logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

VİNÇ BOMLARI VE GERİLİM HATLARI

 

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Crane%20Booms%20and%20Power%20Lines.htm

 

 

Çoğunuz inşaat sektöründe zaman geçirmiş kişiler olarak bir kaza sonucu ölmüş veya ciddi şekilde şoka maruz kalmış veya yanmış birilerini biliyorsunuzdur. Bunun nedeni genellikle eksik karar veya unutkanlıktır. Bir iş planlanırken enerji hatlarının yeri ve voltajları tespit edilmelidir. Hazırlıklar mevcut akımı kapatarak tehlikeyi ortadan kaldırmak veya güvenli prosedürleri uygulayarak tehlikeyi en aza indirmek için yapılmalıdır. Akımın kapalı olduğundan emin olun ve enerji hatları etrafında çalışırken uygulanan güvenli prosedürleri öğrenin.

 

TİPİK BİR OLAY (VAKA)

Unutkanlık yeterince kötüdür. Ama aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi yanlış karar daha da kötüsüdür: Çalışma alanındaki bir değişim, enerji hattının altında vinç kurulmasını gerekli kıldı. Havada oluşan parlama ile vinç ileri doğru yalpaladı ve durdu. Görünüşte enerji hattı ile vinç arasında tellere çarpmadan bomu indirecek yeterli mesafe vardı. Ama bom engeli aşamadı. (inmedi)

 

KİM  HATALIYDI?

Yanlış kararın suçlusu kimdi?  Operatör ve kaldırma işlemine rehberlik edip sinyalleri veren kişi dahil tüm ekip. Bu kişiler ne yapmışlar? Açıkçası vinci daha uzakta geride durdurmuşlar. Ayrıca bom indirilirken bloğun çok yakınında gözlemlemişler ve bom tellere vururken operatöre durması için sinyal vermişlerdir. Bunu yapmış olsaydılar bir aksilik olmadan vinç bomunu indirebilirdi.

Ama operatör ne yaptı? O bomu indirirken ve kaldırırken bom açısını ve yayı biliyordu. Operatör yerdeki kişilerin eksik kararına rağmen görüş alanını sağlamak için yeterli mesafeye sahip olmalıydı. Tüm mürettebat tarif edilen durumda olduğu gibi meydana gelen kazaların önlenmesi için sorumluluğu paylaşmaktadır. Önce kendilerini ikincil olarak da diğer insanları korumak için tüm ekip her zaman tetikte olmalıdır. Birisinde unutkanlık veya dikkatsizlik görülürse diğerleri uyanmalıdır.

 

FAYDALI TEKRAR

Bir güç hattına yakın çalışırken iyi yargı kullanın. Vincin bomunu, halat makarasını ve kılavuz halatı enerji hattından en az 3 (üç) metre uzaklıkta tutun. Voltaj ve çalışma koşullarına bağlı olarak daha da büyük bir mesafe gerekebilir. Bazı durumlarda enerji hattına temas olmadan mevcut akım enerji hattından boma veya halatlara sıçrayabilir.

Ceviri: Cuma BAZ

 
VİNÇ BOMLARI VE GERİLİM HATLARI