logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

YAKIT İŞLEMLERİ VE STATİK ELEKTRİK

 

Yakıtı dağıtırken yangınlarla ve patlamalarla sonuçlanabilecek potansiyel ciddi bir tehlike varsa statik elektiriği salıverin. Bağlanmaya ve yakıt dağıtan ekipmanın topraklanmasına yardım etmek için bilgili olunmalıdır. Tehlikeli durumların ve koşulların belirlenmesinde bu bilginiz size yardım edebilir.

Bütün borular, tanklar, vanalar ve bağlantı ekipmanları sırayla bağlanmalıdır. Böylece, akım taşımayan bütün metal parçaları toprağa karşı aynı potansiyele sahip olur. Yakıt dağıtan hortum ve nozül de çok önemlidir; çünkü, yakıt, hortum boyunca ilerlerken statik elektrik oluşur. Nozül, doldurulan tanktan uzaklaştırıldığında statik elektriğin boşaltılma riski büyür.

Statik elektriği topraklamak için kıyı ekipmanından tank doldurulurken, hortumun ve nozülün sırayla bağlandığından emin olunmalıdır. Hortum ve nozül kıyı ekipmanına bağlanmadığı zaman statik elektriğin bir kısmı israf olur. Bu koşullar altında, nozül uzaklaştırıldığında kıvılcım oluşur.

Statik elektrik boşalmasını önlemek için bütün ekipman bağlanmalıdır.

Kamyondan pompalamak, farklı bir durumdur ve yanıcı sıvılar üst doldurma tankının içine boşaltıldığında bağlama teli eklemek gerekir. Kamyonlar, kauçuk tekerleklerle yalıtılır Böylece, bağlama teli doldurma tankına eklendiğinde, toprağa giden bir yol sağlanmış olur. Eğer bağlama teli statik elektrik dağıtılmadan önce uzaklaştırılırsa, kıvılcım oluşur. Bu yüzden, kamyonu topraklamak, buna ek olarak, doldurma tankını bağlamak gerekir. Pompalama işi bittiği zaman, nozülü uzaklaştırmadan önce, bir kaç dakika beklemek de statik elektriğin boşaldığından emin olmaya yardım eder.

Birçok çalışan, bu gereksinimlerin bilincindedir, fakat bazı nedenlerden dolayı, bunları takip etmek için zaman harcamazlar. Dizel yakıt dağıtıldığı zaman bağlanma, genellikle gözden kaçan bir durumdur. Dizel yakıt, yanıcı bir sıvı olarak düşünülür, çünkü birçok emniyet kodu 100 derece Fahrenheit’ın üstü için bunun flash noktası olduğunu söyler. Kod bağlanmayı ve yukarıda tartışıldığı gibi topraklamayı gerektirir, fakat dizel yakıt konteynerin içine pompalandığı zaman, bu öncelikle yüksek derece ürünü tutar.

Statik elektrik “izole edilmiş yerde elektrik yükünün birikmesidir”. Dağıtmak için serbest kalmasına ve yakıcı ve yanıcı yakıtların bulunması durumunda zararın oluşmasına izin vermeyin.

 

 

 

 
YAKIT İŞLEMLERİ VE STATİK ELEKTRİK

Haberin Fotoğrafları