logo
"İş Sağlığı ve Güvenliğinde Alternatif Çözümler"

ZIMPARA TAŞ MOTORLARI

 

Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen%20Industry/Bench%20and%20Pedestal%20Grinders.htm

 

Hemen hemen her bakım atölyesinde tezgah üstü veya ayaklı (ayakla kumanda edilen) zımpara taş motorları vardır. Bunlar genellikle keski veya çim biçme makinesi bıçakları gibi malzemelere şekil vermek veya onları keskinleştirmek için kullanılır. Bunlar güçlü ve yararlı malzemelerdir ancak kullanıcılar bunların kusursuz olduğunu düşündüğü için de muhtemel tehlike kaynağıdırlar. Zımpara taşlarının uygunsuz taşınması, montajı ve kullanımı ciddi yaralanmalara hatta ölüme bile neden olabilir. Çatlak veya hasarlı zımpara taşları kullanımda patlayabilir.

Kullanım sırasında hareket etmesini önlemek için tezgah üstü ve ayaklı zımpara taşı motorlarını güvenli bir şekilde zemine sabitleyin. Zımpara taşlarını raflarda ve kuru yerlerde dikkatle saklayın ve takmadan önce gözle eğilme, talaş ve çatlak olup olmadığını veya diğer hasar olup olmadığını kontrol edin. Üçte ikisi (2/3) kullanılmış taşları kullanımdan çıkarın.

Uygun muhafaza (koruma) en önemli güvenlik gereksinimlerinden biridir. Eksik veya yanlış ayarlanmış muhafazalar genel ve sıklıkla yapılan iş güvenliği ihlalleridir. Zımpara taşlarını kullanmadan önce aşağıdaki noktaları kontrol edin:

  • Taşın muhafazası zımpara taşını (disk), mili ve taşın montaj donanımını kapsamalıdır. Bazı taşların korumasında taşlama işlemi için açıklık olmak zorundadır, fakat işin konulduğu dayama altlığı (yatay çalışma duruşu) ile tekerlek korumasının üst noktası arasındaki maksimum yayın açısı en fazla 65 derece olmalıdır.
  • Yatay çalışma duruşu (dayama altlığı) taştan 3 milimetre uzaklığa ayarlanmış olmalıdır. Bu uzaklık zımpara taşı ile dayama altlığı arasında sıkışan bir maddeden kaynaklanan taşın kırılması riskini azaltır.
  • Dil koruması denilen aparat: tekerlek muhafız kasasının üst kısmına tutturulmuş ve aşınmadan dolayı zımpara taşının çapı azaldıkça taşa yaklaştırılabilen ayarlanabilir bir emniyet plakasıdır. Dil koruması ve taş arasındaki mesafe taşın dağılması halinde uçan parçalara maruz kalma riskini en aza indirmek için 6 milimetreyi geçmemelidir.
  • Hızla dönen (taştan) diskten sıçrayan parçacıklar için ek koruma sağlamak için şeffaf koruyucu camlar taşın üzerinde takılı olmalıdır.
  • Kişisel koruyucu ekipmanlar, gözlerinizi ve yüzünüzü korumak için koruyucu gözlük ve yüz maskesini içermelidir. Taşa yakalanmasını (kapılmasını) engellemek için gevşek giysiler giymeyin.

Başlatma sırasında zımpara taş motorunun tam karşısında durmayın, tekerlek parçalanırsa, parçalar tam hıza ulaşır. Zımpara taş motorunun çalışma hızına ulaşmasını bekleyin ve ardından bilenecek (öğütülecek) malzemenin taş ile yavaş ve düzgün bir şekilde temas edecek şekilde yaklaştırın. Kademeli uygulama tekerleğin ısınması için bir fırsat verir ve termal stres nedeniyle kırılma olasılığını azaltır.

Çoğu taşlama taşlarının (zımpara taşları) sadece ön tarafı kullanım için tasarlanmıştır. Tekerleğin yan kısımları bu amaç için tasarlanmadığı sürece taşlama için kullanılmamalıdır.

Tekerleğin dağılması uçan parçacıkların yüksek hızı nedeniyle çok ciddi yaralanmalara neden olabilir. Atölyenizdeki zımpara taşının uygun güvenlik özellikleri ile donatılmış olduğundan emin olun.

Çeviri: Cuma BAZ

NOT: 2. VİDEODA RİNG TESTİNİN NASIL YAPILDIĞI GÖSTERİLMİŞTİR. TAŞIN İÇİNDE OLABİLECEK ÇATLAKLARI TESPİT ETMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR TESTDİR.

 
ZIMPARA TAŞ MOTORLARI

Haberin Videosu