmamış bir elektrik çıkışına sokulmamalıdır. Eğer alet iki kere izole edilmediyse güç aletleriyle sadece topraklanmış uzatma kabloları kullanılır.

İnşaat sahalarında, zorlu veya ekstra zorlu kullanımlar için Ulusal Elektrik Kodlarıyla belirtilen uzatma kablolarına ihtiyaç duyulur. “Dış Saha-outdoor” kelimesi veya ceket üzerindeki “WA” harfleri onaylı kablo olduğunu kanıtlar.

Uzatma kablolarının gözetim ve denetlenmesi

Uzatma kablolarına dikkatle bakılmalı ve bozulma ve hasarları düzenli olarak kontrol edilmelidir. Asla bir elektrik kaynağından, kablodan tutarak ayırmaya çalışılmamalı; prizden tutulup çekilmelidir. Halıların veya eşyaların altına yerleştirilmemeli ve asla kapıyollarının, pencerelerin, duvarların, tavanların ve katların içinden geçirilmemelidir. Hasarlı kablo potansiyel yangın veya elektrik çarpması tehlikesi kaynağıdır ve derhal yok edilmeli veya değiştirilmelidir.

Bir uzatma kablosu asla sürekli kullanılan kablolama yerine kullanılmamalıdır. Her nekadar çoğu hırdavat dükkanında çiviler bu amaçla satılsa bile, binaya veya yapıya bağlanmamalıdırlar. Daha uzun bir kablo yapmak için iki kabloyu birbirine bağlamaktan sakının. Yuvadan alete kadar sürekli bir mesafede bir kablo kullanmak en iyisidir. Birlikte bağlanmış veya çok uzun uzatma kabloları motora zarar verebilecek operasyon voltajını ve aletlerin operasyon verimliliğini düşürecektir.

Uzatma kablolarını günlük aktivitelerimizde sıklıkla kullanışlı cihazlar olarak farzederiz fakat bu özel ilgi ve dikkat gerektirir. Evde ve işte, takılma tehlikelerinden veya hasarlanma durumlarından koruma için iyi düzenleme pratiklerini kullanın. Düzenli olarak yıpranmalarını denetleyin ve kusurlu olanları değiştirin.

Birinin yaralanmasıyla sonuçlanabilecek potansiyel elektrik tehlikelerini önleyin!

 
UZATMA KABLOSU GÜVENLİĞİ