logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

VİNÇ İŞLEMLERİ

 

Vinç tarafından kaldırılan bir yüke karşı insan vücudunun karşı koymaya çalıştığını düşündüğünüzde, bunun tümüyle uygunsuz olduğunu görürüz.

Bir an için tehlikeleri düşünelim; öncelikle, yük, bir insan tarafından kumanda edilen mekanik bir aletle kaldırılmaktadır. Vinç ve insan her ikisi de belli kısıtlamalarla ve olumsuzluklarla (arızalar, başarısızlıklar vb.) yüz yüzedir.

Tüm çabalarımıza ve girişimlerimize rağmen bazı işler yolunda gitmeyebilir. Yükler ağır olabilir, donanımları zor olabilir ve beklenmedik hareketlerle karşı karşıya kalınabilir. Kazalardan sakınmanın bir tek güvenli yolu vardır; o da yükten uzaklaşmak, kaçmak!

Vinç işletime alınmadan önce, taşıma esnasında yapacağı tüm hareketler önceden düşünülmeli ve göz önüne alınmalıdır. Tüm çabalar, vincin yükü taşıma hareketlerini, çalışma alanının içinde tutmak için yapılmalıdır. Bunun gerçekleştirilemediği durumlarda, iş geçici olarak durdurulmalı ve olumsuzluklar giderilmelidir.

Çevrenizde ve üstünüzde neler olup bittiğinin daima farkında olun. Sizin insiyatifinizin dışında gerçekleşen olaylar, olması gerektiği gibi bilinçli gerçekleşmeyebilir. Operatör başınızın üzerinden geçirdiği yükün tehlikesinin farkında olamayabilir. Yükün üzerinize doğru geldiğini farkettiğinizde, arkadaşlarınızı da uyarmayı unutmayarak hemen o bölgeden uzaklaşın. İşaretçiler ve diğerleri, askıdaki yükü yönlendirmek ve onu  pozisyonuna  getirmek için yükün yanında çalışmak zorunda olabilirler. Yük kontrol halatları, sizleri tehlikeli alandan uzak tutmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu halatlar, yükün kayması veya beklenmedik bir hareketi durumunda sizinle yük arasına belirli bir mesafe koymaktadır.

Yük kontrol halatları, yükün kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Ancak unutmayın, ağırlığınız, yükün hız kazanması sallanması veya dönmesi durumunda buna karşı koyamaz. Bırakın yük böyle durumlarda kendi ağırlığı ve hareketiyle yere insin veya sabit duruma geçsin.

Yük kontrol halatlarını kullanırken asla elinize, kolunuza veya vücudunuza sarmayın. Bu sizin yük ile birlikte sürüklenmenize neden olabilir. Koruyucu iş eldiveni kullanın. Bu, olası durumlarda halatın ani bir şekilde elinizden kayarak elinizi yakmasını engelleyecek ve sizi koruyacaktır.

Son olarak; şayet bir yükü, yük kontrol halatı ile yönlendiriyorsanız, hareket yolunuzun emin ve güvenli olduğunu, yük askıya alınmadan önce kontrol edin. Nereye gittiğinizin dışında  yükü izlemek için çok zaman harcıyor olacaksınız.

Yükün sizi yakalamasından kaçınacak tüm önlemleri almanıza rağmen düşerek yaralanmak pek yakışık almayacaktır.

 
VİNÇ İŞLEMLERİ