logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

ZEMİN AÇIKLIKLARI

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Floor%20Openings.htm

 

İnşaat sektöründe düşmelerin diğer kaza türlerine göre daha fazla yaralanmalara neden olduğunu muhtemelen biliyorsunuz veya duymuşsunuzdur. Aslında inşaat sektöründeki önemli yaralanmaların yaklaşık % 40’ı (yüzde kırkı) bir seviyeden diğerine düşme nedeniyledir.

Zemin açıklıklarının düzgün kapatılması/korunması, düşmeleri önlemenin bir yoludur. Bu koruma işi yönetimin sorumluluğu olduğu kadar çalışanların da sorumluluğudur. Eğer çalışmak için veya şafta girmek için korkulukları kaldırmak zorundaysanız işiniz bittiğinde tekrar yerine koymalısınız.

Geçenlerde meydana gelen bir kazada iki işçi zemini temizliyorlardı. Bir kontraplak (plywood) plakasının üzerinde birikmiş kereste (tahta) parçalarını toplayıp aldılar ve bunları taşımak için kontraplağı kullandılar. Maalesef kontraplak bir zemin açıklığını kapatmak için kullanılmıştı ve arkadan gelen kişi yaklaşık 7.62 metre (25 feet) yükseklikten aşağı düştü. Eğer zemin açıklığını uygun şekilde kapatır ve işaretlerseniz bu tür kazaları engellersiniz.

Eğer zemindeki bir çelik ızgarayı kaldırırsan etrafını korumaya almalısın. Zeminden daha düşük seviyede olan açıklıkları -üzerinde ızgara olsa bile- görmek zor olabilir.

Bir zemin açıklığını kapatmak/korumak üzerine bir parça kontraplak koymaktan daha fazla şeyler gerektirir:

  1. Zemin açıklığını kapatacak kadar büyüklükte ve düşmeleri önleyecek kadar dayanıklı bir malzeme ile kapatılmalıdır.
  2. Gerekli tehlike uyarısı ile işaretlenmelidir.
  3. İşyerindeki tüm çalışanlar konu ile ilgili uyarılmalıdır.
  4. Asla zemin açıklığını korumasız bırakarak gitme. Eğer kapatmak imkanı yoksa etrafına korkuluk ve tekmelik (süpürgelik) yapmak gerekir.

Merdiven yolu açıklıkları ve çalışma platformları, giriş yerleri hariç tüm kısımları uygun korkuluk ve tekmelikle korunmalıdır. Ayrıca giriş kısımları da çalışanların direkt olarak açıklığa ulaşmasını engellemek için korunmalıdır.

 
ZEMİN AÇIKLIKLARI